Szykujesz koszyczek wielkanocny? Te rzeczy lepiej zostaw w domu! Możesz nimi zdenerwować księdza

Anna Moyseowicz
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W Wielką Sobotę, jak co roku, wierni ruszą do kościołów, by poświęcić pokarmy. Tak zwana „święconka” jest religijną powinnością, ale jednocześnie też piękną tradycją oraz okazją do spotkania dalszej rodziny czy znajomych i złożenia im życzeń. Wiele mówi się o tym, co powinno znaleźć się tego dnia w koszyczku, a czy wiesz, czego unikać?

Spis treści

Koszyk wielkanocny
Święconka nie jest popularnym zwyczajem na świecie, choć można spotkać ją w kilku krajach poza Polską. Robert Woźniak/ Głos Wielkopolski/ Polska Press

Święcenie pokarmów przed Wielkanocą jest praktykowane w niewielu miejscach na świecie, a w Polsce ma wyjątkowy wymiar. W zależności od regionu koszyczki są mniej lub bardziej obfite, jednak ich obecność dla Polaków jest oczywista.

Czytaj: Czy sprzątanie w niedzielę to grzech? To zależy! Zobacz, o czym musisz powiedzieć przy spowiedzi

Co powinno znaleźć się w koszyczku wielkanocnym?

W koszyczku wielkanocnym znajduje się pożywienie o symbolicznym wymiarze. Nabiał i mięso są symbolem zbliżającego się zakończenia postu i rozpoczęcia świętowania, baranek nawiązaniem do Jezusa, chleb jako ciało Chrystusa i obfitość przyrody, sól ma chronić przed zepsuciem (czyli grzechem), pieprz symbolizuje gorzkie zioła, a chrzan witalność, ale też Mękę Pańską.

Niezwykle ważnym elementem w czasie świąt wielkanocnych są jajka, symbolizujące płodność i odrodzenie życia. Już w czasach pogańskich oznaczały cztery żywioły – skorupka była ziemią, błona powietrzem, białko wodą, a żółtko ogniem.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie. Obserwuj StronaKobiet.pl!

Dawniej pokarmy, które miały zostać poświęcone, były ustawiane na stołach. Nie chodzono z nimi do świątyni, to ksiądz przyjeżdżał do dworu, żeby je poświęcić – mówił Adrian Ordakowski w Polskim Radiu.

Sprawdź: To możesz przemilczeć podczas spowiedzi. Zobacz grzechy i sprawy, o których nie musisz opowiadać księdzu

Czego nie wkładamy do koszyczka wielkanocnego?

Choć lista produktów, które można włożyć do święconki jest długa, są też takie elementy, których zdecydowanie lepiej unikać.
W święconce nie powinny się znaleźć:

  • alkohol (nawet w formie „małpki”). Kościół to nie miejsce na tego rodzaju produkty;
  • inne używki;
  • zabawki;
  • słodycze;
  • zajączki, które są świeckim symbolem. Zamiast nich lepiej zdecydować się na baranka z cukru lub masła.

Czekolada również nie jest w koszyczku niezbędna. Nie traktuj też święconki jako torebki i nie wkładaj tam telefonu komórkowego, ani portfela.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie. Obserwuj StronaKobiet.pl!

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet