Święta Bożego Narodzenia w rodzinie królewskiej. Poznaj tradycje świąteczne brytyjskiego dworu

Święta Bożego Narodzenia w brytyjskiej rodzinie królewskiej upływają pod znakiem tradycji i zwyczajów. Poznaj niektóre z nich
Święta Bożego Narodzenia w brytyjskiej rodzinie królewskiej upływają pod znakiem tradycji i zwyczajów. Poznaj niektóre z nich fot. PAP/PA/Andrew Matthews
Święta Bożego Narodzenia upływają pod znakiem tradycji i zwyczajów. Podobnie jest w rodzinie królewskiej, która od dawna obchodzi Boże Narodzenie w Sandringham w hrabstwie Norfolk, a ich spacer do pobliskiego kościoła św. Marii Magdaleny w dniu 25 grudnia sam w sobie stał się świąteczną tradycją. Są też takie, które ustanowiła sama królowa Elżbieta II.

Spis treści

We wtorek Pałac Buckingham potwierdził, że w Boże Narodzenie 75-letni król i 76-letnia królowa wezmą udział w porannym nabożeństwie w kościele Sandringham. Do pary dołączą inni członkowie rodziny królewskiej i w przyszły poniedziałek wspólnie wyruszą na uroczysty bożonarodzeniowy spacer.

Po śmierci królowej Elżbiety we wrześniu 2022 r. królowi Karolowi zależy na tym, aby „podtrzymać wiele tradycji, o których nigdy nie zapominała jego zmarła matka”.

Choinka w rodzinie królewskiej

Gdy na brytyjskim tronie zasiadała Elżbieta II, w Sali św. Jerzego na zamku Windsor co roku pojawiał się sześciometrowy świerk norweski z Windsor Great Park.

Trzy świąteczne drzewka postawiono również w Sali Marmurowej pałacu Buckingham, dekorowano je już na początku grudnia.

Królowa ubierała osobiście z bliskimi choinkę w Sandringham. – Jedną z radości długiego życia jest obserwowanie, jak dzieci, wnuki, a potem prawnuki pomagają dekorować choinkę – mówiła w świątecznym przemówieniu w 2015 roku.

Do kogo trafiają kartki świąteczne od rodziny królewskiej?

Tradycję wysyłania kartek świątecznych jako pierwsza rozpoczęła królowa Wiktoria. Królowa Elżbieta II wysyłała co roku 750 kartek z rodzinną fotografią. Tradycję tę przejęli też Kate i William.

Kartki od brytyjskiej rodziny królewskiej trafiają nie tylko do ich krewnych i przyjaciół, lecz także do wybranych obywateli kraju.

To, co się na nich znajdzie, wymaga pomysłu i przygotowań. Dla przykładu, w 2021 r. rodzina królewska podzieliła się zdjęciem z Jordanii, kraju Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, w którym Kate Middleton mieszkała przez dwa lata jako dziecko.

Świąteczne potrawy. Co w Boże Narodzenie jada król?

Każdego roku, przed Bożym Narodzeniem, królowa Elżbieta II organizowała uroczysty świąteczny obiad w pałacu Buckingham dla wszystkich członków rodziny królewskiej. Później udawała się do Sandringham, gdzie 24 grudnia dołączali do niej najbliżsi.

W Wigilię zaproszeni przez monarchinię goście uczestniczyli w przyjęciu koktajlowym i uroczystej kolacji z tradycyjnymi daniami.

Jak wyjaśniał Darren Grady, który przez 10 lat pracował jako królewski szef kuchni, na wigilijnym stole nie brakowało tradycyjnych dań. Można tam było znaleźć domowej roboty farsz z szałwii i cebuli, brukselkę z boczkiem i kasztanami, czasem pasternak i marchewkę, tłuczone i pieczone ziemniaki, domowy sos, a następnie świąteczny pudding z sosem brandy. Po głównym posiłku serwowano popołudniową herbatę, czekoladowy deser Yule log, świąteczne ciasto zrobione przez kucharzy i wybór czekoladowych ciastek.

Tradycją było również dostarczenie przez królową świątecznych puddingów dla 1500 pracowników.

Co ciekawe, tuż przed Bożym Narodzeniem szef kuchni, który był akurat na zmianie, szedł do salonu i kroił żeberka, indyka lub szynkę, a gdy skończył, Elżlieta II podawała mu szklankę whisky i wspólnie wznosili toast.

Tradycyjny strój. Co w święta nosiła królowa?

Elżbieta II pojawiała się 25 grudnia na bożonarodzeniowym nabożeństwie w kościele św. Marii Magdaleny w pobliżu Sandringham. Towarzyszyli jej członkowie rodziny królewskiej.

Jej strój na ten czas był planowany z dużym wyprzedzeniem. Doradczyni i garderobiana królowej sprawdzała dokładnie, w jakich kolorach Elżbieta II prezentowała się we wcześniejszych latach, żeby stworzyć coś zupełnie innego. Monarchini chętnie sięgała po wyraziste kolory, żeby być widoczną w tłumie.

Prezenty w rodzinie królewskiej. Niezwykła tradycja

Przed śmiercią księcia Filipa, cała rodzina otwierała swoje prezenty właśnie na jego znak.

Windsorowie nie wręczają sobie zwykłych upominków. Członkowie rodziny królewskiej stworzyli pewnego rodzaju tradycję, by w święta dawać sobie jak najbardziej absurdalne i śmieszne prezenty.

Królowa - dla przykładu - dostała od któregoś z gości gumowego kurczaka z piszczałką, a od księcia Harry'ego czepek kąpielowy z napisem „Is not Life a B*tch!”. Książę Filip któregoś roku dostał oświetlany młynek do pieprzu. Na liście prezentów znalazły się jeszcze takie gadżety, jak: sztuczna kupa, antypoślizgowa mata do kąpieli w lamparta czy miękka nakładka na deskę klozetową.

Bożonarodzeniowe orędzie

Każdego roku, w pierwszy dzień świąt, w telewizji emitowane jest orędzie do narodu. Wcześniej, przez długie lata, monarchini podsumowywała w nim cały miniony rok i składała w nim życzenia swoim poddanym.

W 2021 roku królowa Elżbieta II wygłosiła swoje ostatnie bożonarodzeniowe orędzie. W bardzo osobisty sposób wspominała w nim zmarłego męża księcia Filipa, a także odniosła się do pandemii Covid-19, która była powodem ograniczeń w czasie świąt.

Bożonarodzeniowe przemówienie poprzedził klip ze zdjęciami Elżbiety II i księcia Filipa, z fragmentami jednych z najsłynniejszy słów, jakie królowa wygłosiła na temat męża, gdy w 50. rocznicę ślubu opisała go jako swoją „siłę i opokę”.

od 16 lat

mm

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet