Te zioła pomogą przy infekcjach intymnych
Nasiadówki przygotowane na bazie ziół są naturalnym środkiem profilaktycznym oraz pierwszą pomocą w infekcjach intymnych. Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Kora i liść dębu (Cortex et Folium Querci)
Kora dębu to surowiec, który kupimy w sklepie zielarskim, liście możemy zebrać sami wiosna lub wczesnym latem. Zarówno kora, jak i liście są bogatym źródłem garbników, które odpowiadają za właściwości ściągające rośliny. Ekstrakty z dębu często wykorzystywane są jako składniki preparatów do higieny intymnej. W warunkach domowych kora lub liście dębu mogą być wykorzystywane samodzielnie bądź jako jeden ze składników ziołowej mieszanki do przygotowywania nasiadówek. Warto po nie sięgać, jeśli problemem są infekcje o podłożu grzybicznym lub bateryjnym oraz kiedy występują świąd i upławy.
Krwawnik pospolity (Achillea millefolium L.)
W celach leczniczych używane jest przede wszystkim ziele (pęd) krwawnika, które należy zbierać i suszyć na początku i w trakcie kwitnięcia rośliny. Spotkamy ją na łąkach i pastwiskach. Za działanie ziela odpowiada m.in. olejek eteryczny, w którym znajdują się azulen, garbniki oraz cholina. Napary z krwawnika wykazują działanie przeciwzapalne i tamujące krwawienie. Stosowany zewnętrznie zmniejsza stany zapalne skóry i ułatwia gojenie ran, wykazuje także działanie przeciwgrzybicze.
Babka lancetowata (Plantago lanceolata L.)
Babka lancetowata to pospolita roślina, którą spotkamy na łąkach, pastwiskach i brzegach wód. Liście babki zawierają flawonoidy, garbniki i aukubinę. Zbiera się je i suszy w okresie kwitnienia. Świeże liście babki mogą być stosowane zewnętrznie – pomagają w gojeniu ran oraz łagodzą oparzenia i użądlenia owadów. Używanie suszone ziela do nasiadówek przy infekcjach intymnych działa antyseptycznie, przyśpiesza regenerację naskórka i zmniejsza obrzęki.