Ten popularny nawyk niszczy włosy i cerę. Przez to możesz nabawić się problemów. Wystarczy niewielka zmiana

Anna Moyseowicz
Niewielka zmiana może znacząco poprawić kondycję włosów i stan cery.
Niewielka zmiana może znacząco poprawić kondycję włosów i stan cery. LightFieldStudios/ Getty Images
Gęste, lśniące i przede wszystkim zdrowe włosy, podobnie jak gładka cera, bez przebarwień i wyprysków, to niezwykle pożądane kobiece atuty. Na obydwa z nich może negatywnie wpływać jeden, niepozorny nawyk. Wystarczy go wyeliminować, by włosy odzyskały kondycję, blask, a nawet bardziej intensywny kolor, zaś z twarzy zniknęły niedoskonałości.

Spis treści

Dokuczają ci włosy matowe, plączące się, puszące i rozdwajające? A może straciły swój naturalny kolor? Masz problemy z cerą i nie wiesz, co może być tego przyczyną? Odpowiedź jest być może prostsza, niż się wydaje. Za wszystkie te kłopoty, a nawet za znacznie więcej, może odpowiadać chodzenie spać z mokrymi włosami.

Konsekwencje spania z mokrymi włosami. Tak sobie szkodzisz!

Chociaż może się wydawać, że chodzenie spać z mokrymi włosami nie powinno być niczym szkodliwym, to w rzeczywistości często ma negatywne skutki dla włosów, skóry głowy, a nawet twarzy.

Co się stanie jak pójdę spać w mokrych włosach? Wiele internautek zadaje sobie to pytanie, a skutki tego nawyku mogą być bardzo uciążliwe. Trycholog Olga Poniatowska w jednym ze swoich nagrań wymienia takie niepożądane efekty, jak:

  • matowe i spuszone włosy w rozdwajającymi się końcówkami,

  • płowienie koloru włosów,

  • łupież,

  • uporczywe swędzenie skóry głowy.

Trycholog tłumaczy, że na włosach, które schną w temperaturze pokojowej, dochodzi do uszkodzeń błon komórkowych. To z kolei ma swoje odzwierciedlenie w puszeniu się i matowieniu. Dodatkowo ocieranie się mokrych włosów o poduszkę niszczy je jeszcze bardziej.

Co ciekawe, badania pokazały, że włosy schnące w temperaturze pokojowej (ale też suszone w tempertaurze od 95 stopni Celsjusza) tracą swój naturalny kolor. Staje się to zauważalne już po 10-krotnym potraktowaniu kosmyków w ten sposób.

Wilgotne i ciepłe środowisko sprzyja rozwojowi grzybów, a to z kolei powstawaniu łupieżu. Swędzenie skóry głowy jest z kolei skutkiem zaburzenia mikrobiomu.

Jakie jeszcze mogą być konsekwencje?

  • kosmyki stają się suche, łamliwe i matowe,

  • rozdwajające się końcówki,

  • zmiana pH skóry głowy,

  • zapalenie skóry głowy,

  • wychłodzenie głowy, a co za tym idzie różne infekcje.

Co więcej, część wody z włosów wchłania się w poszewkę i w poduszkę, co stwarza świetne środowisko dla rozwoju bakterii i grzybów. To z kolei jest niebezpieczne dla cery i może skutkować niedoskonałościami.

Co zrobić z mokrymi włosami na noc?

Zrezygnowanie z nawyku chodzenia spać z mokrymi włosami może przynieść wiele korzyści dla zdrowia włosów i cery. Oto kilka prostych kroków, które możesz podjąć:

  1. Stosuj odżywkę po myciu: Kosmetyk ten wzmocni włosy i pomoże w ich rozczesaniu.

  2. Pamiętaj o olejowaniu: Olejki ochronią włosy przed uszkodzeniami.

  3. Wysusz włosy przed snem: Zadbaj o to, aby Twoje włosy były w pełni wysuszone przed pójściem spać. Użyj suszarki do włosów na niskim lub średnim ustawieniu, aby przyspieszyć proces suszenia.

  4. Zwiąż włosy: Zwiąż włosy luźnym kucykiem lub warkoczem, aby uniknąć ich tarcia o poduszkę.

  5. Zadbaj o higienę: Często zmieniaj poszewki na poduszkach, aby uniknąć gromadzenia się bakterii i grzybów.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet