Czy trzeba iść do kościoła w Środę Popielcową? A co z komunią i postem? Nakazy i zakazy obowiązujące w Popielec

Anna Moyseowicz
W 2025 roku Popielec przypada 5 marca.
W 2025 roku Popielec przypada 5 marca. Waldemar Wylegalski/ Polska Press
Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post, czas, w którym chrześcijanie duchowo przygotowują się do Wielkanocy. W tym roku Popielec przypada w pierwszym tygodniu marca. Co tego dnia może robić, a czego powinna unikać osoba wierząca? Czy obowiązkowo należy uczestniczyć we mszy świętej? Co z jedzeniem? Nie jest to wcale oczywiste.

Spis treści

Środa Popielcowa, nazywana także Popielcem oraz niegdyś Wstępną Środą, przypada 46 dni przed Wielkanocą. Ten dzień rozpoczyna okres Wielkiego Postu, czasu pokuty, który poprzedza najważniejsze dla chrześcijan święta wielkanocne.

Kiedy wypada Środa Popielcowa?

W 2025 roku Środa Popielcowa wypada 5 marca. W kościele rzymskokatolickim oraz kościołach starokatolickich Popielec przypada 46 dni przed Niedzielą Wielkanocną. Post trwa 40 dni, jednak nie wlicza się do niego sześciu niedziel.

Czy trzeba iść do kościoła w Środę Popielcową? Czy trzeba tego dnia iść do komunii?

Środa Popielcowa jest czasem szczególnej pokuty i modlitwy.

– W Środę Popielcową rozpoczniemy zatem niejako czas naszej 40-dniowej pielgrzymki. W tym Roku Jubileuszowym – jak przypomina nam papież Franciszek – ważne, abyśmy stali się nie tylko pielgrzymami, ale przede wszystkim pielgrzymami niosącymi nadzieję – mówi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda na stronie Konferencji.

Środa Popielcowa nie jest świętem nakazanym, a to oznacza, że nie ma obowiązku tego dnia uczestnictwa we mszy świętej. Tego dnia wierni nie muszą też przyjmować komunii świętej. Mimo wszystko duchowni zachęcają, by wybrać się na nabożeństwo i uczestniczyć w obrządku posypania głowy popiołem.

Post w Środę Popielcową

W Środę Popielcową obowiązuje zarówno post jakościowy, jak i ilościowy. Ten pierwszy polega na niespożywaniu mięsa oraz rosołu, można jednak sięgnąć po jaja, nabiał oraz różne przyprawy. Można także jeść ryby. Post ilościowy dopuszcza spożycie w ciągu dnia jednego posiłku do syta i dwóch mniejszych. Ponadto duchowni zalecają, by unikać alkoholu oraz słodyczy.

Kto jest zwolniony z postu w Środę Popielcową? Post ścisły dotyczy osób pomiędzy 18 a 60 rokiem życia. Z kolei wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (post jakościowy) dotyczy wierzących powyżej 14 roku życia.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie; Obserwuj StronaKobiet.pl!



emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet