Lidia Morawska jedyną Polką na prestiżowej liście magazynu „Time”. Kim jest wybitna profesor i jak pomogła w walce z koronawirusem?

Lidia Morawska. Wybitna specjalistka, która pomaga w walce z koronawirusem, doradza Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i kieruje Międzynarodowym Laboratorium do spraw Jakości Powietrza i Zdrowia.
Lidia Morawska. Wybitna specjalistka, która pomaga w walce z koronawirusem, doradza Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i kieruje Międzynarodowym Laboratorium do spraw Jakości Powietrza i Zdrowia. Archiwum Lidii Morawskiej
Opublikowano listę 100 najbardziej wpływowych ludzi 2021 r. Znalazła się na niej m.in. polska badaczka wpływu jakości powietrza na zdrowie.

Lidia Morawska od dziecka chciała zajmować się nauką. Dziś jako wybitna specjalistka pomaga w walce z koronawirusem, doradza Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i kieruje Międzynarodowym Laboratorium do spraw Jakości Powietrza i Zdrowia. Teraz za swoje osiągnięcia jako jedyna Polka trafiła na listę 100 najbardziej wpływowych ludzi 2021 r. prestiżowego magazynu „Time”. Co warto wiedzieć o tej niezwykłej postaci?

Lidia Morawska uhonorowana m.in. za walkę z koronawirusem

Lidia Morawska urodziła się w Polsce w 1952 r. Jak sama przyznaje w wywiadzie dla Australijskiej Akademii Nauki, już od najmłodszych lat fascynowała się nauką, a w szczególności fizyką. Decyzję o karierze naukowej podjęła jeszcze w szkole podstawowej. Mając 30 lat, obroniła na Uniwersytecie Jagiellońskim doktorat poświęcony radonowi – radioaktywnemu pierwiastkowi. W kolejnych latach prowadziła badania w Kanadzie, a od 1991 r. jest związana z australijską uczelnią Queensland University of Technology.

Specjalnością prof. Morawskiej jest wpływ jakości powietrza na nasze zdrowie. Gdy wybuchła pandemia, badaczka była jedną z osób, które najgłośniej ostrzegały świat przed zagrożeniem ze strony koronawirusa. W czerwcu 2020 r., gdy WHO zalecało walkę z wirusem przez mycie rąk i unikanie innych ludzi, Lidia Morawska alarmowała, że to za mało, bo konieczna jest także ochrona przed wdychaniem wirusa wraz z powietrzem. Zebrawszy liczący ponad 200 osób zespół ekspertów, badała rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2 drogą kropelkową, dzięki czemu państwa mogły skuteczniej chronić swoich obywateli przed zarażeniem.

Lidia Morawska jedyną Polką na prestiżowej liście magazynu „Time”

W uznaniu m.in. tych zasług magazyn „Time” umieścił Lidię Morawską na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi 2021 r. Jako jedyna Polka prof. Morawska znalazła się na tej prestiżowej liście w kategorii „Innowatorzy” wraz z takimi osobami jak Elon Musk, Adrienne Banfield Norris, Sara Menker, Willow Smith i Jada Pinkett Smith.

– Ciekawość i pasja naukowa podsycały moje zainteresowanie fizyką jądrową w dzieciństwie, które później, poprzez lata i dekady mojej kariery, rozszerzyło się o nauki o atmosferze, budynkach i ekspozycji człowieka. Jednak potrzeba celu mojej pracy, poza zaspokajaniem ciekawości, jest tym, co motywuje mnie każdego dnia - powiedziała serwisowi Strona Kobiet prof. Lidia Morawska.

Badaczka chce, żebyśmy oddychali zdrowszym powietrzem

Prof. Morawska nie ustaje jednak w walce o ludzkie zdrowie. W maju 2021 r., stojąc na czele zespołu blisko 40 naukowców z 14 państw, opublikowała głośny apel, nawołując do radykalnej zmiany w kwestii wentylacji pomieszczeń. Jak czytamy w piśmie „Science”, zdaniem naukowców należy zmienić systemy wentylacyjne w budynkach tak, by dokładniej filtrowały i dezynfekowały powietrze. Dzięki temu powietrze, którym oddychamy w domu czy w pracy, zawierałoby mniej wirusów, bakterii i zanieczyszczeń.

– Musimy przygotować podstawy pod to, by powietrze w naszych budynkach było czyste i zawierało znacząco mniej patogenów, na czym skorzysta zdrowie mieszkańców – tego samego oczekujemy przecież od wody w naszych kranach – mówi prof. Morawska cytowana przez qut.edu.au.

Tym, którzy obawiają się o koszty wprowadzenia nowych standardów oraz modernizacji wentylacji, badaczka odpowiada, że koszt walki z chorobami takimi jak COVID-19 jest znacznie wyższy. Jak przypomina, tylko w Stanach Zjednoczonych co miesiąc wydaje się na ten cel miliardy dolarów.

Niezwykła córka niezwykłego ojca

Warto dodać, że Lidia Morawska nie jest pierwszą osobą w swojej rodzinie, która zdobyła światową sławę. Jej ojcem był bowiem kapitan Henryk Jaskuła, który w maju 1980 r. jako pierwszy Polak i trzeci żeglarz w historii opłynął kulę ziemską bez zawijania po drodze do żadnych portów. Podczas trwającej 344 dni wyprawy Jaskuła pobił też ówczesny rekord, jeśli chodzi o najdłuższe przebywanie na morzu w rejsie samotnym (poprzedni rekord wynosił 313 dni).

Na prestiżowej liście 100 najbardziej wpływowych ludzi 2021 roku magazynu The Times znalazło się wiele kobiet. Sprawdziliśmy, w jakich dziedzinach odniosły sukces. Oto najbardziej wpływowe kobiety na świecie według magazynu The Times

100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie – wśród nich jes...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet