Czego nie można robić w Adwent i co ze spowiedzią? Zobacz, czego unikać, a na co możesz sobie pozwolić w tym wyjątkowym czasie

Anna Moyseowicz
Adwent obejmuje cztery niedziele przed Bożym Narodzeniem.
Adwent obejmuje cztery niedziele przed Bożym Narodzeniem. A.Greeg/ Getty Images
Czy w Adwencie można chodzić na przyjęcia, tańczyć i się bawić? A co z piciem alkoholu oraz jedzeniem mięsa? Wielu katolików zastanawia się nad zasadami obowiązującymi podczas Adwentu, który jest okresem wyjątkowym i kojarzonym z zadumą oraz skupieniem. Zobacz, co na ten temat mówią kościelne przepisy i do czego zachęcają duchowni.

Spis treści

Adwent to czas oczekiwania na Boże Narodzenie – okres refleksji, spokoju i przygotowania do świąt. Zgodnie z tradycją warto wtedy zwolnić tempo, skupić się na tym, co duchowe, i unikać nadmiaru rozrywek. Ale co dokładnie można, a czego nie powinno się robić w adwent? Jakie postępowanie zostanie uznane za grzech?

Czego nie wolno robić w Adwencie?

Oprócz 10 przykazań Bożych, katolików obowiązuje także 5 przykazań kościelnych. Na przestrzeni lat były one nieznacznie zmieniane. Ich brzmienie przybrało nową formę także w 2002 i w 2014 roku. Najnowsza, obowiązująca obecnie, wersja brzmi:

  1. W niedziele i święta nakazane uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych.

  2. Przynajmniej raz w roku przystąpić do Sakramentu Pokuty.

  3. Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię świętą.

  4. Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach.

  5. Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła.

Zastanawiając się nad tym, co można robić podczas adwentu, należy wziąć pod uwagę czwarte przykazanie. Post, o którym w nim mowa obowiązuje w Środę Popielcową oraz Wielki Piątek wierzących pomiędzy 18 a 60 rokiem życia. Ponadto w piątki (przez cały rok) oraz w Wigilię nie powinno się spożywać mięsa, choć od tej reguły występują pewne wyjątki. A co z częścią dotyczącą powstrzymywania się od zabaw? Należy ich unikać podczas Wielkiego Postu, a także we wszystkie piątki, również te podczas adwentu.

Co ostatecznie wynika z czwartego przykazania kościelnego? Podczas adwentu można brać udział w zabawach i przyjęciach, a także jeść mięso, ale poza piątkami.

Kościół nakazuje także, by przynajmniej raz w roku, podczas Wielkanocy, przyjąć Komunię Świętą, co pośrednio wiąże się z sakramentem pokuty. Księża zachęcają, aby w czasie adwentu przystąpić do spowiedzi, jednak nie jest ona dla katolika wówczas obowiązkowa.

Co to jest adwent i jak długo trwa?

Adwent to nie jest czas pokuty, a oczekiwania na Boże Narodzenie. Jednocześnie kościół i duchowni zachęcają, by wykorzystać go na refleksję nad swoim postępowaniem, życiem oraz relacją z Bogiem. Wiele osób decyduje się na pewne wyrzeczenia, by głębiej przeżyć ten czas. Może to być rezygnacja z mięsa, słodyczy, alkoholu czy innych przyjemności.

Adwent rozpoczyna się zawsze w czwartą niedzielę przed Świętami Bożego Narodzenia, ponieważ niedziela według kalendarza liturgicznego jest początkiem tygodnia. W 2024 roku początek adwentu przypada na 1 grudnia. Okres ten trwa do Wigilii Bożego Narodzenia, czyli 24 grudnia. Adwent w związku z tym obejmuje cztery niedziele i trwa nieco ponad trzy tygodnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wybory w USA. Głosowanie nad aborcją w 10 stanach

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
antyPiS
Adwent to oczekiwanie na Boże narodzenie. jeszcze się nie zdarzyło aby nie było tego święta. Czy były wojny, pandemie, czy ludzie żyli w cnocie i ubóstwie czy wręcz przeciwnie - w grzechu i rozpuście - Boże Narodzenie - jak Armia Czerwona - było, jest i będzie. Może więc odpuścić sobie umartwiania, ascezę, pokorę? Mało to problemów? Jeszcze sobie dokładać? Przecież Boże narodzenie i tak będzie. Jak od tysięcy lat. Zakazy, które utrzymuje Kościół są już mocno liberalne gdyż nie ma bezpośrednio i dobitnie wyrażonego zakazu seksu, który w Adwencie był oczywiście kategorycznie zakazany. Chwała Kościołowi, że już nie zakazuje ciupciania pod rygorem kar a tylko dyskretnie poucza, aby dla chwały Pana w miarę możliwości powstrzymywać się przed uciechami tak stołu jak łoża.!
T
To Ja
brać przykład z xiędzy?

oto tajemnica ich kociej wiary:

pedofilia, wódka i dolary
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet