Ponad 7,3 mln zł Poznań przeznaczy w latach 2017-2020 na dofinansowanie zapłodnienia in vitro. Poznańskie rodziny, które chcą skorzystać z miejskiego wsparcia, mogą przeprowadzić zapłodnienie in vitro w jednej z trzech placówek, które miasto wybrało w konkursie. Są to: szpital ginekologiczno-położniczy przy ul. Polnej oraz spółki – InviMed i IVITA.
Klinika InviMed w tym roku może przyjąć ok. 100 par. Chętni mogą zgłaszać się już teraz. Zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie – 500 900 888 oraz mailowo – invimed@invimed.pl. – Pacjenci, którzy wybiorą leczenie u nas nie będą dopłacać do in vitro – zapewnia Beata Pawłowska, dyrektor zarządzający kliniką InviMed. – Poniosą jedynie koszty koniecznych badań oraz monitoringu podczas stymulacji hormonalnej. Jest to 1,5 tys. zł.
W sierpniu spółka InviMed rozpocznie kwalifikacje do miejskiego programu in vitro. Zakwalifikowane pary mogą przystąpić do maksymalnie trzech cykli in vitro. Próba zakończona ciążą i urodzeniem dziecka oznacza koniec udziału w programie.
Z programu dopłat mogą skorzystać pary, w których przypadku inne metody zawiodły (leczyły się co najmniej rok) oraz te, które nie mają szans na zajście w ciążę w inny sposób niż przez wykorzystanie metody in vitro. Wiek kobiet określono na 20-43 lata. Para nie musi pozostawać w związku małżeńskim, ale oboje muszą być mieszkańcami Poznania.
Zobacz też: Czy jest zapotrzebowanie na in vitro?