Spis treści
Adwent to czas oczekiwania na Boże Narodzenie – okres refleksji, spokoju i przygotowania do świąt. Zgodnie z tradycją warto wtedy zwolnić tempo, skupić się na tym, co duchowe, i unikać nadmiaru rozrywek. Ale co dokładnie można, a czego nie powinno się robić w adwent? Jakie postępowanie zostanie uznane za grzech?
Lanie wosku przez klucz i układanie butów. Andrzejki w czasach PRL-u
Andrzejki od lat są okazją do spotkań, wesołych rozmów z przyjaciółmi przy stole, tańców, ale też wróżenia i po prostu dobrej zabawy. Nie inaczej było w PRL-u! Choć wówczas imprezy nie wyróżniały się ...
Czego nie wolno robić w Adwencie?
Oprócz 10 przykazań Bożych, katolików obowiązuje także 5 przykazań kościelnych. Na przestrzeni lat były one nieznacznie zmieniane. Ich brzmienie przybrało nową formę także w 2002 i w 2014 roku. Najnowsza, obowiązująca obecnie, wersja brzmi:
W niedziele i święta nakazane uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych.
Przynajmniej raz w roku przystąpić do Sakramentu Pokuty.
Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię świętą.
Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach.
Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła.
Zastanawiając się nad tym, co można robić podczas adwentu, należy wziąć pod uwagę czwarte przykazanie. Post, o którym w nim mowa obowiązuje w Środę Popielcową oraz Wielki Piątek wierzących pomiędzy 18 a 60 rokiem życia. Ponadto w piątki (przez cały rok) oraz w Wigilię nie powinno się spożywać mięsa, choć od tej reguły występują pewne wyjątki. A co z częścią dotyczącą powstrzymywania się od zabaw? Należy ich unikać podczas Wielkiego Postu, a także we wszystkie piątki, również te podczas adwentu.
Co ostatecznie wynika z czwartego przykazania kościelnego? Podczas adwentu można brać udział w zabawach i przyjęciach, a także jeść mięso, ale poza piątkami.
Kościół nakazuje także, by przynajmniej raz w roku, podczas Wielkanocy, przyjąć Komunię Świętą, co pośrednio wiąże się z sakramentem pokuty. Księża zachęcają, aby w czasie adwentu przystąpić do spowiedzi, jednak nie jest ona dla katolika wówczas obowiązkowa.
Co to jest adwent i jak długo trwa?
Adwent to nie jest czas pokuty, a oczekiwania na Boże Narodzenie. Jednocześnie kościół i duchowni zachęcają, by wykorzystać go na refleksję nad swoim postępowaniem, życiem oraz relacją z Bogiem. Wiele osób decyduje się na pewne wyrzeczenia, by głębiej przeżyć ten czas. Może to być rezygnacja z mięsa, słodyczy, alkoholu czy innych przyjemności.
Adwent rozpoczyna się zawsze w czwartą niedzielę przed Świętami Bożego Narodzenia, ponieważ niedziela według kalendarza liturgicznego jest początkiem tygodnia. W 2024 roku początek adwentu przypada na 1 grudnia. Okres ten trwa do Wigilii Bożego Narodzenia, czyli 24 grudnia. Adwent w związku z tym obejmuje cztery niedziele i trwa nieco ponad trzy tygodnie.