Czy bierzmowanie jest niezbędne, aby wziąć ślub? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Zobacz, kiedy można przysięgać bez bierzmowania

Anna Moyseowicz
Ślub kościelny to ważny moment dla pary i ich rodzin. Jednak, czy ksiądz może nam udzielić tego sakramentu, jeśli nie mamy bierzmowania?
Ślub kościelny to ważny moment dla pary i ich rodzin. Jednak, czy ksiądz może nam udzielić tego sakramentu, jeśli nie mamy bierzmowania? maximkabb/ pl.123rf.com
Bierzmowanie to dla każdego katolika niezwykle ważne wydarzenie. Ten sakrament świadczy o dojrzałości duchowej i przygotowaniu do roli niesienia wiary chrześcijańskiej. Ułatwia również kwestię zdecydowanie bardziej przyziemną, czyli wzięcie ślubu kościelnego. A co, jeśli przyszli państwo młodzi nie przystąpili nigdy do bierzmowania? Czy to oznacza, że nie mogą wziąć ślubu. Nie do końca!

Spis treści

Ślub wiąże się nie tylko z radosnym świętowaniem, ale także z tygodniami, a nawet miesiącami żmudnych przygotowań. Aby móc cieszyć się tym wyjątkowym dniem, państwo młodzi muszą wcześniej spełnić szereg wymogów formalnych. Chcąc wziąć ślub kościelny, powinni brać pod uwagę również wymagania stawiane przez tę instytucję religijną. A co z bierzmowaniem?

Bierzmowanie a ślub kościelny. Czy przyjęcie tego sakramentu jest obowiązkowe?

Bierzmowanie jest sakramentem uzupełniającym chrzest i jednym z siedmiu sakramentów w Kościele Katolickim. Jak mówi kanon 1065, ustęp 1. Kodeksu Prawa Kanonicznego:

Katolicy, którzy nie przyjęli jeszcze sakramentu bierzmowania, powinni go przyjąć przed zawarciem małżeństwa, gdy jest to możliwe bez poważnej niedogodności.

Czytaj też: 15 lat spędziła w zakonie. „To była bardzo odważna i zbyt wcześnie podjęta decyzja”. Wywiad z Katarzyną Swobodą, byłą zakonnicą

Słowo „powinni” pozostawia pole do interpretacji duchownym. Nie jest to konieczny wymóg. Jeśli któryś z narzeczonych nie ma bierzmowania, a na drodze stoją „poważne niedogodności” (jak krótki czas do terminu ślubu), wówczas biskup diecezjalny może zrobić dyspensę, czyli zwolnić od normy. Decyzja biskupa nie jest jednak żadną regułą, choć jeśli wyrazi zgodę, wówczas można pobrać się bez bierzmowania.

A co, jeśli para weźmie ślub, a jedno z nich, bądź obydwoje, nie będzie miało bierzmowania? Małżeństwo wówczas jest ważne, choć może zostać uznane za „niegodne”.

Bierzmowanie a małżeństwo. Jakie znaczenie mają sakramenty?

Bierzmowanie, choć nie jest konieczne do zawarcia małżeństwa, jest ważnym sakramentem dla katolika. Ślub kościelny nie jest tylko ładną uroczystością, ale zobowiązaniem na resztę życia. Zakłada miłość i zaangażowanie, które powinny być oparte na fundamencie wiary. Z kolei bierzmowanie jest etapem duchowego rozwoju chrześcijanina, a więc może sprzyjać w wypełnianiu obowiązków małżeńskich. Ma ono pogłębić wiarę, być wtajemniczeniem chrześcijańskim i umocnieniem łaski chrztu.

Jak podaje Katechizm Kościoła Katolickiego:

Przez sakrament bierzmowania ochrzczeni jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują szczególną moc Ducha Świętego i w ten sposób jeszcze mocniej zobowiązani są jako prawdziwi świadkowie Chrystusa do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do bronienia jej.

Czytaj: Dziecko u spowiedzi nie zawsze otrzyma rozgrzeszenie! Kiedy będzie miało z tym problem? Zobacz, by uniknąć takiej sytuacji

Co zrobić, gdy nie mam bierzmowania?

Jeśli nie masz bierzmowania, a planujesz ślub kościelny, porozmawiaj na ten temat z księdzem, który ma udzielić ślubu. Wiele parafii proponuje dodatkowych kilka spotkań w ramach nauk przedmałżeńskich, które mogą przygotować także do przyjęcie bierzmowania.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie. Obserwuj StronaKobiet.pl!

Suknie ślubne, które olśnią Twoich gości

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wybory w USA. Głosowanie nad aborcją w 10 stanach

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet