9 przyczyn uderzeń gorąca niezwiązanych z menopauzą
Uderzenia gorąca mogą mieć wiele przyczyn, wśród których można wyróżnić poważne choroby i prozaiczne powody. Jednorazowy epizod pojawiający się sporadycznie nie powinien niepokoić, lecz regularnie powtarzające się fale gorąca należy skonsultować z lekarzem.
Nerwica
Nerwica jest chorobą o podłożu psychosomatycznym, co oznacza, że emocje powodują dolegliwości ze strony ciała. Osoba z nerwicą może doświadczać napadów uczucia gorąca, zimnych potów, drżenia rąk oraz pobudzenia. By zredukować te objawy zalecana jest psychoterapia i zrozumienie emocji, które przejęły władzę nad życiem.
Ciąża
Uderzenia gorąca w ciąży mogą pojawić się na każdym jej etapie, a nawet utrzymywać się przez kilka tygodni po porodzie. Wynikają ze zmian hormonalnych (głównie wzrostu poziomu progesteronu we krwi), jakie w związku z ciążą zachodzą w ciele kobiety. Odpowiedzialnymi za uderzenia gorąca są również zwiększony metabolizm, przybranie kilku kilogramów oraz problemy ze snem.
Nadczynność tarczycy
Uderzenia gorąca to jeden z charakterystycznych objawów nadczynności tarczycy. Inne objawy tego zaburzenia hormonalnego to przyspieszony metabolizm, utrata masy ciała, drżenie rąk, biegunki, przyspieszenie bicia serca oraz uczucie zmęczenia. Wystąpienie wszystkich objawów powinno zostać skonsultowane z endokrynologiem.