Spis treści
Spowiedź wzbudza mieszane uczucia. Nawet u osób dorosłych nierzadko wiąże się ze strachem, wstydem czy też przywołuje poczucie winy. U dzieci te emocje mogą być jeszcze silniejsze. Sprawy nie ułatwia świadomość, że można nie otrzymać rozgrzeszenia. W jakich przypadkach tak się dzieje?
Czy można nie dostać rozgrzeszenia? Jest to możliwe
Przystępując do spowiedzi świętej, zazwyczaj wierny otrzymuje od spowiednika rozgrzeszenie, jednak jest możliwe, aby te zostało mu odmówione.
Żeby nie dostać rozgrzeszenia, trzeba się naprawdę postarać (śmiech). Jednak czasami zdarzają się takie sytuacje. To są historie ludzi, którzy nie chcą porzucić grzechu. Czyli z jednej strony przychodzą, mówią o jakiejś sprawie, ale wykluczają, że podejmą jakiekolwiek staranie, aby to zmienić – mówił w rozmowie z KAI jezuita o. Paweł Kowalski.
Brak postanowienia poprawy i brak żalu za grzechy uniemożliwiają otrzymanie rozgrzeszenia. Zasada ta dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Postanowienie poprawy to decyzja o zerwaniu z danym grzechem i zrobieniu wszystkiego, aby się on nie powtórzył. Z kolei żal za grzechy jest najważniejszym warunkiem spowiedzi. Polega on na zrozumieniu, że dany czyn był grzeszny, nawet jeśli budzi pozytywne emocje czy miłe wspomnienia. Co więcej, duchowny może odmówić rozgrzeszenia, jeśli osoba spowiadająca się nie chce przedsięwziąć zadośćuczynienia za szkody.
Czytaj: Czego nie mówić na spowiedzi? Te sprawy zachowaj dla siebie. Zobacz, co pominąć w konfesjonale
Za te grzechy nie otrzyma się rozgrzeszenia
Za niektóre grzechy może udzielić rozgrzeszenia jedynie biskup lub kapłan przez niego delegowany. Są to:
usiłowanie odprawienia mszy świętej,
zabicie osoby duchownej „z pogardy dla wiary, Kościoła lub posługi kościelnej”,
udzielenia rozgrzeszenia przez osobę bez uprawnień,
słuchanie spowiedzi przez osobę bez uprawnień,
odstępstwo od wiary,
przynależność do organizacji walczących z kościołem,
próbę zawarcia małżeństwa przez kapłana lub osobę zakonną.
znieważenie Najświętszego Sakramentu,
zabicie lub przemoc wobec papieża,
zdrada tajemnicy spowiedzi przez spowiednika,
usiłowanie udzielenia rozgrzeszenia wspólnikowi z grzechu przeciwko szóstemu przykazaniu (poza niebezpieczeństwem śmierci),
udzielenie lub przyjęcie sakry biskupiej bez zgody Stolicy Apostolskiej.