Samo zjawisko zaćmienia oznacza, że cień jednego z ciał niebieskich rzutuje na powierzchnię drugiego. Zaś na czym polega zaćmienie Księżyca?
Co to jest zaćmienie Księżyca i jakie są jego rodzaje?
Zaćmienie Księżyca jest zjawiskiem astronomicznym, które pojawia się w sytuacji, gdy Ziemia jest pomiędzy Księżycem będącym w pełni a Słońcem. Jeżeli Księżyc znajdzie się w stożku cienia Ziemi, to dochodzi do zaćmienia Księżyca. Ziemia, Słońce oraz Księżyc znajdują się wówczas w tej samej linii.
Zaćmienie Księżyca to zjawisko rzadkie - znacznie częściej możemy obserwować zaćmienie Słońca. Gdy do Księżyca nie dociera światło rzucane przez Ziemię, to wówczas dochodzi do zaćmienia.
Istnieją trzy rodzaje (fazy) zaćmienia Księżyca:
- zaćmienie półcieniowe - tutaj tarcza Księżyca wchodzi tylko w półcień Ziemi,
- zaćmienie całkowite - Księżyc w całości zostaje zanurzony w cieniu Ziemi,
- zaćmienie częściowe - część tarczy Księżyca znajduje się w półcieniu, zaś pozostała część w cieniu Ziemi.
Całkowite zaćmienie Księżyca i częściowe zaćmienie Księżyca
Jeżeli choć część Księżyca jest w danym okresie poza stożkiem całkowitego cienia Ziemi, a zarazem w tym samym czasie jest w obszarze środka półcienia - to mamy częściowe zaćmienie Księżyca.
W przypadku gdy krążący dookoła Ziemi Księżyc jest cały w obszarze stożka całkowitego cienia Ziemi oznacza to, że promienie słońca wcale nie docierają do jego powierzchni. Wówczas jest to całkowite zaćmienie Księżyca. Jego powierzchnia jest w tym czasie cała ciemna.
Całkowite zaćmienie Księżyca może trwać maksymalnie 1 godzinę i 47 minut.
Część z nas chciałaby wiedzieć - co ile jest zaćmienie Księżyca? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. W ciągu roku mogą pojawić się trzy zaćmienia Księżyca, ale równie prawdopodobne jest, że nie pojawi się ani jedno. Nie da się zatem precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie, kiedy wypada zaćmienie Księżyca.
Warto przeczytać
Czy zaćmienie Księżyca ma nas wpływ?
Zjawiska związane z Księżycem, takie jak jego pełnia czy właśnie zaćmienie, wiążą się z rozmaitymi obrzędami i legendami. Dawniej wierzono, że zaćmienie niesie ze sobą nieszczęścia, takie jak zstępowanie na ziemię duchów czy upiorów, które duszą ludzi w nocy bądź wysysają ich krew.
Współcześnie zaćmienie ma oznaczać nagłą stratę, koniec starych spraw lub też zwrot w biegu dotychczasowych wydarzeń.
Uważa się, że Księżyc sam w sobie ma energetyczny wpływ na nasze zachowania oraz mające nastąpić wydarzenia. Dzięki jego działaniu wyzwalane są w nas emocje, stanowiące naszą słabszą stronę - by pomóc nam nad tym popracować.
Energia Księżyca w czasie zaćmienia jest intensywna i zmusza nas do stawiania czoła trudnościom. Tym samym pomaga nam porzucić ograniczające nas przekonania czy zachowania.
Krwawy Księżyc, czyli posiadający czerwony odcień, uważa się za wydzielający niebezpieczną energię, która może powodować wydobywanie skrywanych urazów oraz odczucia nienawiści.
Należy jednak pamiętać, że do dziś nie ma ostatecznych dowodów na powyższe twierdzenia. Są to raczej przypuszczenia czy doświadczenia konkretnych osób, niepotwierdzone jednak naukowo. Nie przeszkadza to niektórym, zwłaszcza zgłębiającym astrologię, wierzyć w silny wpływ Księżyca na nasze zdrowie i samopoczucie.
Nie żyje Stanisław Tym
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Znaleźliśmy drugą żonę Solorza! Zaszyła się w Afryce | TYLKO U NAS ZDJĘCIA
- Mąż Bosackiej nie ma romansu! Czy ma szansę wrócić? Stanowcza odpowiedź gwiazdy
- Zwykli ludzie nie mają tam wstępu. Tak Górniak nosi się po strefie dla VIP-ów
- Jurksztowicz i Dębski usłyszeli wyrok sądu. Dostali rozwód, ale to nie koniec wojny