Czy sprzątanie w niedzielę to grzech? To zależy! Zobacz, o czym musisz powiedzieć przy spowiedzi

Anna Moyseowicz
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Grzechy i spowiedź mogą wzbudzać u katolików mnóstwo emocji, od niezgody na zasady ustalone przez kościół, aż po wstyd. Jednym z kontrowersyjnych grzechów jest praca w niedzielę, w tym sprzątanie tego dnia. Ostatnio na ten temat wypowiedział się ksiądz Sebastian Picur, Tiktoker, którego rady z zaangażowaniem śledzi młodzież.

Spis treści

Kobieta myjąca okna, w rogu kobieta przy konfesjonale
Katolicy powinni unikać pracy w niedzielę. Kathrin Ziegler/ Getty Images; asiandelight/ Getty Images

Ksiądz mówi o sprzątaniu w niedzielę. Jego nagranie oburzyło internautów

Ksiądz Sebastian Picur to młody duchowny, niezwykle aktywny w social mediach, przez co trafia także do dzieci i młodzieży. Na TikToku ma ponad 767 tysięcy obserwujących, nazywany jest również „księdzem z TikToka”. Niedawno jedna z kobiet zapytała go o to, czy sprzątanie w niedzielę to grzech?

Jak odpowiedział ksiądz:

Niedziela ma być dniem odpoczynku. Jeśli sprzątanie nie jest koniecznością, to warto je odłożyć. Spokojnie, zwolnij, świat się nie zawali.

Nagranie księdza wyświetlono już 521 tysięcy razy. Zdanie internautów nie zawsze były zgodne ze zdaniem księdza. Pojawiły się takie komentarze, jak:

  • Jeśli się nie ma czasu w tygodniu to trzeba nadrabiać przez weekend a ksiądz to nie wyrocznia nie trzeba się pytać
  • Niektórzy pracują od poniedziałku do soboty, to w niedzielę mają odpoczywać i żyć w syfie, bo nie mają gosposi jak księża na plebaniach?

Czytaj też: Tego nie musisz mówić podczas spowiedzi. Zobacz, czego nie wyznawać księdzu w konfesjonale

Praca w niedzielę jest grzechem? Tak, ale nie każda!

III przykazanie Dekalogu mówi o tym aby „dzień święty święcić”. Niedziela jest dniem, w którym chrześcijanie wspominają zmartwychwstanie Jezusa, jest więc świętem religijnym. Co więcej, pierwsze przykazanie kościelne brzmi:

W niedziele i w inne święta nakazane Mszy słuchać i zaniechać ciężkiej pracy.

Czy w takim razie praca, w tym sprzątanie, w niedzielę jest grzechem? Jeśli jest to praca świadoma, dobrowolna, a co więcej niekonieczna, jest to grzech ciężki. Jak interpretować takie sformułowanie? Praca konieczna to ta, która musi być wykonana danego dnia. Wykonują ją na przykład strażacy, lekarze, pielęgniarki czy też wojskowi, a także rolnik, który musi zadbać o zwierzęta.

Grzechem są porządki, które można wykonać innego dnia, jak pranie, pielenie ogródka czy też odkurzanie. Zgrzeszymy, jeśli z lenistwa przeniesiemy wcześniej zaplanowane porządki z soboty na niedzielę. Wyjątkiem będą prace, których niewykonanie może zagrażać zdrowiu lub życiu, jak wytarcie rozlanego płynu z podłogi.

W przypadku uczniów oraz studentów jest odrabianie prac domowych lub nauka w niedzielę są grzechami.

5 sposobów na czyste okna bez smug. Szyby na święta będą lśniły!

5 sposobów na czyste okna bez smug. Szyby na święta będą lśniły!

Czyste okna to wizytówka domu. Ich mycie może być jednak uciążliwe, w szczególności, gdy pomimo wkładanego wysiłku kończy się szybami pokrytymi smugami. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, które...

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz

Zakupy w niedzielę są grzechem. Z nich musisz się wyspowiadać!

Niekonieczne zakupy w niedzielę będą grzechem. Wlicza się w nie także wyszukiwanie produktów i ich zakup w sklepach internetowych czy też odwiedziny na giełdzie. Wyjątkiem może być pilne i niespodziewane kupno leków czy też kupienie żywności głodnej osobie (o której głodzie dowiedzieliśmy się dopiero w niedzielę).

Sprawdź też: Czy seks w ciąży to grzech? Ksiądz rozwiewa wątpliwości. Zobacz, czy z takiego współżycia musisz się spowiadać

Taka postawa ma wyrażać miłość do Boga, a nie pieniędzy czy też dóbr doczesnych. Grzech popełniają również osoby, które na przykład prowadzą lokalne sklepiki i otwierają je w niedziele, samemu tam pracując lub też zmuszając do tej pracy innych. Jeżeli pieniądze stawia się ponad człowieka, popełnia się wówczas grzech ciężki.

Chrześcijanin powinien poświęcić niedzielę na chwałę Boga, uczestniczyć w mszy świętej, spędzić ten dzień z rodziną, a także pamiętać wówczas o potrzebujących i chorych. Minimum stanowi uczestnictwo we mszy i powstrzymywanie się od prac niekoniecznych.

Czytaj: Czy bierzmowanie jest niezbędne, aby wziąć ślub? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Zobacz, kiedy można przysięgać bez bierzmowania

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet