Lukrecja
Korzeń lukrecji gładkiej (Glycyrrhiza glabra) znany jest z cennych właściwości leczniczych i ceniona zarówno w fitoterapii europejskiej, jak i Tradycyjnej Medycynie Chińskiej, gdzie pojawia się w ponad 60 procent wszystkich receptur. Wspomaga bowiem aktywność innych składników i zmniejsza ich toksyczność, a jej słodkawy smak poprawia także walory organoleptyczne mieszanek.
Główny związek aktywny lukrecji w postaci glicyryzyny hamuje aktywność kluczowego enzymu koronawirusa, Mpro. Dzięki takiemu działaniu w badaniach komórek neutralizował wirusa nawet przy niskim stężeniu, które było 6 razy mniejsze niż w herbatce z korzenia.
Już wcześniej udowodniono, że glicyryzyna zwalcza różne koronawirusy, wirusy opryszczki czy HIV.
Dziurawiec zwyczajny
Ziele dziurawca zwyczajnego (Hypericum perforatum) to jeden z najskuteczniejszych naturalnych środków antydepresyjnych, który wspomaga leczenie również innych zaburzeń nastroju, snu czy lękowych, a także choroby Alzheimera.
Ma ponadto właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe, udowodnione m.in. w stosunku do wirusa zapalenia wątroby typu C, zakaźnego zapalenia oskrzeli (IBV) czy niektórych koronawirusów.
W badaniach na komórkach wyciąg z dziurawca hamował aktywność koronawirusa SARS-CoV-2 i zmniejszał ilość jego cząstek, zapewniając przedłużone działanie. Niemal równie silne efekty wykazał w połączeniu z wyciągiem z jeżówki purpurowej.
Bylica
Ziele bylicy rocznej (Artemisia annua) to źródło związku o nazwie artemizyna, który jest skutecznym środkiem przeciw malarii. Jest to choroba zakaźna wywoływana przez pierwotniaki Plasmodium, zwane zarodźcami malarii.
W leczeniu COVID-19 stosowano już leki antymalaryczne takie jak chlorochina i hydroksychlorochina, jednak nie spełniły one oczekiwań odnośnie skuteczności i bezpieczeństwa.
Z ekstraktem z Artemisia jest inaczej, zwłaszcza że roślina stanowi element leczniczych mieszanek ziołowych stosowanych z powodzeniem od początku pandemii w Chinach. Kilka przeprowadzonych już badań wykazało przeciwwirusowe działanie zioła, w tym szybsze pozbywanie się koronawirusa z ustroju.
Udowodniono, że artemizyna hamuje aktywność wirusa SARS-CoV-2, działając również na wariant brytyjski i południowoafrykański. Pomaga też zapobiegać rozwojowi burzy cytokinowej oraz zwłóknień w płucach i innych narządach.
licencja
Granat
Sok z granatu, czyli owoców granatowca właściwego (Punica granatum) zapewnia wiele związków cennych dla zdrowia, jednak skórki są w nie jeszcze bogatsze niż mięsiste otoczki nasion.
Wykazano, że substancje te uniemożliwiają powielanie się i przetrwanie koronawirusa SARS-CoV-2 w hodowlach komórkowych poprzez unieczynnianie jego głównego enzymu Mpro.
Zawarte w granacie polifenole, takie jak punikalagina, kwas elagowy i teaflawina, okazały się też blokować atak wypustek wirusa na komórki, w wyniku którego dochodzi do ich zakażenia.