Wybory samorządowe 2018 odbędą się 21 października. Już teraz warto zacząć zastanawiać się nad tym, na kogo warto oddać swój głos. To właśnie samorządy mają ogromny wpływ na wiele spraw związanych z codziennym życiem w twojej miejscowości, a twój głos ma realny wpływ na to, kto wygra wybory samorządowe i jakie ważne dla ciebie zmiany wprowadzi. Nie wiesz, dlaczego powinnaś głosować? Nie wiesz, czego szukać w programach wyborczych? Nie wiesz, na co wpływ mają samorządy? Podpowiadamy!

Dlaczego powinnaś głosować w wyborach samorządowych 2018?

To akurat bardzo proste. Od twojego głosu zależy to, czy w twoim regionie coś zmieni się na lepsze. Najważniejsze urzędy od lat obsadzają ci sami ludzie, ale w regionie nic się nie zmienia? Pieniądze gminy czy powiatu idą na nietrafione czy niepotrzebne inwestycje, podczas gdy palących problemów mieszkańców jest coraz więcej? Z zazdrością patrzysz na medialne doniesienia o miejscowościach, w których dzieci i młodzież mogą za darmo jeździć komunikacją miejską, bo u ciebie drogie bilety obowiązują wszystkich, a sam transport publiczny pozostawia wiele do życzenia?

Tak, właśnie na takie sprawy mają wpływ samorządy. Zaś na działania samorządów wpływ masz ty – twój głos może być decydującym w sprawie tego, kto wygra wybory samorządowe i przez kolejne lata będzie podejmował decyzje w sprawach, które dotyczą twojej codzienności. Nie wierzysz w to? W 2013 roku we Fromborku burmistrzem została Małgorzata Wrońska. Jej przewaga nad innym popularnym kandydatem wyniosła zaledwie 10 głosów. To nie jest odosobniony przypadek – w historii wyborów samorządowych jest ich wiele. To najlepszy dowód na to, że każdy głos ma wielką moc.

Wybory samorządowe 2018: na co zwracać uwagę w programach wyborczych?

Kandydaci każdej partii będą mieli inne programy wyborcze, w których będą skupiali się na innych rzeczach. Nic dziwnego, zawsze tak jest. Warto jednak poświęcić trochę uwagi programom wyborczym.

Wybory samorządowe 2018: co samorządy mogą zmienić w życiu kobiet?

Takie pytanie niektórych może oburzać – w końcu samorządy, mające realny wpływ chociażby na miejską infrastrukturę, mają wpływ na jakość życia wszystkich mieszkańców, niezależnie od płci i wieku. Rzeczywiście tak jest, jednak w tym ogromie spraw, którymi się zajmują, znajdują się też te, które bardziej interesują kobiety.

Wybory samorządowe 2018: samorządy a edukacja

To samorządy są odpowiedzialne za działające na ich terytorium żłobki, przedszkola i szkoły publiczne. Mają więc wpływ m.in. na to:

  • czy szkoły będą oferowały zajęcia pozaszkolne, a przedszkola – zajęcia dodatkowe, rozwijające zainteresowania dzieci oraz czy zajęcia te będą dla rodziców płatne w pełni czy tylko częściowo
  • jak będą działały świetlice szkolne i czy będą realnym wsparciem dla pracujących rodziców
  • ile uczniów będzie w klasach
  • czy uczniowie będą mogli zjeść w szkole ciepły posiłek oraz ile rodzice będą musieli za to zapłacić
  • czy publiczne żłobki i przedszkola zaspokoją potrzeby mieszkańców
  • jakie programy stypendialne dla uczniów będą realizowane

To również samorządy mają moc wprowadzenia na terenie gminy czy powiatu bezpłatnej komunikacji dla dzieci i młodzieży.

Wybory samorządowe 2018: samorządy a opieka zdrowotna

Samorządy są także odpowiedzialne za opiekę zdrowotną, w tym za prowadzenie szpitali w powiecie. Odpowiadają m.in. za wyposażanie podległych im jednostek w sprzęty niezbędne do prowadzenia ich działalności. Mogą także przyznawać dotacje:

  • na programy profilaktyczne oraz aparaturę i sprzęt medyczny niezbędne do ich prowadzenia
  • remonty
  • realizację projektów, które są finansowane także ze środków UE

Samorządy mogą także finansować kształcenie i podnoszenie kwalifikacji personelu medycznego. Co to oznacza dla ciebie?

Dzięki samorządowi możesz pójść do lekarza, którego gabinet będzie wyposażony w sprzęty umożliwiające przeprowadzenie niezbędnych badań. Możesz także skorzystać z profilaktycznych badań realizowanych w ramach programów profilaktycznych, które dofinansuje samorząd. Wreszcie, to także samorząd ma wpływ na to, w jakim stanie i jak wyposażona jest porodówka w szpitalu, a więc w jakich warunkach możesz rodzić dziecko. To, na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych może mieć także wpływ na to, czy otrzymasz pomoc w problemach z płodnością. Samorządy mogą bowiem udzielać dofinansowania na procedury in vitro.

Wybory samorządowe i to, kto w nich wygra, mogą mieć jeszcze większy wpływ na nasze zdrowie. Samorządy bowiem mogą wprowadzić system bezpłatnych szczepień przeciw grypie bądź wczesne badania np. w kierunku wykrywania wad postawy u dzieci, a u dorosłych – chorób kobiecych i męskich. Wreszcie, to również samorządy mogą wprowadzać uchwały antysmogowe, które mają wpływ na to, jakim powietrzem oddychamy na co dzień.

Wybory samorządowe 2018: samorządy a mieszkania i infrastruktura

Samorząd ma wpływ także na to, jak będzie ci się żyło na co dzień. Chcesz wynająć mieszkanie, ale ceny rynkowe są dla ciebie zaporowe? To samorząd może zdecydować o systemie tanich mieszkań na wynajem w twojej miejscowości. Każdego dnia ten sam problem: brak miejsc parkingowych w twojej okolicy? To również sfera, na którą realny wpływ ma samorząd. To, na kogo zagłosujesz w wyborach samorządowych, może mieć wpływ także na to, jak będzie zorganizowana w twojej miejscowości komunikacja publiczna i czy na przystanku będziesz miała gdzie schronić się przed wiatrem, deszczem lub słońcem. Wreszcie, władza samorządowa może także sprawić, że w twojej okolicy pojawią się ścieżki rowerowe, którymi bezpiecznie dojedziesz do pracy.

Podane powyżej przykłady, to tylko niektóre kwestie, na które realny wpływ ma władza samorządowa. Z pewnością jednak przyznasz, że są to rzeczy ważne, które mają bezpośredni wpływ na twoje codzienne życie. To najlepszy argument za tym, że powinnaś przestać zastanawiać się nad tym, czy głosować, a zacząć myśleć o tym, na kogo głosować w wyborach samorządowych. Wiesz już, na co warto zwracać uwagę przeglądając programy wyborcze. Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę, a w październiku oddaj głos na najlepszego dla ciebie kandydata.

Sprawdź swoją wiedzę o wyborach i polityce. Quizy wyborcze

Wybory samorządowe - czy wiesz jak głosować? Sprawdź, co wiesz o wyborach! [QUIZ WYBORCZY 2018]

Te zwroty znasz z wypowiedzi polityków. Ile z nich rozumiesz? [QUIZ WYBORCZY 2018]

Czy wiesz o państwie więcej niż nastolatek? WOS dla początkujących obywateli [QUIZ WYBORCZY 2018]

Z jaką partią ci po drodze? Quiz preferencji politycznych [2018]