Kiedy się oświadczyć?
Aby wybrać najlepszą chwilę na zaręczyny, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak wiek, staż związku czy sytuacja zawodowa i mieszkaniowa. Wiele osób zgodnie twierdzi, że oświadczyny warto odłożyć na czas po studiach, kiedy oboje partnerów znajdzie stałą pracę i uniezależni się od rodziców. Według sondaży większość kobiet zaczyna myśleć o poważnych deklaracjach po upływie co najmniej roku w związku. Przede wszystkim warto jednak obiektywnie ocenić, czy dogadujecie się w kluczowych kwestiach jak np. posiadanie potomstwa i czy łączy was dojrzałe uczucie, które przetrwa długie lata. Jeżeli tak, to nie pozostaje nic innego, jak zaplanowanie zaręczyn z odpowiednim wyprzedzeniem. W tym dniu oboje powinniście być wypoczęci i zrelaksowani, dlatego najlepiej postarać się o wolny weekend lub wspólny wyjazd.
Pomysł na zaręczyny – jak je idealnie zorganizować?
Romantyczne zaręczyny kojarzą się głównie z kolacją przy świecach, ale to przecież nie jedyna koncepcja. Pomysł na oświadczyny warto dobrać do wspólnych upodobań. Jeśli cenicie rodzinną atmosferę, dobrym momentem na zadanie tego ważnego pytania będzie kolacja z waszymi najbliższymi, podczas której można poprosić rodziców dziewczyny o błogosławieństwo. Podróżnicze dusze docenią za to zaręczyny w egzotycznej lub górskiej scenerii. Gdy jesteście fanami odrobiny szaleństwa, warto przygotować coś nietypowego, jak lot balonem lub awionetką czy skok na spadochronie.
Jeżeli przyszła narzeczona jest nieśmiała i nie przepada za miejscami publicznymi, zamiast wieczoru w restauracji lepiej zorganizować uroczysty obiad w domowym zaciszu. Warto ugotować na taką okazję danie, które jedliście razem podczas pierwszej randki i puścić "waszą" piosenkę. Jeśli dziewczyna ma swoją ulubioną scenę zaręczyn z filmu, można spróbować ją odegrać, a zachwyt będzie murowany.
Jaki pierścionek zaręczynowy wybrać na zaręczyny?
Pierścionek na zaręczyny wcale nie musi być jak najbardziej kosztowny. Warto porównać stosunek ceny do jakości w konkurencyjnych salonach jubilerskich i wybrać najlepszą ofertę. Pierścionek powinien być nie tylko ładny, ale i trwały, dlatego najlepszym surowcem będzie białe, żółte lub dwukolorowe złoto. Dobrym pomysłem jest dopasowanie pierścionka zaręczynowego do większości biżuterii swojej wybranki. Jeżeli lubi srebro, to warto wybrać pierścionek zaręczynowy z trwalszego surowca, takiego jak: białe złoto czy platyna.
Ważnym zagadnieniem w doborze biżuterii zaręczynowej jest rozmiar. Aby sprawdzić, jaka wielkość będzie odpowiednia dla przyszłej narzeczonej, można zmierzyć średnicę jednego z jej pierścionków lub zabrać go do jubilera. Jeżeli nie ma takiej możliwości i wahamy się między dwoma rozmiarami, lepiej wybrać większy i zorientować się, czy u danego sprzedającego jest możliwość korekty wymiarów.
Dobierz odpowiedni kamień w pierścionku zaręczynowym – to bardzo ważne
Trudnym zadaniem jest też dobór odpowiedniego kamienia. Trzeba pamiętać, że wybranka będzie stale nosić pierścionek, dlatego oczko nie powinno mieć wystających, ostrych krawędzi, które będą przeszkadzać w codziennych czynnościach. Jego kolor musi pasować do gustu i stylu narzeczonej, choć warto wiedzieć, że każdy kamień ma inne znaczenie symboliczne.
- Diament to bardzo rzadki minerał, najcenniejszy wśród kamieni szlachetnych. Symbolizuje wieczną miłość. Jego brylantowy szlif jest najbardziej pożądany, bo to właśnie takie brylanty są najdroższe.
- Rubin dzięki czerwonej barwie jest symbolem odwagi i miłości. Kojarzony jest z ogniem i pożądaniem.
- Szafir oznacza prawdę i czystość. Jego niebieski kolor działa uspokajająco.
- Szmaragd z racji zielonego zabarwienia kojarzony jest z naturą, siłą i witalnością. Symbolizuje także szczęście i spokój ducha.
- Topaz może występować w kilku kolorach – błękitnym, różowym czy zielonym. Dawniej wierzono, że pomaga w przezwyciężaniu trudności i ma moc wpływania na innych ludzi.
- Opal dzięki właściwości rozszczepiania światła mieni się wszystkimi kolorami tęczy. Symbolizuje zaufanie i wiarę. Uważa się, że przynosi szczęście.
Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy?
W Polsce, w przeciwieństwie do większości krajów, pierścionek zaręczynowy przed ślubem nosi się na prawej dłoni. Wynika to z tradycji powstania styczniowego, kiedy to kobiety na znak żałoby po poległych narzeczonych przekładały biżuterię zaręczynową z lewej ręki na prawą. Ten zwyczaj zakorzenił się w polskiej kulturze i obecnie pierścionek można przenieść na lewą stronę dopiero po ślubie, choć nie jest to konieczne.
Sposób noszenia pierścionka zaręczynowego zależy od tradycji, jaka obowiązuje w danym kraju. W Polsce pierścionek noszony jest na palcu serdecznym.
Pierścionek na tak