Według islamskiego prawa, w Turcji 9-latki mogą wychodzić za mąż.

Aole
Protest Turczynek przeciwko kontrowersyjnej ustawie fot. Emrah Gurel/archiwum
Diyanet, turecki departament do spraw religii, wydał oświadczenie, zgodnie z którym dziewczynki, które skończyły 9 lat mogą wychodzić za mąż i rodzić dzieci. W Turcji rozpętała się burza.

Kontrowersyjny wpis dotyczył prawa islamskiego, które określa wiek dojrzewania – u dziewcząt 9 lat, u chłopców -12. Każdy, kto osiągnął wiek dojrzewania ma prawo do zawarcia małżeństwa.

Komentarz Diyanetu wywołał burzę w społecznościowych mediach i falę gniewu wśród tureckich stowarzyszeń kobiecych. Opozycyjna Republikańska Partia Ludowa wezwała rząd do rozpoczęcia śledztwa w sprawie małżeństw zawieranych przez dzieci.

"Turecki kodeks cywilny wyraźnie stwierdza, że dorosłość zaczyna się w wieku 18 lat. Małżeństwa zawierane wcześniej naruszają prawa dziecka, prawa kobiet, prawa człowieka" – napisał na Twitterze Murat Bakan, poseł do parlamentu z ramienia opozycyjnej partii.

Pod wpływem fali oburzenia i negatywnych komentarzy, Diyanet wydał kolejne oświadczenie, w którym wyjaśnił, że jest to tylko określenie punktów prawa islamskiego i że nie akceptuje wczesnych małżeństw.

"Zmuszenie młodej dziewczyny do małżeństwa, zanim osiągnie dojrzałość psychiczną i fizyczną, zanim otrzyma obowiązek stworzenia rodziny i zostania matką, nie będzie zgodne z islamem, który wyraża tę dojrzałość jako warunek małżeństwa (…). Nasza dyrekcja nigdy nie zatwierdzała wcześniejszych małżeństw i nigdy tego nie zrobi" – napisano w oświadczeniu.

Według świeckiego prawa w Turcji, żeby móc zawrzeć związek małżeński trzeba mieć ukończone 18-lat, zdarzają się jednak wyjątki. Jeśli zgodę wyrażą rodzice lub opiekunowie, udzielić ślubu można również 17-latkom i (w wyjątkowych sytuacjach) 16-latkom.

źródło: BBC

Zobacz także:

Tysiąc kobiet wyszło na ulice Stambułu. Wzięły udział w nielegalnym marszu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet