„Bycie kobietą zdecydowanie nie było zaletą”. Światowa premiera „Wolności” – autobiografii Angeli Merkel, byłej kanclerz Niemiec

Anna Moyseowicz
Opracowanie:
Jak mówi Merkel, bycie kobietą nie ułatwiło jej działania w polityce.
Jak mówi Merkel, bycie kobietą nie ułatwiło jej działania w polityce. Bartek Syta/ Polska Press
Angela Merkel, była kanclerz Niemiec, napisała autobiografię. „Wolność. Wspomnienia 1954–2021” trafiła we wtorek do księgarń w ponad 30 krajach. Autorka przedstawia ze swojej perspektywy spotkania z takimi politykami jak Putin czy Trump, ale też zdradza, jaki wpływ miała płeć na jej karierę. „Przyglądano mi się krytycznie. Zdałam sobie sprawę, że bycie kobietą zdecydowanie nie było zaletą” – pisze autorka o wyborze na szefa niemieckiego rządu w 2005 r.

Spis treści

Od wspomnień z dzieciństwa po wybór na kanclerza

Książka rozpoczyna się od wspomnień Merkel z czasów dzieciństwa i studiów.

Moi rodzice zrobili wszystko, co w ich mocy, aby stworzyć bezpieczną przestrzeń dla mnie i mojego rodzeństwa. (...) Miałam szczęśliwe dzieciństwo – pisze była kanclerz.

Merkel, która dorastała na terenie NRD, oceniła, że życie tam było „życiem na krawędzi”.

– Bez względu na to, jak beztrosko zaczynał się dzień, wszystko mogło się zmienić w ciągu kilku sekund i zagrozić twojemu istnieniu, jeśli przekroczyłeś granice polityczne – czytamy.

Merkel wspomina w książce wybór na kanclerza RFN w 2005 r. i związane z tym trudności. –Przyglądano mi się krytycznie. Każdy mężczyzna, który rzucił wyzwanie kanclerzowi (Gerhardowi Schroederowi – PAP) jako kandydat na kanclerza, czułby to samo. Ale bycie kobietą, zdałam sobie sprawę, zdecydowanie nie było zaletą – oceniła.

Była kanclerz tłumaczy, dlaczego w 2008 r. nie przyznano Ukrainie i Gruzji statusu krajów kandydujących do NATO.

Rozumiałam pragnienie krajów Europy Środkowej i Wschodniej, aby jak najszybciej stać się członkami NATO, ponieważ chciały one być częścią zachodniej społeczności po zakończeniu zimnej wojny. (...) Jednocześnie jednak NATO i jego państwa członkowskie musiały przeanalizować potencjalny wpływ każdego rozszerzenia na sojusz, jego bezpieczeństwo, stabilność i zdolność do funkcjonowania. Przyjęcie nowego członka powinno nie tylko zapewnić mu większe bezpieczeństwo, ale także NATO – czytamy.

Merkel o Władimirze Putinie

Merkel opisuje w książce Władimira Putina.

Nie był zainteresowany budowaniem struktur demokratycznych ani dobrobytu dla wszystkich poprzez dobrze funkcjonującą gospodarkę, ani w swoim kraju, ani gdzie indziej. Chciał raczej przeciwstawić się faktowi, że USA wyszły zwycięsko z zimnej wojny” – podkreśliła.

Była kanclerz wspomina wystąpienie Putina podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa w 2007 r.
– Mówił szybko, czasem swobodnie, prawdopodobnie sam napisał większość, jeśli nie każde słowo. Szczególnie irytowała mnie jego zadufanie w sobie: ani słowa o nierozwiązanych konfliktach w Górskim Karabachu, Mołdawii i Gruzji, krytyka misji NATO w Serbii, ale ani słowa o okrucieństwach popełnionych przez Serbów podczas rozpadu byłej Jugosławii, ani słowa o rozwoju sytuacji w samej Rosji – pisze Merkel.

Angela Merkel wspomina Trumpa

Była kanclerz Niemiec wspomina w książce spotkanie z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Donald Trump zadał mi wiele pytań, w tym o moje wschodnioniemieckie pochodzenie i moje relacje z Putinem. Był oczywiście bardzo zafascynowany rosyjskim prezydentem. W kolejnych latach miałam wrażenie, że politycy o cechach autokratycznych i dyktatorskich go urzekają – czytamy. Zdaniem Merkel Trump oceniał wszystko w polityce z perspektywy przedsiębiorcy z branży nieruchomości. –Dla niego wszystkie kraje rywalizowały ze sobą, a sukces jednego był porażką drugiego. Nie wierzył, że współpraca może zwiększyć dobrobyt wszystkich – stwierdziła Merkel.

W swojej autobiografii, która powstała jeszcze przed listopadowymi wyborami prezydenckimi w USA, Merkel wyraziła nadzieję na zwycięstwo kandydatki Demokratów, wiceprezydentki Kamali Harris.

– Mam szczerą nadzieję, że Kamala Harris, którą spotkałam na wspólnym śniadaniu podczas mojej ostatniej wizyty w Waszyngtonie jako kanclerz Niemiec w lipcu 2021 r., zwycięży nad swoim rywalem w wyborach prezydenckich i zostanie wybrana na pierwszą kobietę-prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki – czytamy.

Autobiografia Angeli Merkel w Polsce

W pracy nad autobiografią Merkel pomagała jej wieloletnia doradczyni polityczna Beate Baumann. Książka liczy ok. 700 stron. Wspomnienia byłej kanclerz RFN trafią do polskich czytelników w środę – dzień po światowej premierze.

Angela Merkel, kanclerz Niemiec w latach 2005–2021, była pierwszą kobietą piastującą ten urząd. Urodziła się w Hamburgu w 1954 r., dorastała w NRD, gdzie studiowała fizykę i uzyskała doktorat, a w 1990 r. została wybrana do niemieckiego Bundestagu. Od 2000 do 2018 była przewodniczącą partii Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU). Karierę polityczną zakończyła w 2021 roku.

Z Monachium Iwona Weidmann (PAP)
ipa/wr/

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie. Obserwuj StronaKobiet.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet