W obecnym czasie epidemii, kiedy część osób wykonuje pracę zdalną, a dzieci uczą się w domach, może dochodzić do częstszych niż zwykle eskalacji konfliktów rodzinnych. W takich sytuacjach młodzież może podejmować decyzje o ucieczkach z domu, a skutki tego typu ryzykownej decyzji mogą być różne. W takiej sytuacji pomocny może być kontakt ze Stowarzyszeniem Pomocy Rodzinom „Nadzieja”, która uruchomiła numer interwencyjny 600 100 260.
Telefon interwencyjny powstał w ramach projektu współfinansowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jego głównym celem jest wsparcie działań Policji w zakresie poszukiwań osób zaginionych, szczególnie dzieci, a także osób starszych. Ostatecznym efektem projektu ma być przeciwdziałanie zaginięciom oraz szybsze odnalezienie osób zaginionych.
Jest to linia bezpłatna, całodobowa skierowana dla:
rodziców, prawnych opiekunów, członków rodzin – którzy mogą zgłosić zaginięcie dziecka oraz otrzymać pomoc w sytuacji zaginięcia lub ucieczki dziecka, dzieci i młodzieży, które potrzebują wsparcia, dla każdego, kto posiada informacje o zaginionym.
Pomocy oraz wsparcia udzielają kwalifikowani specjaliści: psycholog, ratownik medyczny czy prawnik.
Ze statystyk policyjnych wynik, że większość zaginionych zostaje odnaleziona w ciągu pierwszych 14 dni po zaginięciu. 95 proc. dzieci w ciągu pierwszych 7 dni z powrotem trafia do swoich domów.
Więcej informacji na stronie: https://www.linianadziei.pl/