11 najczęstszych błędów, które niszczą składniki odżywcze! Też je popełniasz?
By zachować w pokarmach możliwie jak najwięcej substancji odżywczych dla organizmu, trzeba postępować z żywnością w odpowiedni sposób.
Nieprawidłowe przechowywanie olejów
Obfitujące w wielonienasycone kwasy tłuszczowe oleje, których przykładem jest lniany, konopny i z nasion chia, wymagają specjalnego przechowywania. Kupując je, należy zwrócić uwagę na butelkę, która powinna być wykonana z ciemnego szkła. W domu produkt trzeba trzymać w zamkniętej szafce, by ograniczyć dostęp do światła, które powoduje utlenianie się korzystnych dla zdrowia wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Ponadto wskazana jest również niższa temperatura, dlatego optymalnym rozwiązaniem jest umieszczenie butelki w lodówce. Należy także pamiętać, że wymienionych olejów nie wolno podgrzewać.
Dodawanie miodu do gorącej herbaty
Znany każdemu produkt pszczeli o słodkim smaku stanowi źródło odżywczych cukrów, witamin, składników mineralnych, antyoksydantów, a także enzymów o właściwościach podnoszących odporność organizmu. Niestety te substancje ulegają rozpadowi pod wpływem działania temperatury wyższej niż 45 stopni Celsjusza. Oznacza to, że dodawanie miodu do gorącej herbaty, kakao lub ciasta nie zwiększa ich wartości odżywczej. Poza stratami składników odżywczych podnoszenie temperatury miodu powoduje wytworzenie w nim hydroksymetylofurfuralu (HMF). To związek, który ma działanie mutagenne i powoduje uszkodzenia struktury DNA komórek.
Jak więc skorzystać z właściwości zdrowotnych miodu? Należy spożywać go na surowo, a także dodawać do ostudzonych napojów do temperatury pokojowej.
Prażenie orzechów do mocnego zarumienienia
Orzechy, nasiona czy pestki podprażone na patelni lub w piekarniku są chrupkie, aromatyczne i bardzo smaczne. Niestety wysoka temperatura, w której odbywa się proces, powoduje utlenianie się nienasyconych kwasów tłuszczowych, wytworzenie tłuszczy trans i wolnych rodników, a także straty witamin A i E.
Dlatego prażyć trzeba w odpowiedni sposób. Porcję nasion, należy wsypać na bardzo mocno rozgrzaną patelnię. Czas prażenia zależy od wielkości produktu. By podprażyć sezam lub wiórki kokosowe wystarczy 15 sekund, natomiast orzechy włoskie lub migdały będą potrzebowały około minuty. Moment wyczucia charakterystycznego zapachu to znak, że proces należy zakończyć. Gotowe nasiona powinny mieć prawie niezmieniony kolor w stosunku do produktu wyjściowego i charakteryzować się specyficznym, przyjemnym zapachem i aromatem.