Spis treści
Sfermentowana woda ryżowa hitem azjatyckiej pielęgnacji urody
Woda ryżowa jest produktem ubocznym gotowania ryżu w tradycyjny azjatycki sposób. Ponieważ stanowi on podstawę diety w krajach takich, jak Japonia, Korea Południowa czy Chiny, płyn z płukania ryżu znalazł liczne zastosowania, zwłaszcza do skóry i włosów. Obok maseczki ryżowej i kosmetyków z amazake, czyli „słodkim sake”, woda ryżowa to jeden z największych urodowych hitów w naturalnej pielęgnacji urody.
W przeciwieństwie do wody z gotowania ryżu, prawdziwa woda ryżowa to płyn sfermentowany, co ma kluczowy wpływ na działanie związków z ziaren. W Japonii stosowano ją już w erze Heian, która trwała od końca siódmego do końca dwunastego wieku. Dzięki „yu-su-ru” dworskie damy znane były z pięknych włosów „suberakashi”, które sięgały do ziemi.
Wodę ryżową można z łatwością przygotować w domu i stosować jako płukanka oraz tonik, a pozostały ryż normalnie ugotować lub zjeść. Przepis podajemy dalej.
Na co pomaga woda ryżowa? Efekty są fenomenalne!
Efekty działania japońskiej wody ryżowej poddano badaniom, w których wykazała ona cenne właściwości. Wynikają z zawartości przyjaznych bakterii, kwasów organicznych, cennych składników mineralnych, witamin i antyoksydantów.
Czytaj też: Ten eliksir na porost włosów kupisz za grosze w aptece. Zamiast pić wetrzyj w skórę głowy
Udowodniono, że woda z ryżu wspiera stan włosów, m.in.:
- zwiększa elastyczność włosa, zmniejszając łamanie,
- zmniejsza tarcie włosów o siebie, dodając im sypkości i zapobiegając poplątaniu, a także redukując niszczenie się zwłaszcza końcówek,
- ogranicza przetłuszczanie się skóry głowy i nieprzyjemny zapach,
- nawilża skalp i łagodzi podrażnienia,
- nie powoduje powstawania osadu i nie łuszczy się z włosów.
Ponadto woda ryżowa jest polecana jako tonik do skóry suchej, skłonnej do podrażnień i wrażliwej, ale także przetłuszczającej się, trądzikowej i z rozmaitymi problemami. Działa odświeżająco na koloryt i odmładzająco, a także ochronnie. Zmiękcza skórę i ogranicza powstawanie wyprysków.
Warto wiedzieć, że woda ryżowa jest wykorzystywana nie tylko w pielęgnacji urody, ale także w domu, m.in. do podlewania kwiatów, czyszczenia powierzchni, płukania tkanin.
Jak zrobić wodę ryżową? Przepis na yu-su-ru
Przepis na wodę ryżową jest bardzo prosty, dzięki czemu kosmetyk ten można regularnie przygotowywać w domu i stosować na co dzień. Potrzeba do tego dobrej jakości ryżu, ponieważ te najtańsze często są zanieczyszczone pestycydami, metalami ciężkimi i arsenem. Drugim składnikiem jest woda, a żeby cieszyć się właściwościami wody ryżowej, trzeba odczekać min. pół doby.
Jak się robi wodę ryżową?
- Wypłucz krótko w garnku i osącz na sicie 1 szklankę ryżu,
- Zalej ryż 1 szklanką wody przegotowanej lub źródlanej, po czym mieszaj, aż woda stanie się mętna.
- Odlej wodę, wlej do pojemnika i przykryj, a ryż ugotuj i użyj w kuchni.
- Odstaw pojemnik z płynem na 12-24 godziny w miejsce o temperaturze pokojowej.
- Po tym czasie (nie dłużej) płyn powinien mieć kwaśny zapach; przelej wodę ryżową do buteleczki i przechowuj w lodówce do tygodnia.
- W zależności od stopnia zakwaszenia przed zastosowaniem rozcieńcz płyn niewielką ilością wody.
W oryginalnym wykonaniu używa się ryżu kleistego – może to więc być ryż do sushi, ew. włoski ryż krótkoziarnisty, który stosunkowo łatwo jest kupić w wersji ekologicznej. Jest ona polecana zwłaszcza osobom ze skórą alergiczną i wrażliwą. Kosmetyk można jednak przygotować z każdego rodzaju ryżu.
Jak działa woda ryżowa na włosy?
Po zastosowaniu wody ryżowej na włosy powstaje na nich rodzaj ochronnej warstwy, która sprawia, że stają się wygładzone i miękkie. Jako produkt fermentowany ma też lekko kwasowe pH, a właśnie taki odczyn ma zdrowa skóra. Zamyka też łuski włosa, przez co wyglądają zdrowo. Nie tylko zaczynają lśnić, ale są grubsze w dotyku oraz łatwiejsze do rozczesania i układania.
Woda ryżowa nakładana na skórę głowy działa tonizująco, pomaga przywrócić jej prawidłową barierę ochronną, a zawarte w niej probiotyczne bakterie i związki z ryżu działają odżywczo, stymulując cebulki włosowe.
Używaj wody ryżowej po każdym myciu włosów i spłukaniu odżywki, używając ją na skórę głowy i całą długość kosmyków. Pozostaw na 2-5 minut, po czym spłucz. Na jej bazie przygotujesz też skuteczną domową wcierkę do włosów.
Czytaj też: Płukanie włosów wodą z octem to domowy sposób na błyszczące i mocne kosmyki
Jak stosować wodę ryżową na twarz?
Woda ryżowa na twarz może być nakładana za pomocą wacika lub stosowana do ostatniego płukania skóry po myciu. Warto używać jej także jako bazy do domowych maseczek, np. z glinki naturalnej, ale również tej z gotowanego ryżu.
Jakie efekty daje zastosowanie wody ryżowej na skórę?
- ma właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne,
- działa tonizująco, przywracając równowagę kwasowo-zasadową skóry,
- wspiera probiotyczne bakterie tworzące mikroflorę skórną, która chroni przed patogenami,
- łagodzi podrażnienia, m.in. wywołane detergentami takimi jak powszechnie stosowany SLS,
- wspomaga regenerację drobnych uszkodzeń skóry,
- poprawia wygląd cery, wyrównując jej koloryt i rozjaśniając przebarwienia,
- pomaga przy problemach skórnych, takich jak poparzenie słoneczne, egzema, trądzik.
Polecamy także:
Kosmetyki z apteki
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!
- Lidia Popiel wyjawia sekret o Bogusławie Lindzie. Tak naprawdę wygląda ich związek