Co znaczą zmiany i plamy na paznokciach? Mogą sygnalizować choroby i inne poważne stany
Zmiany na paznokciach to nie tylko problem kosmetyczny. Plamy, bruzdy czy kropki często wskazują na zaburzenia zdrowotne, a nawet na poważne choroby. Zobacz, jak wyglądają i co mogą oznaczać.
Białe plamy na paznokciach
Białe plamy to objaw bielactwa paznokci, którego fachowa nazwa to leukonychia. Tzw. kwitnące paznokcie to występowanie pod płytką białych plam czy pasków, przy czym przebarwienia te mogą zajmować też jej całą powierzchnię.
Jako przyczyny problemy wymienia się zaburzenia rogowacenia płytki paznokciowej, obecność pod nią powietrza, a także niedobór wapnia lub cynku, często wynikający z chorób żołądka i jelit. Powodem może być też grzybica powierzchowna biała paznokci, która objawia się powstawaniem proszkowatych plam.
Poprzeczne prążki mogą być też wynikiem mikrourazów, zaburzeń metabolizmu lub zatrucia metalami ciężkimi, albo występować samoistnie, również w sposób dziedziczny.
Rzadko występują tzw. paznokcie Muehrckego, tj. jaśniejsze paski przebiegające równolegle do obłączka paznokcia, zwykle parami. To możliwy skutek m.in. nieprawidłowego unaczynienia łożyska, hiperalbuminemii, chorób wątroby i nerek (zespołu nerczycowego, kłębuszkowego zapalenia nerek), chemioterapii lub niedożywienia.
Ciemne paski na paznokciach
Smuga na paznokciu o ciemnym zabarwieniu może być skutkiem powstania znamienia barwnikowego w macierzy lub wale paznokciowym, nie jest więc zwykle groźna. Zmiana może mieć też związek z leczeniem grzybicy, radioterapią lub urazem.
Jeśli jednak ciemne przebarwienie ma nieregularny kształt z wypustami może wskazywać na rozwój złośliwego czerniaka paznokcia. Wokół brunatno-czarnawej plamy występuje zwykle stan zapalny. Gdy zmiany są rozlane, mogą świadczyć o chorobie Addisona, czyli pierwotnej niedoczynności kory nadnerczy.
Brązowo-czarne zabarwienie często wskazuje na zakażenie grzybem Aspergillus niger, a także osadzania się leków zawierających złoto, rtęć i innych preparatów stosowanych w chemioterapii. To również skutek obecności miedzi w chorobie Wilsona czy melaniny i żelaza w hemochromatozie, lub skutek genodermatozy (choroba Dariera), czyli dziedzicznych zaburzeń rogowacenia naskórka.
Łuszczyca paznokci
Zmiany paznokci w przebiegu łuszczycy wynikają z zaburzeń rogowacenie płytki. Objawem jest występowanie paznokci naparstkowatych, tj. dołeczkowatych zagłębień z powierzchni – ubytków w płytce paznokciowej.
Naparstkowanie nie jest typowe dla łuszczycy – występuje też m.in. w chorobach tkanki łącznej (np. choroba Reitera), łysieniu plackowatym, sarkoidozie czy pęcherzycy.
W łuszczycy paznokci często dochodzi też do rozwoju plam olejowych (żółte przebarwiania w wyniku zajęcia przez zmiany łożyska), prążkowanych przebarwień w kolorze brunatnym, oddzielania się brzegu płytki i rogowacenia podpaznokciowego.