Tego nie wkładaj do wielkanocnego koszyczka! Za te rzeczy w święconce ksiądz może ci zwrócić uwagę

Anna Moyseowicz
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. W 2024 roku święto przypada na 31 marca, a dzień wcześniej, w Wielką Sobotę, wierni – choć nie tylko – powędrują do kościołów na święconkę. Poświęcenie pokarmów to nie tylko religijna powinność, ale i piękna tradycja. Zazwyczaj wiemy, co powinno się znaleźć w wielkanocnym koszyczku, ale sprawdź, czego lepiej unikać.

Spis treści

Koszyk wielkanocny
Święconka nie jest popularnym zwyczajem na świecie, choć można spotkać ją w kilku krajach poza Polską. Robert Woźniak/ Głos Wielkopolski/ Polska Press

Święcenie pokarmów przed Wielkanocą jest praktykowane w niewielu miejscach na świecie, a w Polsce ma wyjątkowy wymiar. W zależności od regionu koszyczki są mniej lub bardziej obfite, jednak ich obecność dla Polaków jest oczywista.

Czytaj: Czy sprzątanie w niedzielę to grzech? To zależy! Zobacz, o czym musisz powiedzieć przy spowiedzi

Co powinno znaleźć się w koszyczku wielkanocnym?

W koszyczku wielkanocnym znajduje się pożywienie o symbolicznym wymiarze. Nabiał i mięso są symbolem zbliżającego się zakończenia postu i rozpoczęcia świętowania, baranek nawiązaniem do Jezusa, chleb jako ciało Chrystusa i obfitość przyrody, sól ma chronić przed zepsuciem (czyli grzechem), pieprz symbolizuje gorzkie zioła, a chrzan witalność, ale też Mękę Pańską.

Niezwykle ważnym elementem w czasie świąt wielkanocnych są jajka, symbolizujące płodność i odrodzenie życia. Już w czasach pogańskich oznaczały cztery żywioły – skorupka była ziemią, błona powietrzem, białko wodą, a żółtko ogniem.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie. Obserwuj StronaKobiet.pl!

Dawniej pokarmy, które miały zostać poświęcone, były ustawiane na stołach. Nie chodzono z nimi do świątyni, to ksiądz przyjeżdżał do dworu, żeby je poświęcić – mówił Adrian Ordakowski w Polskim Radiu.

Sprawdź: To możesz przemilczeć podczas spowiedzi. Zobacz grzechy i sprawy, o których nie musisz opowiadać księdzu

Czego nie wkładamy do koszyczka wielkanocnego?

Choć lista produktów, które można włożyć do święconki jest długa, są też takie elementy, których zdecydowanie lepiej unikać.
W święconce nie powinny się znaleźć:

  • alkohol (nawet w formie „małpki”). Kościół to nie miejsce na tego rodzaju produkty;
  • inne używki;
  • zabawki;
  • słodycze;
  • zajączki, które są świeckim symbolem. Zamiast nich lepiej zdecydować się na baranka z cukru lub masła.

Czekolada również nie jest w koszyczku niezbędna. Nie traktuj też święconki jako torebki i nie wkładaj tam telefonu komórkowego, ani portfela.

Zadbaj o swoje naturalne piękno!

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet