Te kobiety zdobyły nagrody na Festiwalu Filmowym w Wenecji [ZDJĘCIA]

Anna Bartosiewicz
Opracowanie:
Które kobiety odniosły największe sukcesy podczas tegorocznego Festiwalu Filmowego w Wenecji? Jakimi osiągnięciami mogą się pochwalić uczestniczki tegorocznego Biennale w Wenecji?Oto aktorki, scenarzystki i reżyserki, które pojawiły się na czerwonym dywanie.
Które kobiety odniosły największe sukcesy podczas tegorocznego Festiwalu Filmowego w Wenecji? Jakimi osiągnięciami mogą się pochwalić uczestniczki tegorocznego Biennale w Wenecji?Oto aktorki, scenarzystki i reżyserki, które pojawiły się na czerwonym dywanie. ASAC, Giorgio Zucchiatti/ mat. pras. Biennale w Wenecji
Podczas 78. Festiwalu Filmowego w Wenecji Złoty Lew powędrował do francuskiej reżyserki libańskiego pochodzenia, Audrey Diwan. Kobietom udało się także zdobyć inne, prestiżowe nagrody: Srebrnego Lwa, Puchar Volpiego i wyróżnienia w sekcji Horyzonty. Przypominamy największe osiągnięcia tegorocznych laureatek Festiwalu Filmowego w Wenecji.

Podczas 78. Festiwalu Filmowego w Wenecji kobiety odniosły liczne sukcesy i wielokrotnie występowały na czerwonym dywanie. Złoty Lew powędrował do francuskiej reżyserki libańskiego pochodzenia, Audrey Diwan. Kobietom udało się także zdobyć inne, prestiżowe nagrody:

  • Srebrnego Lwa,
  • Puchar Volpiego,
  • wyróżnienia w sekcji Horyzonty.

Obok tak znanych postaci jak Penélope Cruz pojawiło się dużo innych, ciekawych nazwisk. Przypominamy największe osiągnięcia tegorocznych laureatek Festiwalu Filmowego w Wenecji.

  • Audrey Diwan zdobyła Złotego Lwa (Leone d'Oro) w kategorii Najlepszy Film za „Happening” (fr. „L'événement”).
  • Jane Campion została okrzyknięta najlepszą reżyserką. Ten tytuł wywalczyła dzięki nowozelandzko-australijskiej produkcji, pt. „Psie pazury” (ang. "The Power of the Dog").
  • Penélope Cruz, jako Najlepszą aktorkę, uhonorowano prestiżowym Pucharem Volpiego (Coppa Volpi) za rolę w „Matkach równoległych” (hiszp. „Madres Paralelas”) Pedro Almodóvara.
  • Maggie Gyllenhaal otrzymała nagrodę za Najlepszy scenariusz, który napisała do filmu „The Lost Daughter”.
  • Laure Calamy okrzyknięto najlepszą aktorką w sekcji Horyzonty dzięki roli w „À plein temps” (ang. „Full time”) Érica Gravela.

Nagrodę Luigiego de Laurentisa za najlepszy debiut filmowy zdobył rumuński obraz pt. „Imaculat”, którego twórcami są: Monica Stan i George Chiper-Lillemark.
Wielką Nagrodę Jury za najlepszą pracę VR („Goliath: Playing with Reality”) otrzymali May Abdalla i Barry Gene Murphy (Wielka Brytania, Francja).
Listę wyróżnionych kobiet zamyka Blanca Li, nagrodzona za Najlepsze Doświadczenie VR dla Interaktywnych Treści w pracy „Le bal de Paris” (Francja, Niemcy, Luksemburg).

Audrey Diwan – Złoty Lew na Biennale w Wenecji

Pochodząca z Libanu Audrey Diwan rozpoczynała karierę jako dziennikarka i scenarzystka. Ma na swoim koncie takie filmy jak „L’Evenement” („Happening”), „Kryptonim HHhH”, „Marsylski łącznik” czy „BAC Nord”. Należy do Collectif 50/50, organizacji pozarządowej, która oferuje mentoring kobietom ze świata filmowego i dąży do równości płci w filmówce.
Nagrodzony podczas festiwalu w Wenecji Złotym Lwem „Happening”, stanowi adaptację książki Annie Ernaux. Oś filmu stanowi historia studentki, która chciała usunąć ciążę w latach 60., gdy aborcja we Francji była zakazana.

Warto przeczytać również:

Jane Campion – Srebrny Lew na Biennale w Wenecji

Jane Campion, nowozelandzka reżyserka, scenarzystka i producentka filmowa, była wielokrotnie nagradzana na międzynarodowych festiwalach. Za „Anioła przy moim stole” otrzymała Srebrnego Lwa na festiwalu w Wenecji, nagrody w Toronto i Berlinie. Był to jeden z największych hitów kinowych w Australii w 1990 roku. Campion, jako pierwsza kobieta w historii, zdobyła także Złotą Palmę. Nagrodę dostała za film pt. „Fortepian” (1993) podczas 46. MFF w Cannes.

Penélope Cruz – Puchar Volpiego na Biennale w Wenecji dla najlepszej aktorki

Penélope Cruz stała się twarzą wielu filmów hiszpańskiego twórcy, Pedra Almodóvara. Dała się poznać szerszej publiczności za sprawą „Drżącego ciała”, a za rolę w „Volverze” była nominowana do Złotego Globa i Oscara. W 2008 r. dostała Oscara za najlepszą rolę drugoplanową w „Vicky Cristina Barcelona” Woody'ego Allena.
Cruz odnosiła także sukcesy w świecie mody, gdzie reklamowała m.in. kosmetyki marki L'Oreal oraz ubrania Ralpha Laurena i firmy Mango.

Maggie Gyllenhaal – Srebrny Lew na Biennale w Wenecji za najlepszy scenariusz

Maggie Gyllenhaal (Margalit Ruth Gyllenhaal) rozpoczynała karierę jako aktorka filmowa i telewizyjna. W 2010 r. otrzymała nominację do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę w filmie „Szalone serce”. Trzykrotnie była nominowana do Złotego Globa: w 2002 r. za rolę w „Sekretarce”, w 2006 r. za rolę w „Sherry”, a w 2017 r. za rolę w serialu „Kroniki Times Square”. Ostatecznie Złoty Glob powędrował do niej w 2015 r. za rolę w miniserialu „Uczciwa kobieta”.

Laure Calamy – najlepsza aktorka w sekcji Horyzonty na Biennale w Wenecji

Laure Calamy jest francuską aktorką filmową, telewizyjną i teatralną. Pasję do aktorstwa odkryła w szkole średniej. W 2018 r. otrzymała nominację do nagrody Césara za rolę drugoplanową w filmie „Ava” Léi Mysius. W 2021 r. udało jej się zdobyć Césara w kategorii Najlepsza aktorka, za pierwszoplanową rolę w „Antoinette dans les Cévennes”.

Monica Stan – Lew Przyszłości na Biennale w Wenecji

Monica Stan, wyróżniona w kategorii Horyzonty, jest rumuńską scenarzystką z backgroundem w psychologii. Twórczyni ma na swoim koncie kilka filmów krótkometrażowych, m.in. „Down the Rabbit Hole”, „Little Red” czy „Feel Sad for the Bunny” oraz pełnometrażowy film pt. „Marussia” (Berlinale 2013). Kilkakrotnie była stypendystką w programach skierowanych do młodych twórców.

May Abdalla – najlepsza praca VR

May Abdalla jest autorką filmów dokumentalnych oraz twórczynią doświadczeń immersyjnych, w których łączy interakcje fizyczne z najnowszymi osiągnięciami technologicznymi. Dała się poznać jako współzałożycielka wielokrotnie nagradzanego studia Anagram.

Banca Li – Najlepsze Doświadczenie VR dla Interaktywnych Treści

Banca Li jest choreografką, reżyserką, tancerką i aktorką. Ma na swoim koncie liczne występy taneczne. Zajmuje się także choreografią do wideoklipów i filmów. Urodzona w Hiszpanii artystka wyemigrowała do Nowego Jorku, aby przez pięć lat uczyć się tańca w centrum Marthy Graham. Następnie powróciła do Europy, gdzie założyła własną grupę taneczną.

od 7 lat
Wideo

Nie żyje Stanisław Tym

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet