W pułapki myślowe wpada każdy z nas! Można jednak poznać je, nauczyć się ich unikać i dzięki temu być szczęśliwszym na co dzień! Poznaj najczęstsze zniekształcenia poznawcze. Ile z nich znasz z własnego doświadczenia?
Wszystko albo nic
Jak to działa? Popełniasz drobny błąd i mimo że wiele innych rzeczy robisz świetnie, myślisz: „jestem beznadziejny”, „do niczego się nie nadaję”? To klasyczny przykład myślenia „wszystko albo nic”, w którym wszystko jest czarno-białe i nie ma żadnych odcieni szarości. Charakterystyczne dla tego zniekształcenia słowa to „zawsze”, „wszystko”, „każdy”, „nigdy”, „nikt”.
Odrzucanie pozytywów
Co robisz, kiedy ktoś gratuluje ci świetnie wykonanej pracy? Jeśli cieszysz się, że została zauważona i doceniona – to świetnie! Może jednak dopatrujesz się w pochwałach drugiego dna? Jeśli sądzisz, że na nie nie zasługujesz, miałeś po prostu szczęście przy wykonywaniu chwalonego zadania albo gratulacje mają służyć tylko temu, by coś od ciebie uzyskać – ulegasz zniekształceniu poznawczemu zwanemu odrzucaniem pozytywów, a polegającemu na negowaniu wartości spotykających się pozytywnych doświadczeń.
Czytanie w myślach
Niektórzy chcieliby posiąść taką umiejętność, tymczasem wiele osób nieświadomie pielęgnuje w sobie takie zniekształcenie poznawcze. Ktoś na spotkaniu z tobą ziewa albo patrzy na zegarek? Jeśli z góry zakładasz, że ta osoba uważa cię za nudziarza i nie może się już doczekać końca spotkania, ulegasz zniekształceniu poznawczemu polegającemu na tym, że z czyjegoś zachowania wnioskujesz o jego myślach, zakładając przy tym najgorszy możliwy scenariusz. W dodatku będziesz tak pewien tego, że ktoś ziewa, bo go nudzisz, że nawet nie przyjdzie ci do głowy, by zapytać o fakty.