Spis treści
Ślub wiąże się nie tylko z radosnym świętowaniem, ale także z tygodniami, a nawet miesiącami żmudnych przygotowań. Aby móc cieszyć się tym wyjątkowym dniem, państwo młodzi muszą wcześniej spełnić szereg wymogów formalnych. Chcąc wziąć ślub kościelny, powinni brać pod uwagę również wymagania stawiane przez tę instytucję religijną. A co z bierzmowaniem?
Kto może zostać chrzestnym? Sprawdź, jakie warunki stawia kościół kandydatom
Bycie chrzestnym to nie tylko kupno upominku i trzymanie dziecka podczas mszy na rękach. Dla osób wierzących jest to niezwykle ważna funkcja, którą pełni się przez całe życie, w związku z tym kościół ...
Bierzmowanie a ślub kościelny. Czy przyjęcie tego sakramentu jest obowiązkowe?
Bierzmowanie jest sakramentem uzupełniającym chrzest i jednym z siedmiu sakramentów w Kościele Katolickim. Jak mówi kanon 1065, ustęp 1. Kodeksu Prawa Kanonicznego:
Katolicy, którzy nie przyjęli jeszcze sakramentu bierzmowania, powinni go przyjąć przed zawarciem małżeństwa, gdy jest to możliwe bez poważnej niedogodności.
Słowo „powinni” pozostawia pole do interpretacji duchownym. Nie jest to konieczny wymóg. Jeśli któryś z narzeczonych nie ma bierzmowania, a na drodze stoją „poważne niedogodności” (jak krótki czas do terminu ślubu), wówczas biskup diecezjalny może zrobić dyspensę, czyli zwolnić od normy. Decyzja biskupa nie jest jednak żadną regułą, choć jeśli wyrazi zgodę, wówczas można pobrać się bez bierzmowania.
A co, jeśli para weźmie ślub, a jedno z nich, bądź obydwoje, nie będzie miało bierzmowania? Małżeństwo wówczas jest ważne, choć może zostać uznane za „niegodne”.
Bierzmowanie a małżeństwo. Jakie znaczenie mają sakramenty?
Bierzmowanie, choć nie jest konieczne do zawarcia małżeństwa, jest ważnym sakramentem dla katolika. Ślub kościelny nie jest tylko ładną uroczystością, ale zobowiązaniem na resztę życia. Zakłada miłość i zaangażowanie, które powinny być oparte na fundamencie wiary. Z kolei bierzmowanie jest etapem duchowego rozwoju chrześcijanina, a więc może sprzyjać w wypełnianiu obowiązków małżeńskich. Ma ono pogłębić wiarę, być wtajemniczeniem chrześcijańskim i umocnieniem łaski chrztu.
Jak podaje Katechizm Kościoła Katolickiego:
Przez sakrament bierzmowania ochrzczeni jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują szczególną moc Ducha Świętego i w ten sposób jeszcze mocniej zobowiązani są jako prawdziwi świadkowie Chrystusa do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do bronienia jej.
Co zrobić, gdy nie mam bierzmowania?
Jeśli nie masz bierzmowania, a planujesz ślub kościelny, porozmawiaj na ten temat z księdzem, który ma udzielić ślubu. Wiele parafii proponuje dodatkowych kilka spotkań w ramach nauk przedmałżeńskich, które mogą przygotować także do przyjęcie bierzmowania.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie. Obserwuj StronaKobiet.pl!
Suknie ślubne, które olśnią Twoich gości
Nie żyje Stanisław Tym
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Prawdziwe oblicze syna Steczkowskiej. Nawet przy matce nie potrafił się pohamować
- Pogrzeb Poznakowskiego bez gwiazdora Trubadurów. Wiemy, co z Krawczykiem juniorem
- Gwiazdy poleciały zarobić tysiące, a Górniak się z nimi nie bratała. Bała się Jusi?
- Córka Węgrowskiej trafiła do szpitala! Alarmujące doniesienia