Spis treści
Renata Dancewicz swoją przygodę z aktorstwem zaczęła w szkole średniej
Renata Dancewicz urodziła się 7 lutego 1969 roku w Lesznie. Jest córką kierowcy i ekonomistki. Uczęszczała do I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lubinie. Wówczas interesowała się historią starożytną. Po ukończeniu szkoły średniej studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Dostała się do niej za drugim podejściem. Jednak przyszła gwiazda po dwóch latach została z niej wyrzucona dyscyplinarnie. Swoich sił próbowała również na wydziale prawa na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie uczyła się tylko przez rok. W 1995 roku zdała eksternistyczny egzamin aktorski.
Jako nastolatka (w klasie maturalnej) Dancewicz zagrała rolę Klary w szkolnej inscenizacji dramatu Aleksandra Fredry „Śluby panieńskie”. A jej profesjonalne występy rozpoczęły się w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, w którym występowała przez kilka sezonów. Była również związana z Teatrem Kwadrat.
Przed kamerą zadebiutowała w 1993 roku w filmie „Samowolka” w reżyserii Feliksa Falka. Dancewicz zyskała popularność dzięki rolom w takich produkcjach jak: „Ekstradycja”, „Tato”, „Pułkownik Kwiatkowski” czy „E=mc2".
Jej debiut na małym ekranie to rola Agnieszki Piotrowskiej w serialu „Radio Romans” w 1994 roku. Dzisiaj głównie znana jest z postaci Weroniki z serialu „Na Wspólnej”.
Renata Dancewicz prywatnie
W 1997 roku na planie filmu „Gniew” aktorka poznała Rafała Maćkowiaka, który był od niej młodszy. Między nimi zaiskrzyło i postanowili wkrótce razem zamieszkać. Związek choć był medialny, to jednak nie przetrwał próby czasu. Obecnie partnerem Renaty Dancewicz jest jeden z najlepszych graczy brydża - Tomasz Winciorek. Aktorka sama jest członkiem Polskiego Związku Brydża Sportowego. Ma tytuł Mistrza Międzynarodowego, a w 2006 została odznaczona Brązowym Medalem PZBS. Renata Dancewicz ma syna Jerzego, który przyszedł na świat w 2003 roku.
Zobacz, jak się zmieniła Renata Dancewicz na przestrzeni lat.