Spis treści
Spowiedź wielkanocna istotną częścią świąt
Spowiedź wielkanocna to dla katolika ważna część obchodów Wielkanocy. Nie jest ona obowiązkowa, ale obowiązkowe jest już przyjęcie – podczas tych najważniejszych w roku liturgicznym świąt – komunii. W związku z powyższym w czasie Wielkiego Tygodnia zazwyczaj przed konfesjonałami ustawiają się kolejki. A z jakich grzechów możemy nie otrzymać rozgrzeszenia? Lista nie jest długa, choć takie uczynki istnieją! Warto jednak pamiętać, że najlepiej omówić swój przypadek indywidualnie z duchownym.
Rodzaje grzechów
Grzechy można podzielić przede wszystkim na śmiertelne (zwane ciężkimi) oraz powszednie (zwane lekkimi). To rozróżnienie jest dla katolika na tyle istotne, że zrozumienie go może ułatwić decyzję, czy w danej chwili można przystąpić do komunii świętej, czy najpierw wymagana jest spowiedź.
Grzechy powszednie to takie, które popełniliśmy nie w pełni świadomie albo też dotyczące „materii lekkiej”. Nawet gdy je popełniliśmy, możemy przystąpić do komunii. Są one kilkukrotnie odpuszczane podczas mszy.
Mając na sumieniu grzechy ciężkie, nie możemy przystąpić do komunii świętej bez ważnej spowiedzi. W przeciwnym razie byłaby to komunia świętokradcza. Ponadto, gdyby w czasie, w którym mamy na sumieniu grzech śmiertelny nadeszła śmierć, nasze życie wieczne byłoby zagrożone.
– Grzechy śmiertelne to są te popełnione w pełni dobrowolnie, w pełni świadomie i w bardzo ważnych sprawach (w ciężkiej materii), które zrywają z naszej strony jedność z Bogiem czyli stan łaski uświęcającej – podaje na swojej stronie internetowej Parafia MB Częstochowskiej.
Do grzechów ciężkich zaliczają się między innymi te przeciwko Duchowi Świętemu. Są to jedyne, o których Jezus powiedział, że nie zostaną odpuszczone.
Grzechy przeciw Duchowi Świętemu
Grzechy przeciw Duchowi Świętemu według teologii chrześcijańskiej są tymi, których Bóg nie wybaczy. Jest o nich kilkukrotnie mowa w Biblii, w tym w Ewangelii Mateusza, gdzie Jezus mówi:
Dlatego powiadam wam: Każdy grzech i bluźnierstwo będą odpuszczone ludziom, ale bluźnierstwo przeciwko Duchowi nie będzie odpuszczone. Jeśli ktoś powie słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie mu odpuszczone, lecz jeśli powie przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie mu odpuszczone ani w tym wieku, ani w przyszłym.
Według teologii Duch Święty jest Pocieszycielem i Źródłem Nadziei. W związku z tym grzechami poważnymi przeciw Niemu są:
rozpacz – którą rozumie się jako „stałe i całkowite odrzucenie Bożego miłosierdzia oraz możliwości zbawienia i Bożej sprawiedliwości” (jak podaje Wikipedia),
zuchwałą ufność – pewność w zdobycie zbawienia bez osobistego zaangażowania, a przy tym brak bojaźni Bożej.
Uważaj! Za to grozi ekskomunika
Nie można przyjmować sakramentów także wtedy, gdy została na nas nałożona ekskomunika. Może ona zostać nałożona automatycznie i obowiązuje, nawet jeśli inni o niej nie wiedzą. Innym rodzajem jest ekskomunika nałożona, czyli wymierzona przez władzę kościelną. Tą drugą trudno jest przeoczyć, ale kiedy pojawia się ekskomunika „mocą samego prawa”, od razu po popełnieniu grzechu? Jak podaje portal Aleteia, podlega pod nią, kto:
„odstąpiłby od wiary katolickiej, byłby heretykiem lub schizmatykiem;
użyłby przemocy fizycznej wobec papieża lub go zabił;
dałby rozgrzeszenie wspólnikowi w grzechu przeciw 6 przykazaniu;
porzuciłby konsekrowane hostie lub w celach świętokradczych zabrał je lub przechowywał;
wyświęciłby kogoś na biskupa bez zgody papieża,
przyjąłby wspomniane święcenia;
bezpośrednio wyjawia grzechy, o których wie dzięki spowiedzi;
powoduje przerwanie ciąży. Dotyczy to zarówno rodziców, jak i np. lekarza czy osób postronnych namawiających do aborcji”.
W zależności od czynu, z ekskomuniki automatycznej mogą zwolnić biskup, upoważniona przez niego osoba lub też sam papież. Czy w przypadku chęci powrotu do Kościoła trzeba w takim wypadku od razu kupować bilety do Watykanu? Nie! Jak podpowiada Przewodnik Katolicki, należy pójść do spowiedzi i wyznać swoje uczynki. Wówczas spowiednik umówi się na kolejną spowiedź, a w tym czasie napisze list do Penitencjarii Apostolskiej, gdzie opisze (bez podawania nazwiska), co się wydarzyło, a następnie poczeka na odpowiedź związaną z łaską zwolnienia z kary.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie; Obserwuj StronaKobiet.pl!
