Wyprawy rowerowe: jak je zorganizować i co ze sobą zabrać na samotną wyprawę rowerową oraz ze znajomymi? Jaki wybrać rower na wyprawy?

Justyna Śmigaruk
Organizując wyprawę rowerową, należy zaopatrzyć się w odpowiednie rzeczy, takie jak: sprzęt naprawczy, apteczkę i prowiant.
Organizując wyprawę rowerową, należy zaopatrzyć się w odpowiednie rzeczy, takie jak: sprzęt naprawczy, apteczkę i prowiant. MabelAmber Pixabay.com
Wyprawy rowerowe są korzystne dla zdrowia, praktyczne i przyjemne. Pozwalają wygodnie zwiedzać okolicę, poprawiają kondycję i dają satysfakcję. Rowery to uniwersalny rodzaj ruchu. Można go zażywać czysto rekreacyjnie lub uprawiać bardziej wyczynowo. Prosta, krótka przejażdżka i wielogodzinna wyprawa mogą na równi poprawić humor. Jak organizować samotne wyprawy rowerowe, a jak ze znajomymi? Podpowiadamy także jak wybrać odpowiedni rower na wyprawy, aby były one przyjemne i sprawiały radość.

Wyprawy rowerowe, zwłaszcza te dłuższe, wymagają odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim, nie warto porywać się z motyką na słońce. Zbyt długa trasa czy źle dobrany rower mogą skutecznie zniechęcić początkującego entuzjastę. Jak organizować kilkugodzinne rowerowe wyprawy, by były bezpieczne i udane? Przede wszystkim bezpieczeństwo

Bezpieczne i przyjemne wyprawy rowerowe - organizacja

Aby wyprawa rowerowa była przygodą wywołującą pozytywne emocje, warto w pierwszej kolejności zadbać o bezpieczeństwo. Oprócz prowiantu i napojów na drogę należy zabrać ze sobą apteczkę z jałową gazą, środkami odkażającymi, bandażem i plastrem. Im cieplejsza pogoda, tym więcej trzeba zabrać wody do picia, a z pewnością nie powinno się wyruszać bez niej. Przyda się ochrona głowy przed słońcem, krem z filtrem i środki odstraszające komary. Nie ma też bezpieczeństwa na rowerach bez elementów odblaskowych! Warto je przyczepić i do rowerów, i do swojej odzieży.

Warto przeczytać

Bagaż na wyprawie rowerowej

Oprócz wymienionych powyżej rzeczy, w bagażu powinno się też zmieścić cieplejsze ubranie (bluza lub cienka kurtka), mapa z wytyczoną trasą, dokumenty i być może aparat fotograficzny, jeśli uczestnicy wyprawy chcieliby przywieźć z niej pamiątkowe zdjęcia. Oprócz tego sprzęt do szybkiej naprawy przedziurawionych opon, pompka... bagaż na kilkugodzinną jazdę zajmuje sporo miejsca! Ciężki plecak wieziony przez wiele kilometrów może w końcu wywołać uciążliwy ból pleców. Warto pomyśleć o sakwach przytroczonych do rowerów, które pomagają lepiej rozmieścić ciężar.

Jak wyznaczać trasę podczas wyprawy rowerowej?

Ważną kwestię stanowi też wytyczenie trasy wyprawy rowerowej. Aby zrobić to dobrze, konieczna jest znajomość przepisów ruchu drogowego. Osoby wyruszające w grupie powinny wiedzieć, jak i którędy można się poruszać, a gdzie obowiązuje zakaz wjazdu. Dopiero po sprawdzeniu, czy wszystkie upatrzone drogi są przejezdne i czy można wjechać tam jednośladem przychodzi czas, by spokojnie skupić się na walorach estetycznych trasy, rodzaju podłoża czy planowanych postojach.

Warto przeczytać

Rodzinne wyprawy rowerowe

Wyprawy rowerowe to także rozrywka rodzinna. Zabierając ze sobą osoby nieletnie, trzeba pamiętać o tym, że powinny mieć kartę rowerową lub motorowerową. Nie jest konieczne noszenie kasków ani kamizelek odblaskowych, ale warto je rozważyć - zwiększają znacznie poziom bezpieczeństwa. Za nieletnich uczestników wyprawy rowerowej odpowiadają w całości ich pełnoletni opiekunowie.

Zapraszając dzieci na rowerową wyprawę, warto też zaplanować trasę zgodnie z ich możliwościami i oczekiwaniami. Jeśli droga będzie zbyt trudna, męcząca lub jednostajna, prawdopodobne nie złapią rowerowego bakcyla. Aby mogły na równi z dorosłymi cieszyć się przejażdżką, na trasie powinny się znaleźć atrakcyjne przystanki. Warto też zaplanować więcej postojów i obniżyć presję związaną z czasem i dotarciem do celu.

Warto przeczytać

Samotne wyprawy rowerowe

Samotne wyprawy rowerowe bez towarzystwa wymagają za to wzmożonych środków bezpieczeństwa. Taka podróż może być wspaniałym, oczyszczającym przeżyciem i szansą na odpoczynek od codzienności. Trzeba jednak pamiętać, że w pojedynkę jest się zdanym tylko na siebie. Oprócz apteczki, odpowiednich zapasów i map trzeba zabrać też naładowany telefon komórkowy lub nadajnik GPS, jeśli na planowanej trasie może zabraknąć zasięgu. Samotna wyprawa rowerowa będzie dużo bezpieczniejsza i przyjemniejsza, gdy bliscy zostaną poinformowani o planowanej trasie i czasie przybycia na miejsce.

Dobry rower wyprawy - jak go wybrać?

Wycieczki rowerowe są dużo przyjemniejsze, jeśli posiada się odpowiedni rower na wyprawy. Do pokonywania długich tras specjaliści polecają ciężkie rowery trekkingowe. Ten model jest wyposażony w solidne błotniki i bagażnik, a także miejsce do przytroczenia sakw. Jego konstrukcja jest solidna i pewna,  a także przemyślana pod kątem maksymalnego komfortu.

Odpowiednio wyprofilowana kierownica i siodełko, a także duże, wąskie koła zapewnią jazdę bez bólu, nawet jeśli trasa zajmuje wiele godzin czy dni. Rower trekkingowy to model, który pomiędzy wyprawami sprawdzi się również do jazdy miejskiej. Warto poświęcić trochę czasu na wybór roweru na dłuższe wyprawy, pojechać do specjalnego sklepu rowerowego i przymierzyć się do kilku różnych modeli przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Jak wybrać odpowiedni rower? Radzi ekspert

od 7 lat
Wideo

Nie żyje Stanisław Tym

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet