Spis treści
Czym jest kolęda i kiedy się odbywa?
Kolęda to powszechna nazwa na określenie wizyty duszpasterskiej w domach wiernych. Jej głównym celem jest wspólna modlitwa oraz rozmowa.
Prawo kanoniczne nie określa konkretnego czasu w roku, w którym odbywają się te wizyty, jednak przyjęło się, że kolęda zaczyna się po świętach Bożego Narodzenia. W niektórych parafiach, ze względu na liczbę wiernych, wizyty rozpoczynają się jeszcze wcześniej. Konkretny termin dotyczący parafii oraz odwiedzanych ulic i osiedli można sprawdzić na stronie internetowej parafii lub też poznać podczas odczytywania ogłoszeń duszpasterskich na mszy świętej. Istnieją też parafie, w których na kolędę należy się wcześniej zapisać.
O tym nie mów na spowiedzi! Nie o wszystkim trzeba opowiadać w konfesjonale
Spowiedź to ważny w kościele katolickim sakrament. Ma odpuścić grzechy, ale często przynosi też ulgę i wewnętrzny spokój. Choć przyjęło się, że księdzu w konfesjonale możemy powiedzieć o wszystkim, ni...
Ile w kopertę dla księdza?
Wiele emocji wzbudzają pieniądze przekazywane duszpasterzom. Przyjęło się, że podczas kolędy wierni wręczają księdzu lub ministrantom kopertę z określoną kwotą. Warto pamiętać, że ten zwyczaj nie jest obowiązkiem. Jeśli ktoś nie może sobie na to pozwolić lub też nie chce, nie musi przekazywać datku.
A co, gdy zdecydujemy się przekazać kopertę z pieniędzmi? Jaka kwota powinna się tam znaleźć? W większości parafii odpowiedź brzmi „co łaska”, czyli tyle, ile uważa i na ile może sobie pozwolić wierny. W niektórych parafiach wprowadzono cenniki, podające konkretne kwoty, choć takie działania spotykają się z silną krytyką. Przykładowo, jak informowała „Gazeta Wyborcza” w 2023 roku, ksiądz z Narwi, w województwie podlaskim, ogłosił, że składka od rodziny wynosi 500 złotych, a od osoby mieszkającej samotnie 250 złotych. Ponadto składka dla organisty od jednej rodziny wynosi 75 złotych.
Jak z kolei dla portalu tuwroclaw.com, zdradza ksiądz Stanisław Jóźwiak, proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego przy ul. Bajana we Wrocławiu, w kopertach znajduje on najczęściej 50 złotych, choć czasami też 20 czy 100.
Sprzątanie w niedzielę jest grzechem? Zobacz, co na ten temat mówi ksiądz
Grzechy i spowiedź mogą wzbudzać u katolików mnóstwo emocji, od niezgody na zasady ustalone przez kościół, aż po wstyd. Jednym z kontrowersyjnych grzechów jest praca w niedzielę, w tym sprzątanie tego...
Nietypowa propozycja księdza z Tik Toka
Na ten temat wypowiedział się też ksiądz Sebastian Picur, nazywany „księdzem z Tik Toka”. Duchowny nagrał krótkie wideo. Radzi on, by przygotować trzy koperty – dużą, średnią i małą i zaproponować jedną z nich do wyboru księdzu. Do każdej z nich powinniśmy włożyć inną zawartość. W największej z kopert miałaby znajdować się kartka z napisem „Postaramy modlić się codziennie całą rodziną”, w drugiej z napisem: „Będziemy co niedzielę chodzili całą rodziną na mszę świętą”, a w trzeciej „Co jakiś czas ofiaruję za księdza komunię świętą”.
Tak więc tak ma się sprawa z kopertami. Pieniądze są ważne, ale nie są najważniejsze. Dla nas, dla księży, najważniejsze jest spotkanie z wami, modlitwa i błogosławieństwo – powiedział.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie; Obserwuj StronaKobiet.pl!
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Patryk Vega wstydzi się swoich filmów. Jeden z jego aktorów unika tematu
- Gwiazda "Sanatorium miłości" z ważnym przekazem: "Lepienie pierogów mam w d**ie"
- Izabela Janachowska pokazała bajkową sypialnię synka. Od luksusu aż się ulewa
- Poznakowski chciał przed śmiercią zrobić coś niezwykłego. Nowe fakty wyszły na jaw