Dlaczego powinnaś głosować w wyborach samorządowych 2018?
To akurat bardzo proste. Od twojego głosu zależy to, czy w twoim regionie coś zmieni się na lepsze. Najważniejsze urzędy od lat obsadzają ci sami ludzie, ale w regionie nic się nie zmienia? Pieniądze gminy czy powiatu idą na nietrafione czy niepotrzebne inwestycje, podczas gdy palących problemów mieszkańców jest coraz więcej? Z zazdrością patrzysz na medialne doniesienia o miejscowościach, w których dzieci i młodzież mogą za darmo jeździć komunikacją miejską, bo u ciebie drogie bilety obowiązują wszystkich, a sam transport publiczny pozostawia wiele do życzenia?
Tak, właśnie na takie sprawy mają wpływ samorządy. Zaś na działania samorządów wpływ masz ty – twój głos może być decydującym w sprawie tego, kto wygra wybory samorządowe i przez kolejne lata będzie podejmował decyzje w sprawach, które dotyczą twojej codzienności. Nie wierzysz w to? W 2013 roku we Fromborku burmistrzem została Małgorzata Wrońska. Jej przewaga nad innym popularnym kandydatem wyniosła zaledwie 10 głosów. To nie jest odosobniony przypadek – w historii wyborów samorządowych jest ich wiele. To najlepszy dowód na to, że każdy głos ma wielką moc.
Wybory samorządowe 2018: na co zwracać uwagę w programach wyborczych?
Kandydaci każdej partii będą mieli inne programy wyborcze, w których będą skupiali się na innych rzeczach. Nic dziwnego, zawsze tak jest. Warto jednak poświęcić trochę uwagi programom wyborczym.
Wybory samorządowe 2018: co samorządy mogą zmienić w życiu kobiet?
Takie pytanie niektórych może oburzać – w końcu samorządy, mające realny wpływ chociażby na miejską infrastrukturę, mają wpływ na jakość życia wszystkich mieszkańców, niezależnie od płci i wieku. Rzeczywiście tak jest, jednak w tym ogromie spraw, którymi się zajmują, znajdują się też te, które bardziej interesują kobiety.
Wybory samorządowe 2018: samorządy a edukacja
To samorządy są odpowiedzialne za działające na ich terytorium żłobki, przedszkola i szkoły publiczne. Mają więc wpływ m.in. na to:
- czy szkoły będą oferowały zajęcia pozaszkolne, a przedszkola – zajęcia dodatkowe, rozwijające zainteresowania dzieci oraz czy zajęcia te będą dla rodziców płatne w pełni czy tylko częściowo
- jak będą działały świetlice szkolne i czy będą realnym wsparciem dla pracujących rodziców
- ile uczniów będzie w klasach
- czy uczniowie będą mogli zjeść w szkole ciepły posiłek oraz ile rodzice będą musieli za to zapłacić
- czy publiczne żłobki i przedszkola zaspokoją potrzeby mieszkańców
- jakie programy stypendialne dla uczniów będą realizowane
To również samorządy mają moc wprowadzenia na terenie gminy czy powiatu bezpłatnej komunikacji dla dzieci i młodzieży.
Wybory samorządowe 2018: samorządy a opieka zdrowotna
Samorządy są także odpowiedzialne za opiekę zdrowotną, w tym za prowadzenie szpitali w powiecie. Odpowiadają m.in. za wyposażanie podległych im jednostek w sprzęty niezbędne do prowadzenia ich działalności. Mogą także przyznawać dotacje:
- na programy profilaktyczne oraz aparaturę i sprzęt medyczny niezbędne do ich prowadzenia
- remonty
- realizację projektów, które są finansowane także ze środków UE
Samorządy mogą także finansować kształcenie i podnoszenie kwalifikacji personelu medycznego. Co to oznacza dla ciebie?
Dzięki samorządowi możesz pójść do lekarza, którego gabinet będzie wyposażony w sprzęty umożliwiające przeprowadzenie niezbędnych badań. Możesz także skorzystać z profilaktycznych badań realizowanych w ramach programów profilaktycznych, które dofinansuje samorząd. Wreszcie, to także samorząd ma wpływ na to, w jakim stanie i jak wyposażona jest porodówka w szpitalu, a więc w jakich warunkach możesz rodzić dziecko. To, na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych może mieć także wpływ na to, czy otrzymasz pomoc w problemach z płodnością. Samorządy mogą bowiem udzielać dofinansowania na procedury in vitro.
Wybory samorządowe i to, kto w nich wygra, mogą mieć jeszcze większy wpływ na nasze zdrowie. Samorządy bowiem mogą wprowadzić system bezpłatnych szczepień przeciw grypie bądź wczesne badania np. w kierunku wykrywania wad postawy u dzieci, a u dorosłych – chorób kobiecych i męskich. Wreszcie, to również samorządy mogą wprowadzać uchwały antysmogowe, które mają wpływ na to, jakim powietrzem oddychamy na co dzień.
Wybory samorządowe 2018: samorządy a mieszkania i infrastruktura
Samorząd ma wpływ także na to, jak będzie ci się żyło na co dzień. Chcesz wynająć mieszkanie, ale ceny rynkowe są dla ciebie zaporowe? To samorząd może zdecydować o systemie tanich mieszkań na wynajem w twojej miejscowości. Każdego dnia ten sam problem: brak miejsc parkingowych w twojej okolicy? To również sfera, na którą realny wpływ ma samorząd. To, na kogo zagłosujesz w wyborach samorządowych, może mieć wpływ także na to, jak będzie zorganizowana w twojej miejscowości komunikacja publiczna i czy na przystanku będziesz miała gdzie schronić się przed wiatrem, deszczem lub słońcem. Wreszcie, władza samorządowa może także sprawić, że w twojej okolicy pojawią się ścieżki rowerowe, którymi bezpiecznie dojedziesz do pracy.
Podane powyżej przykłady, to tylko niektóre kwestie, na które realny wpływ ma władza samorządowa. Z pewnością jednak przyznasz, że są to rzeczy ważne, które mają bezpośredni wpływ na twoje codzienne życie. To najlepszy argument za tym, że powinnaś przestać zastanawiać się nad tym, czy głosować, a zacząć myśleć o tym, na kogo głosować w wyborach samorządowych. Wiesz już, na co warto zwracać uwagę przeglądając programy wyborcze. Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę, a w październiku oddaj głos na najlepszego dla ciebie kandydata.