Co na nieprzyjemny zapach stóp? Te sposoby na śmierdzące stopy naprawdę działają!
Świeże stopy wymagają tylko kilku podstawowych zabiegów. Sprawdź, co robić, by stopy nie wydzielały przykrego zapachu przez cały dzień.
Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
fot. valuavitaly/freepik
Utrzymuj regularną higienę stóp
Myj stopy wodą z mydłem rano i wieczorem, a jeśli to konieczne, również w ciągu dnia. Pamiętaj, że wymagają dokładniejszego oczyszczenia, jeśli chodzisz na dworze w sandałach lub klapkach lub na bosaka w domu. Jeśli stopy mają być świeże w butach, wymóg higieny dotyczy też kapci czy klapek, w jakich chodzimy przed ich założeniem w domu. Stopy warto myć wieczorem za pomocą szczoteczki z miękkiego włosia, która zapewni ich świeżość, a jednocześnie masaż, a więc stymulację krążenia i unerwienia.
Nie chodź wszędzie na bosaka
Boso można chodzić po własnym domu, plaży, trawie czy ogólnie w plenerze, ale nie tam, gdzie robi to wiele innych ludzi, a panujące warunki sprzyjają przeżywaniu i przenoszeniu bakterii. Mowa o wszelkich szatniach i przebieralniach, a zwłaszcza prysznicach, saunach czy basenach. Na sterylność wykładziny nie ma też co liczyć w hotelowych pokojach i łazienkach, choć akurat urządzenia sanitarne najczęściej są dokładnie myte przed zmianą gości.
Stosuj antyperspirant do stóp
Nadmiar potu to nadmiar bakterii rozkładających go do śmierdzących związków. By walczyć z nimi naraz, warto stosować antyperspirant do stóp. Obok soli glinu, które blokują gruczoły potowe, powinny zawierać składniki hamujące aktywność bakterii. Najlepiej olejki wyciągi ziołowe – z palczatki, szałwii, lawendy, a także same ziołowe substancje czynne, jak mentol z mięty czy 4-terpineol z drzewka herbacianego. Dobrze jednak, by produkty do stóp nie miał w swoim składzie triklosanu. Ten bakteriobójczy związek jest co prawda w większości produktów zakazany ze względu na szkodliwe działanie, ale wciąż zdarza się, że w niektórych występuje. Substancja ta wchłania się przez skórę, ma działanie hormonalne i zaburza metabolizm wątrobowy, może także uczulać.