Tamara Łempicka na GOOGLE DOODLE
Dzisiejszy Google Doodle świętuje 120. rocznicę urodzin polskiej malarki Tamary Łempickiej, która rozwinęła karierę w epoce art déco.
Ta wspaniała malarka wstrząsnęła artystycznym światem poprzez odważne, stylizowane portrety i akty celebrytów w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Zdobyła nawet przydomek "Baronowa z pędzlem".
Tamara Łempicka GOOGLE dało DOODLE
Kim była Tamara Łempicka, bohaterka dzisiejszego Google Doodle? Urodziła się 16 maja 1898 jako Maria Gurwik-Górska w Warszawie. Córka rosyjskiego żydowskiego prawnika, w wieku 10 lat zrobiła pierwszy portret swojej młodszej siostry. Jej miłość do sztuki rozkwitła po spędzonych we Włoszech wakacjach ze swoją babcią. Rozwinęła się w niej miłość do włoskich malarzy renesansu.
W 1915 r. udała się do Sankt Petersburga, by odwiedzić ciotkę po rozwodzie rodziców. Tam poznała Tadeusza Łempickiego, w którym się zakochała. Pobrali się w następnym roku. Niestety, rewolucja rosyjska z 1917 r. spowodowała, że Łempiccy zostali uchodźcami. Uciekli z Petersburga do Paryża. Tam Tamara Łempicka zaczęła malować w celach zarobkowych.
Tam, w szczytowym okresie postkubizmu, rozpoczęła formalne szkolenie artystyczne pod wpływem francuskich malarzy Maurice'a Denisa i André Lhote.
Pierwszy raz jej prace zostały wystawione w 1922 roku. Malarstwo Łempickiej spotkało się z pozytywnym odbiorem, a ona sama wkrótce stała się sławna jako portrecistka Tamara de Lempicka. W latach 30. XX wieku kariera Tamary Łempickiej osiągnęła szczyt. Artystka rozwinęła zamiłowanie do wspaniałych portretów celebrytów i bardzo stylizowanych aktów.
Tamara Łempicka - kim była bohaterka GOOGLE DOODLE
W tym czasie Tamara Łempicka słynna była ze swoich romansów (była biseksualna). Tadeusz Łempicki w 1927 rozstał się z nią a ona popadła w depresję. Na początku II wojny światowej przeniosła się do Beverly Hills w Kalifornii z drugim mężem, austriackim baronem Raoulem Kuffnerem a po jego śmierci w 1962 przeniosła się do Houston w Teksasie. W 1978 przeniosła się do Cuernavaca. Zmarła we śnie 18 marca 1980 r. - miała 81 lat. Na własne życzenie jej ciało zostało skremowane, a prochy rozrzucone z helikoptera nad wulkanem Popocatepetl.
W Polsce znajduje się kilkanaście obrazów Tamary Łempickiej. Można je oglądać m.in. w kolekcji muzeum Villa la Fleur. Obrazy Łempickiej były eksponowane w Polsce rzadko, m.in. na wystawie w warszawskiej Zachęcie w 1928 roku, a także na Międzynarodowych Targach Poznańskich w 1929 roku. W 2008 roku Muzeum Narodowe w Warszawie w ramach wystawy Wyprawa w dwudziestolecie, wyeksponowało jeden obraz Tamary Łempickiej, „Kobieta na krześle” z 1927.
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!