Spis treści
Uderzenia gorąca to nie tylko objaw klimakterium
Klimakterium to okres w życiu kobiety poprzedzający wystąpienie menopauzy, czyli ostatniej miesiączki. Liczne objawy, na które skarżą się panie w tym czasie, wynikają ze zmian hormonalnych determinowanych zanikaniem czynności jajników. Te przestają produkować kobiece hormony, a ich nagły brak jest dla organizmu dużym szokiem.
Uderzenia gorąca mogą pojawiać się nawet przez trzy lata przed menopauzą i dotyczą ok. 60–80 kobiet w okresie pokwitania.
Uderzenia gorąca (tzw. objaw naczynioruchowy) są opisywane, jako nagle ogarniająca całe ciało fala gorąca, której mogą towarzyszyć zawroty głowy, zaczerwienienie szyi i twarzy oraz nagła zwiększona ilość wytwarzanego potu. Pojawiają się one bez ostrzeżenia w ciągu dnia lub w nocy. Trwają od kilku sekund do kilku minut, po czym równie nagle ustępują.
Menopauza to anomalia?
Menopauza będzie zaczynać się później, a może nawet całkowicie zniknie? Takie przypuszczenia mają badacze z Uniwersytetu McMaster. Ich zdaniem wpływ na to może mieć rosnąca długość życia, a co za tym ...
Wbrew pozorom uderzenia gorąca w okresie menopauzy nie wynikają z potrzeby organizmu, by pozbyć się nadmiernej ilości ciepła, lecz są efektem pobudzenia ośrodków regulujących ciepłotę ciała prawdopodobnie przez noradrenalinę. Wpływ mają również obniżenie stężenia estrogenów i progesteronu w związku z okresem klimakterium. Dlatego ginekolodzy w celu złagodzenia tej dolegliwości zalecają zastępczą terapię hormonalną (estrogenową lub estrogenowo-progesteronową).
Uderzenia gorąca – przyczyny chorobowe
Uderzenia gorąca nie pojawiają się tylko w okresie klimakterium. Mogą być efektem męskiego przekwitania, czyli andopauzy, ale też niestety bardziej lub mnie poważnych schorzeń lub chorób.
Sprawdź inne najczęstsze przyczyny uderzeń gorąca. Niektóre wymagają konsultacji lekarskiej!