Wybory samorządowe 2018: dlaczego powinnaś głosować? Na co zwracać uwagę w programach wyborczych?

ak
Nie wiesz, dlaczego powinnaś głosować? Nie wiesz, czego szukać w programach wyborczych? Nie wiesz, na co wpływ mają samorządy? Podpowiadamy!
Nie wiesz, dlaczego powinnaś głosować? Nie wiesz, czego szukać w programach wyborczych? Nie wiesz, na co wpływ mają samorządy? Podpowiadamy! Pixabay
Wybory samorządowe 2018 odbędą się 21 października. Już teraz warto zacząć zastanawiać się nad tym, na kogo warto oddać swój głos. To właśnie samorządy mają ogromny wpływ na wiele spraw związanych z codziennym życiem w twojej miejscowości, a twój głos ma realny wpływ na to, kto wygra wybory samorządowe i jakie ważne dla ciebie zmiany wprowadzi. Nie wiesz, dlaczego powinnaś głosować? Nie wiesz, czego szukać w programach wyborczych? Nie wiesz, na co wpływ mają samorządy? Podpowiadamy!

Dlaczego powinnaś głosować w wyborach samorządowych 2018?

To akurat bardzo proste. Od twojego głosu zależy to, czy w twoim regionie coś zmieni się na lepsze. Najważniejsze urzędy od lat obsadzają ci sami ludzie, ale w regionie nic się nie zmienia? Pieniądze gminy czy powiatu idą na nietrafione czy niepotrzebne inwestycje, podczas gdy palących problemów mieszkańców jest coraz więcej? Z zazdrością patrzysz na medialne doniesienia o miejscowościach, w których dzieci i młodzież mogą za darmo jeździć komunikacją miejską, bo u ciebie drogie bilety obowiązują wszystkich, a sam transport publiczny pozostawia wiele do życzenia?

Tak, właśnie na takie sprawy mają wpływ samorządy. Zaś na działania samorządów wpływ masz ty – twój głos może być decydującym w sprawie tego, kto wygra wybory samorządowe i przez kolejne lata będzie podejmował decyzje w sprawach, które dotyczą twojej codzienności. Nie wierzysz w to? W 2013 roku we Fromborku burmistrzem została Małgorzata Wrońska. Jej przewaga nad innym popularnym kandydatem wyniosła zaledwie 10 głosów. To nie jest odosobniony przypadek – w historii wyborów samorządowych jest ich wiele. To najlepszy dowód na to, że każdy głos ma wielką moc.

Wybory samorządowe 2018: na co zwracać uwagę w programach wyborczych?

Kandydaci każdej partii będą mieli inne programy wyborcze, w których będą skupiali się na innych rzeczach. Nic dziwnego, zawsze tak jest. Warto jednak poświęcić trochę uwagi programom wyborczym.

Wybory samorządowe 2018: co samorządy mogą zmienić w życiu kobiet?

Takie pytanie niektórych może oburzać – w końcu samorządy, mające realny wpływ chociażby na miejską infrastrukturę, mają wpływ na jakość życia wszystkich mieszkańców, niezależnie od płci i wieku. Rzeczywiście tak jest, jednak w tym ogromie spraw, którymi się zajmują, znajdują się też te, które bardziej interesują kobiety.

Wybory samorządowe 2018: samorządy a edukacja

To samorządy są odpowiedzialne za działające na ich terytorium żłobki, przedszkola i szkoły publiczne. Mają więc wpływ m.in. na to:

  • czy szkoły będą oferowały zajęcia pozaszkolne, a przedszkola – zajęcia dodatkowe, rozwijające zainteresowania dzieci oraz czy zajęcia te będą dla rodziców płatne w pełni czy tylko częściowo
  • jak będą działały świetlice szkolne i czy będą realnym wsparciem dla pracujących rodziców
  • ile uczniów będzie w klasach
  • czy uczniowie będą mogli zjeść w szkole ciepły posiłek oraz ile rodzice będą musieli za to zapłacić
  • czy publiczne żłobki i przedszkola zaspokoją potrzeby mieszkańców
  • jakie programy stypendialne dla uczniów będą realizowane

To również samorządy mają moc wprowadzenia na terenie gminy czy powiatu bezpłatnej komunikacji dla dzieci i młodzieży.

Wybory samorządowe 2018: samorządy a opieka zdrowotna

Samorządy są także odpowiedzialne za opiekę zdrowotną, w tym za prowadzenie szpitali w powiecie. Odpowiadają m.in. za wyposażanie podległych im jednostek w sprzęty niezbędne do prowadzenia ich działalności. Mogą także przyznawać dotacje:

  • na programy profilaktyczne oraz aparaturę i sprzęt medyczny niezbędne do ich prowadzenia
  • remonty
  • realizację projektów, które są finansowane także ze środków UE

Samorządy mogą także finansować kształcenie i podnoszenie kwalifikacji personelu medycznego. Co to oznacza dla ciebie?

Dzięki samorządowi możesz pójść do lekarza, którego gabinet będzie wyposażony w sprzęty umożliwiające przeprowadzenie niezbędnych badań. Możesz także skorzystać z profilaktycznych badań realizowanych w ramach programów profilaktycznych, które dofinansuje samorząd. Wreszcie, to także samorząd ma wpływ na to, w jakim stanie i jak wyposażona jest porodówka w szpitalu, a więc w jakich warunkach możesz rodzić dziecko. To, na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych może mieć także wpływ na to, czy otrzymasz pomoc w problemach z płodnością. Samorządy mogą bowiem udzielać dofinansowania na procedury in vitro.

Wybory samorządowe i to, kto w nich wygra, mogą mieć jeszcze większy wpływ na nasze zdrowie. Samorządy bowiem mogą wprowadzić system bezpłatnych szczepień przeciw grypie bądź wczesne badania np. w kierunku wykrywania wad postawy u dzieci, a u dorosłych – chorób kobiecych i męskich. Wreszcie, to również samorządy mogą wprowadzać uchwały antysmogowe, które mają wpływ na to, jakim powietrzem oddychamy na co dzień.

Wybory samorządowe 2018: samorządy a mieszkania i infrastruktura

Samorząd ma wpływ także na to, jak będzie ci się żyło na co dzień. Chcesz wynająć mieszkanie, ale ceny rynkowe są dla ciebie zaporowe? To samorząd może zdecydować o systemie tanich mieszkań na wynajem w twojej miejscowości. Każdego dnia ten sam problem: brak miejsc parkingowych w twojej okolicy? To również sfera, na którą realny wpływ ma samorząd. To, na kogo zagłosujesz w wyborach samorządowych, może mieć wpływ także na to, jak będzie zorganizowana w twojej miejscowości komunikacja publiczna i czy na przystanku będziesz miała gdzie schronić się przed wiatrem, deszczem lub słońcem. Wreszcie, władza samorządowa może także sprawić, że w twojej okolicy pojawią się ścieżki rowerowe, którymi bezpiecznie dojedziesz do pracy.

Podane powyżej przykłady, to tylko niektóre kwestie, na które realny wpływ ma władza samorządowa. Z pewnością jednak przyznasz, że są to rzeczy ważne, które mają bezpośredni wpływ na twoje codzienne życie. To najlepszy argument za tym, że powinnaś przestać zastanawiać się nad tym, czy głosować, a zacząć myśleć o tym, na kogo głosować w wyborach samorządowych. Wiesz już, na co warto zwracać uwagę przeglądając programy wyborcze. Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę, a w październiku oddaj głos na najlepszego dla ciebie kandydata.

Sprawdź swoją wiedzę o wyborach i polityce. Quizy wyborcze

Wybory samorządowe - czy wiesz jak głosować? Sprawdź, co wiesz o wyborach! [QUIZ WYBORCZY 2018]Te zwroty znasz z wypowiedzi polityków. Ile z nich rozumiesz? [QUIZ WYBORCZY 2018]Czy wiesz o państwie więcej niż nastolatek? WOS dla początkujących obywateli [QUIZ WYBORCZY 2018]Z jaką partią ci po drodze? Quiz preferencji politycznych [2018]

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
stąd
Polityka prowadzona przez wszystkie właściwie partie od 1989 roku, przeświadczenie mediów o swojej mesjańskiej roli jako czwartej władzy do tego często wykorzystywanej przez "różnych" do urabiania opinii wyborców, dawanie wyborcom do wyboru kija lub marchewki, kiełbasy wyborcze, realizowane hasła "... głupi ludek i tak to kupi", brak świadomości wyborczej mieszkańców, brak społeczeństwa obywatelskiego,to znaczy że nie rozliczają z kadencji posłów, senatorów, radnych , prezydentów, burmistrzów, wójtów ( zresztą na ile musza oni zgodnie z ustawą tłumaczyć się z tego co zrobili lub nie), brak społeczeństwa obywatelskiego, zresztą komu z mieszkańców sie cokolwiel chce, w większości oni wolą chleba i igrzysk, laptopa, smerftona, słuchawek na uszach... i głucho wszędzie... a po fakcie co to będzie.
Ale jak im tak dobrze...
I dalej będziemy ( bo już znów zaczynają różne biedronki, schetynk, kaczątka, kamyszki i inni pożal się Boże celebryci), świadkami rozpoławiania siekierą głów jak to miało miejsce w walce wyborczej Wałęsy z Mazowieckim.
Ala jak ciżba to lubi...
No to zaśpiewajmy o Polsce Samorządowej transferując ją do poziomu "walk wyborczych i powyborczych" ... gdzie przyczyna, czyja wina, taka Gmina.
A ja chciałbym normalnego samorządu...
Ile to milionów poszło na ulotki, banery, szarpaniny by wybrać we wsi, na osiedlu radnego... A nie wystarczyło by czasami po "nieszporach zwołać ludzi i wybrać swojego. Przecież na osiedlu, w sołectwach itp ludziska znają się jak łyse konie...
Ale nie. To muszą być partie, ambicje ich wodzów, ba przywódców UE którzy nooo... wiedzą lepiej czego Polacy chcą, wmawiając że i ślimak to ryba.
A lud głupi przeca to kupi.
Spokojnych dni.
Wyłączam telewizor, zamykam laptop
w
witek
i mądrze trzeba wybierać doświadczenie w działaniu i patrzeć czy ktos ma już na koncie sukcesy. Charłampowicz właśnie jest taką osobą i wniesie coś nowego do rady jak uda mu się wygrać
e
emil
na ludzi z doświadczeniem wystarczy. Charłampowicz takie posiada jako jeden z niewielu kandydatów na radnego z naszego okrgu
D
Duduś
W obecnej rzeczywistości masz pod tym względem tylko dwa wybory:
-albo wybierasz najlepszego (który nie tylko obiecuje ale robi coś DLA LUDZI)
-*albo oddajesz swoje prawo do głosu komuś innemu (de fakto tak jest bo i tak KTOŚ zostanie wybrany, ale twój głos nie będzie się liczyć; nieoddanie głosu jest równoznaczne przy liczeniu z oddaniem głosu nieważnego, taki sam skutek wywiera - no oprócz frekwencji ale kogo to obchodzi, liczy się kto przejdzie i będzie konkretne decyzje podejmował)
Jak już ktoś zostanie wybrany to klamka zapadła na 5 lat, twoja decyzja czy chcesz mieć w tym udział CZY CI WSZYSTKO JEDNO /czy będziesz dojony(a) i okradany(a) czy będziesz traktowany(a) jak człowiek (a nie robiony w balona - do kamery co innego, u "Sowy" co innego)/
G
Gość
W Toruniu proponuje głosować na kandydata który zlikwiduje Straż Miejską i wzmocni tymi pieniędzmi policję aby poprawić bezpieczeństwo ,będzie to kandydat pierwszej kadencji któremu będzie zależało na realizacji programu ,żeby społeczeństwo go pozytywnie rozliczyło podczas starania się o drugą kadencje , a nie na obecnego który jest już Prezydentem zmęczonym 16 letnią kadencja i pilnujący swojego fotela oraz podejrzewam,że to ostatnia 5 letnia kadencja więc nie będzie już mu zależało czy mieszkańcy rozliczą go pozytywnie ,czy negatywnie.
m
mieszkaniec
Nie powinniśmy głosować na osobę która tylko myśli ,że wyborcę można kupić tylko inwestycjami zapominając ,że w tym mieście mieszkają ludzie którzy mają różne kłopoty , pogorszyło się bezpieczeństwo ,coraz więcej socjalnych zaczepia mieszkańców w pobliżu obiektów handlowych na co nie reaguje Straż Miejska, można przejść miasto nie widząc żadnych patroli policji. coraz mniej w mieście zakładów pracy ,a coraz więcej sklepów,miasto stało się sypialnią ,a nie miastem przedsiębiorców,coraz więcej płatnych miejsc parkingowych,coraz więcej urzędników ,coraz mniej pieniędzy na prawidłową działalność dotycząca pomocy mieszkańców przez urzędników ,coraz więcej układów rodzinnych itd. Dlatego nie powinno się głosować na Zalewskiego człowieka wiekowego który jeszcze nie zrealizował poprzedniego programu wyborczego, a już ogłasza nowy nie do zrealizowania bez podnoszenia różnych opłat na mieszkańców.Nie będę mówił na kogo macie głosować ,ale powinien to być kandydat młodszy z programem do zrealizowania bez podnoszenia opłat oraz który odsunie kler i Rydzyka od spraw miejskich.
P
Proszę o wyjaśnienie
kiedy żaden kandydat nie nadaje się na to stanowisko?
r
rufne prafa
Znaczy albo kobiety są tak głupie że specjalnie dla nich takie artykuły w normalnej prasie mimo setek milionów żeńskich piśmideł informujących je o wszystkim od przysługujących im przywilejach, sorki, wyrównaniu szans, do jak puścić faceta bez skarpetek i zagarnięciu wszystkiego co zdobył nawet nazwiska jeśli tak jest wygodniej w życiu, albo facetów już na poważnie traktuje się jako łopatowych co mają kopać rowy do końca życia by fundowali 30 letnią emeryturę i leczenie. Dlatego nie zagłosuję na żadną kobietę bo dbają tylko o siebie a najprostszy przykład to ani razu nie zaprotestowały kiedy jawnie po bandycku kolejne rządy, media traktują faceta jak śmiecia mimo że mężczyźni ciągle jeszcze bardziej dbają o nie niż o swoje prawa.
p
poznaniak
poznaniacy nigdy sie nie zgodza ,zeby złodzieje oszusci rzadzili w POZNAniu .POZNAN zaniedbany ,inwestorzy uciekaja a p JASKOWIAK bawi sie w teczowego !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
s
szubienica
Nie głosuję nigdy na szubrawców pookrągłostołowych
c
człowiek z miasta
Ktoś obliczył, chyba Koalicja Antysmogowa, że przedwcześnie umiera z powodu smogu 700 mieszkańców Miasta, tysiące choruje. Ale dziennikarze - jak politycy i samorządowcy - prawie nie zauważają tego problemu
P
Popieram
Dziwne tylko, że kierowany (językowo) do kobiet. Forma męskoosobowa jest bardziej neutralna. :)
G
Gość
A KORYCIORZE SIE PRomUJOM =KASSA =WŁADZA DO SIEBIE I UKŁADU.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet