Vanessa Redgrave uhonorowana nagrodą Europejskiej Akademii Filmowej za całokształt twórczości
Akrtorka Vanessa Redgrave zostanie w tym roku uhonorowana Nagrodą Europejskiej Akademii Filmowej za całokształt twórczości. Redgrave odbierze to wyróżnienie 9 grudnia podczas 36. Europejskich Nagród Filmowych w Berlinie.
Redgrave po raz pierwszy zyskała sławę na scenie jako członkini Royal Shakespeare Company, a w 1966 roku rozpoczęła pracę w filmie Karela Reisza "Morgan: Przypadek do leczenia". Rola, która przyniosła jej nagrodę dla najlepszej aktorki w Cannes, zapoczątkowała jej międzynarodową karierę. Od tego czasu otrzymała wiele nagród aktorskich.
Gwiazda kina jest laureatką Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę w filmie "Julia", a także zdobywczynią nagrody Emmy, Złotego Globu oraz Honorowego Złotego Lwa za całokształt twórczości. W jej życiu sztuka nieustannie przeplata się z polityką i działalnością społeczną.
Kontrowersyjna działalność polityczna Vanessy Redgrave
Brytyjska aktorka znana jest ze swoich lewicowych poglądów. Była długoletnią działaczką polityczną, wspierającą m.in. Organizację Wyzwolenia Palestyny (OWP) i Armię Republiki Irlandzkiej (IRA). Chciała nawet czynnie zaangażować się w politykę, bez powodzenia kandydowała do brytyjskiego parlamentu jako kandydatka Robotniczej Partii Rewolucyjnej.
Jej poglądy możemy poznać poprzez filmy dokumentalne, takie jak: "Piąta Wojna" (1978), "Okupowana Palestyna" (1980), "Czy nie mogą stawiać ludzi na pierwszym miejscu?" (1991) oraz "Obudź się, świecie" (1993).
Jej działalność polityczna nie pozostała bez wpływu na karierę aktorską. Głośno wygwizdano ją podczas ceremonii rozdania Oscarów w 1978 r. Określiła wówczas tych, którzy sprzeciwiali się jej nominacji z powodu poparcia dla Palestyny, jako syjonistycznych chuliganów. Organizacje żydowskie protestowały również, gdy została obsadzona jako ocalała z Holokaustu Fania Fenelon w filmie "Gra na czas".
lena