– Oficjalnie, pani Wanda Szajowska jest najstarszą pianistką w historii, a koncert, w którym bierzemy udział, jest pierwszym koncertem osoby w tym wieku w historii świata
– podkreślił Wacław Jan Kroczek z Gerontology Research Group.
– Chciałem podziękować pani Wandzie za sztukę, za pokolenia uczniów i melomanów, których wydała polskiej i małopolskiej kulturze
– mówił Mateusz Prendota, dyrektor Filharmonii Krakowskiej, przywołując w szczególności nazwisko prof. Antoniego Wita, dyrygenta i dyrektora honorowego filharmonii, jednego z wychowanków Wandy Szajowskiej.
„Za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania” minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek przyznał nestorce Medal Komisji Edukacji Narodowej, który wręczył jubilatce wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
111. urodziny krakowskiej pianistki były także okazją do uhonorowania jej Krzyżem Małopolski - Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego wręczył przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego, Jan Duda.
– Kraków jest miastem historycznym, każdy, kto przyjeżdża do Krakowa ogląda zabytki, poznaje historię, ale mamy w Krakowie panią Wandę, która sama jest świadkiem historii. Osobą, którą przeżyła odzyskanie niepodległości, wojny, mamy możliwość porozmawiania ze świadkiem historii – dodał Michał Drewnicki, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa.
W prezencie dla najstarszej absolwentki Uniwersytetu Jagiellońskiego przeze Stowarzyszenia Absolwentów UJ, prof. Piotr Laidler, wręczył jubilatce rękopisy dzieł wybitnych kompozytorów. List do jubilatki skierować metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski. Była kapela wykonująca lwowskie piosenki i krakowianie, którzy co roku przychodzą posłuchać urodzinowego koncertu pianistki.
Wanda Szajowska urodziła się 12 lutego 1911 roku we Lwowie, gdzie spędziła dzieciństwo i młodość. W 1931 roku z wynikiem celującym ukończyła tamtejsze Konserwatorium Muzyczne. W czasie II wojny światowej brała udział w podziemnych wieczornicach patriotycznych, podczas których grała utwory Fryderyka Chopina, podtrzymując ducha patriotyzmu wśród uczestników polskiego ruchu oporu. W 1945 roku, po przymusowej repatriacji, zamieszkała w Krakowie. Tutaj podjęła studia na Wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, które – jak we Lwowie – ukończyła również z wyróżnieniem.
Przez kolejne lata pasję do muzyki starała się zaszczepić młodym pokoleniom. Przez kilkadziesiąt lat uczyła dzieci muzyki w klasie fortepianu w działającym od około 1946 roku Eksperymentalnym Studium Gry na Fortepianie, później nazwanym Eksperymentalnym Studium Muzycznym, mieszczącym się w centrum Krakowa przy ul. Gołębiej 3. Do wychowanków pani Wandy należą między innymi takie sławy muzycznego świata, jak: dyrygenci Antoni Wit, Jerzy Salwarowski, organista Jacek Kulig, teoretyk muzyki Teresa Mięsowicz-Malecka i kompozytor Krzysztof Meyer.
Podczas przeprowadzki ze Lwowa nie zapomniała o swoim ukochanym instrumencie, który należał jeszcze do babci Wandy Szajowskiej, to na nim w młodości ćwiczyła etiudy. Fortepian wojnę przetrwał ukryty w szopie pod Lwowem. Do dziś to właśnie na nim gra najstarsza pianistka - teraz już tylko z pamięci, latem jej koncertów dobiegających z otwartego okna mogą słuchać mieszkańcy Salwatora. Koncert zagrała także w dniu swoich urodzin dla gości, którzy zgromadzili się pod jej domem.
W historii województwa małopolskiego zaledwie dwie osoby osiągnęły wiek 110 lat i więcej, są to siostra zakonna Maria Cecylia Roszak, która urodziła się 25.03.1908 roku i zmarła 16.11.2018 roku w wieku 110 lat oraz, urodzona 12.02.1911 roku Wanda Szajowska.
Podjęto kroki, by Wanda Szajowska, jako najstarszej na świecie pianistka, trafiła do Księgi Rekordów Guinessa.
- Kolejne termy w Małopolsce otwarte. Nowa atrakcja w regionie
- WIELKI chiński horoskop na 2022 rok! Co Cię czeka w roku tygrysa?
- Podstępny omikron. 20 objawów wirusa, które mogą przypominać przeziębienie
- Te miejsca już tak nie wyglądają. Rozpoznasz Kraków na archiwalnych zdjęciach?
- Kolejne problemy na zakopiance. Opóźni się budowa tunelu pod Luboniem Małym
FLESZ - Joe Biden ostrzega przed wojną!