Ukrainki pomogą poznańskim pielęgniarkom?

Marta Żbikowska
Wielkopolskie szpitale mają problem z pielęgniarkami. Personelu brakuje prawie na każdym oddziale
Wielkopolskie szpitale mają problem z pielęgniarkami. Personelu brakuje prawie na każdym oddziale Adrian Wykrota
Jeszcze w październiku pierwsze pielęgniarki z Ukrainy przyjadą do Poznania, aby podjąć studia na Uniwersytecie Medycznym. Koszta związane z pobytem w Poznaniu i edukacją pokryje kobietom fundacja, z którą nawiązało współpracę Centrum Medyczne HCP. Po trzech latach nauki pielęgniarki podejmą pracę w placówce.

– To dla nas szansa na rozwiązanie problemu braku personelu medycznego – mówi Lesław Lenartowicz, prezes CM HCP. – Mamy ten sam problem, co wszystkie szpitale w Poznaniu i w Polsce. Poszukujemy pielęgniarek. Gdybyśmy mieli kogo zatrudnić, na pewno poprawiłoby to warunki pracy na naszych oddziałach.

Chętnych do pracy jednak nie ma. Tylko jedna trzecia absolwentów pielęgniarstwa występuje o stwierdzenie prawa wykonywania zawodu. Większość z nich i tak wyjeżdża z Polski. Pozostali absolwenci w ogóle nie podejmują pracy w swoim zawodzie. Tymczasem, niemal każdy szpital w Wielkopolsce jest w stanie zatrudnić natychmiast kilka pielęgniarek.

Sprowadzenie kandydatek na pielęgniarki z Ukrainy rozważał także zarząd województwa wielkopolskiego. Na wschód wybrał się Leszek Wojtasiak, członek zarządu województwa, aby zorientować się w sytuacji
– Zatrudnianie pracowników z Ukrainy to kierunek, którego nie unikniemy – mówi Leszek Wojtasiak. – U nas jednak zarabia się dwa razy więcej niż tam, dlatego nie będzie brakować chętnych na podjęcie pracy w Polsce.

Innego zdania są same pielęgniarki, które krytycznie podchodzą do pomysłu zatrudniania ich koleżanek ze wschodu.

– To nie jest absolutnie żadne rozwiązanie systemowe – mówi Teresa Kruczkowska, przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu. – Te kobiety nie mają wykształcenia, które spełnia wymogi unijne. Na Ukrainie system kształcenia jest podobny do tego, który przed zmianą mieliśmy w Polsce. Tamtejsze pielęgniarki kończą szkoły podobne do naszych zlikwidowanych liceów medycznych. Jeśli będą chciały uzyskać prawo wykonywania zawodu w Polsce, muszą skończyć studia, za które ktoś zapłaci. Moim zdaniem, lepiej przeznaczyć te pieniądze na polskie pielęgniarki. Jestem zdziwiona tym, że ktoś chce inwestować w edukację osób, które prawdopodobnie nie zostaną w Polsce.

Pielęgniarki twierdzą, że żadna umowa nie jest w stanie zatrzymać Ukrainek w Polsce na dłużej. Szczególnie w sytuacji, kiedy niewiele dalej, za naszą zachodnią granicą, mogłyby one zarabiać cztero-, a nawet pięciokrotność tego, co mogą im zaoferować polskie szpitale. – Sprowadzenie pielęgniarek z Ukrainy to rozwiązanie na trzy lata dla jednego szpitala, ale nie naprawa systemu – mówi Teresa Kruczkowska.

Pomysł zatrudnienia ukraińskich pielęgniarek na razie odkłada Urząd Marszałkowski. – Uznaliśmy, że to drogie rozwiązanie i na razie postanowiliśmy zająć się rozwiązaniem problemu młodych lekarzy i rezydentur – mówi Leszek Wojtasiak.

Komentarze 15

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Patka
Moze pokryja koszta Polskich studentek ? Juz na studuach Polska daje nam mocno popalic. Zajecia od rana do wieczora, dojazdy zajmujace nie raz 2-3h, ogrom nauki a w weekendy praca bo przeciez nam nic sie nie nalezy. Juz od rozpoczecia nauki przygotowujecie nas do tego ze bedzie po prostu zle. Wyjezdzaja pewnie, bo w Polsce jest dramatycznie. Ukrainki tez sie wyszkola I wyjada, zobaczycie.
M
MrT
6lat studiów za pieniądze podatnika.
Staż - pensja z pieniędzy podatnika.
Rezydentura - pensja z pieniędzy PODATNIKA!
Potem praca na kontrakt i po 100PLN/h
Lekarze - więcej pokory i szacunku
z
zenek
a może władze miejskie i wojewódzkie sprowadzimy z Ukrainy ?
w ramach sprzedaży łączonej dodadzą urzędników
t
tymczasowy
Należy sobie powiedzieć otwarcie. Może i pielęgniarki wyjeżdżają na Zachód ale podjęcie pracy w zawodzie nie wszędzie jest automatycznie. Mam znajomą pielęgniarkę, świetna specjalizacja , ukończone dodatkowo studia. 4 lata podchodziła w Niemczech do cholernie trudnego egzaminu językowego pozwalającego na podjęcie pracy w klinice. Więc Kochane Dziewczyny ze Związku Pielęgniarek - nie straszcie bo tam nie dość , że trzeba znać język perfect to jeszcze regularnie przechodzi się egzaminy kontrolne potwierdzające wiedzę. No - łatwo nie jest. Płacą na Zachdzie ale wymagają. Co dla niektórych pielęgniarek może być kłopotem jak widać.
4 lata pracy w Domu Opieki Społecznej poniżej swoich kwalifikacji . Naprawdę takie super?
Oczywiście, brakuje w Polsce pielęgniarek i nie tworzy się np. klas zawodowych ksztalcących np. krawcowe ( też znam przypadki chętnych dziewczyn ale klasy nie zostały utworzone) i jak najbardziej ścieżka ukraińska jest dobrym rozwiązaniem.
Jednakże chciałbym jako podatnik wiedzieć, z jakiego źródła finansuje np. wspomniana fundacja studia dla osób spoza UE. Proszę więc nie pisać, że koszta pokrywa fundacja więc ludzie oburzający się na fakt sponsoringu naszego kraju powinni taką wiedzę posiadać.
Fundacje jak wiemy starają się o prywatnych sponsorów ale najlepszym kąskiem są dla nich PAŃSTWOWE lub unijne dotacje. No i tu jest problem.
C
Czytający
Widzę, że dość sporo osób ma problemy z czytaniem ze zrozumieniem. Za jakie "wasze pieniądze", jakie "społeczeństwo"? Wyraźnie napisano, że "koszta związane z pobytem w Poznaniu i edukacją pokryje kobietom fundacja, z którą nawiązało współpracę Centrum Medyczne HCP".
z
zlodzieje
Obywateli wlasnego kraju bez szacunku i godnosci,a obcych ukrainskich za pieniadze polskich podatnikow??
Zlodziejski europejski chory system.
P
Pp
Zgadzam sie. Nie ma świętych krów.
W
Właśnie lekarz...
6 lat studiów, rok stażu na niewolniczych warunkach, 5 lat specjalizacji... w sumie 13 lat pracy w ramach NFZ w publicznej placówce. Odpracowane czy jeszcze nie ?! To ile jeszcze lat tego długu zostało według Ciebie, Przyjacielu?
K
KTOSIK
Tak Tak WYKSZTAŁCĄ ZA NASZE A TE UCIEKNA DO NIEMIEC BO TAM BRAKUJE PIELĘGNIAREK I WIECEJ PŁACĄ CZY W SZPITALU CZY W DOMU STARCÓW CZY PRYWATNIE W DOMU U STARUSZKA Z DEMENCJĄ POGRATULOWAĆ POMYSŁU
A
Adam
Tez tak myśle. Dlatego każdy kto sie wykształci w Polsce powinien odpracować co mu daliśmy. Murarz, kierowca, elektryk. Wyjada za granice lub pracują w innym zawodzie - to niech najpierw zapłacą.
S
Szklorz
ale jak społeczeństwo łoży na studia lekarskie , społecznie potrzebne, to chociaż niech odpracuje tu za te studia w kraju. Odczujesz to jak zachorujesz we własnym kraju!!!!!
S
Szklorz
ale jak społeczeństwo łoży na studia lekarskie , społecznie potrzebne, to chociaż niech odpracuje tu za te studia w kraju. Odczujesz to jak zachorujesz we własnym kraju!!!!!
J
Jeden z nich
Tak jak ślusarz, kucharz, magister itp. wykształceni za nasza pieniądze... mają do tego prawo i powodzenia życzę wszystkim.
Nie dajmy się dzielić! Jesteśmy Polakami i basta
G
Gość
Jak mawiał Jasiu wyrzucony z klasy na korytarz,
po puszczeniu w klasie bąka.
w
współczesny głupek
wykształceni za nasze pieniądze i uczelnie, wyjadą za granicę, po uzyskaniu dyplomu i specjalności????? Chory system!
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet