Jakie choroby widać na włosach? Zwróć szczególną uwagę na ich wygląd
Zaburzenie równowagi w organizmie ma wpływ na wygląd skóry, paznokci i włosów. Suche i wypadające włosy mogą oznaczać niedobór składników, a nawet poważne choroby. Sprawdź, jakie choroby widać na włosach.
Przedwczesne siwienie może być oznaką chorób
O przedwczesnym siwieniu mówimy, gdy występuje poniżej 20. roku życia. Zmiana koloru włosów na popielaty jest naturalnym zjawiskiem, które najczęściej rozpoczyna się między 30. a 40. rokiem życia i związana jest z nieprawidłową funkcją melatocytów, czyli komórek produkujących barwnik – melaninę.
Przedwczesne siwienie najczęściej pojawia się w wyniku chorób autoimmunologicznych, takich jak: bielactwo wrodzone i niedokrwistość złośliwa, a także chorób tarczycy, szczególnie niedoczynności tego narządu. Dodatkowo wczesne siwienie związane jest z zespołem Wernera, czyli genetyczną mutacją powodującą przedwczesne starzenie się całego organizmu.
Choroby tarczycy
W przebiegu chorób tarczycy często dochodzi do zaburzenia w strukturze włosów, a osłabione cebulki nie są w stanie utrzymać włosów, dlatego dochodzi do ich nadmiernego wypadania. Stają się one również cienkie, matowe i pozbawione blasku. Problemy z włosami dotyczą zarówno osób z nadczynnością i niedoczynnością, w tym pacjentów z chorobą Hashimoto.
Zespół policystycznych jajników
W przebiegu zespołu policystycznych jajników (PCOS) dochodzi do zaburzeń w strukturze włosów na głowie, przez co stają się one łamliwe, matowe i znacznie częściej wypadają. Powodem tego są zaburzenia hormonalne i nadmierna ilość androgenów, czyli typowo męskich hormonów płciowych. Co ciekawe, u kobiet z PCOS na niektórych obszarach ciała włosy rosną ciemne, gęste i mocne – szczególnie na brodzie, nad górna wargą, na rękach i klatce piersiowej, a także na plecach w okolicy lędźwiowej.