Spis treści
Przyczyną infekcji intymnych są zazwyczaj bakterie beztlenowe albo drożdżaki, a pierwszymi symptomami choroby są zmiany w wyglądzie, zapachu i konsystencji wydzieliny oraz świąd, pieczenie i ból w okolicach sromu. Każdy stan zapalny pochwy powinien zostać skonsultowany z lekarzem i leczony. Jednak w oczekiwaniu na wizytę u specjalisty można złagodzić objawy infekcji, korzystając ze sprawdzonego sposobu naszych babć – z ziołowych nasiadówek.
Infekcja intymna – te zioła złagodzą jej przykre objawy i pomogą zwalczyć drobnoustroje
Leczenie infekcji intymnych z pomocą ziół było jedyną metodą leczenia, jaką znali nasi przodkowie. Obecnie możemy korzystać z osiągnieć medycyny. Niestety często musimy poczekać nawet kilka tygodni na diagnozę i receptę, ponieważ terminy wizyt u specjalisty bywają odległe. Dlatego, jeśli dolegliwości są uciążliwie, warto sięgnąć po sprawdzone, babcine metody, które pomogą złagodzić objawy infekcji intymnej.
Najczęstszą metodą stosowania ziół w przypadku infekcji intymnych jest nasiadówka. Można przygotować ją na bazie jednego składnika, choć najlepiej sprawdzają się mieszkanki, w których znajdą się rośliny o różnych właściwościach:
- ściągających (liście i kora dębu, ziele pięciornika kurze ziele i pięciornika gęsiego, przywrotnik, szałwia),
- przeciwzapalnych (krwawnik pospolity, rumianek pospolity, nagietek pospolity, piołun),
- śluzowych (babka lancetowata, malwa czarna, lipa, prawoślaz lekarski),
- regenerujących tkankę (bodziszek cuchnący, pokrzywa pospolita, rdest ptasi, rumianek pospolity).
Skład mieszanki powinien być zależny od podłoża problemu. Jeśli infekcja spowodowana jest przez bakterie lub grzyby, nasiadówka powinna zawierać rośliny o działaniu przeciwdrobnoustrojowym np. korę lub liście dębu. Jeśli natomiast zależy nam jedynie na działaniu profilaktycznym i regeneracji oraz nawilżeniu okolic intymnych, można wykorzystać jedynie zioła wykazujące działanie nawilżające i przeciwzapalne.
Wybór ziół, po które można sięgnąć przy wspomaganiu leczenia stanów zapalnych pochwy, jest naprawdę ogromny. W galerii przedstawiamy najpopularniejsze rośliny, które można wykorzystać do nasiadówek.
Zobacz w naszej galerii Te zioła pomogą przy infekcjach intymnych
Czym jest nasiadówka i jak ją przygotować? Kto nie powinien jej robić?
Nasiadówka jest to stosowana od wieków, naturalna metoda lecznicza. Zazwyczaj wykorzystywana jest przy zapaleniu pęcherza, w walce żylakami odbytu oraz przy infekcjach intymnych. Celem nasiadówki jest działanie przeciwzapalne i ściągające, a jednocześnie łagodzące i przyśpieszające gojenie i regenerację. W zależności od użytych ziół może także wykazywać działanie przeciwdrobnoustrojowe i dezynfekujące.
Najczęściej nasiadówka polega na zanurzeniu pośladków do poziomu bioder w ciepłym naparze o temp. między 36 a 42 stopnie Celsjusza, przez ok. 15-20 minut. O nasiadówce można mówić także w kontekście przemywania, oblewania i okładania okolic intymnych ziołowym naparem lub odwarem.
Nasiadówek nie należy robić w czasie ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze oraz podczas miesiączki. Nie powinny ich także stosować osoby ze skłonnością do alergii. Ostrożnością powinny wykazać się osoby z chorobami krążenia.
Jakie są najczęstsze przyczyny i objawy infekcji intymnych? Poznaj pierwsze symptomy
Upławy, świąd i ból w okolicach intymnych często są pierwszymi objawami infekcji. Zdarza się jednak, że wynikają z alergii lub zaburzeń pH pochwy. Nieustępujące symptomy nigdy nie powinny być lekceważ...
Nasiadówka z kory dębu i nasiadówka z rumianku – przepisy. Jak je przygotować?
- Aby przygotować odwar do nasiadówki, należy wziąć od 3 do 5 łyżek wybranych ziół – rumianku lub kory dębu – na litr wody.
- Zioła zagotowujemy przez ok. 15 minut, a następnie odstawiamy do ostudzenia i używamy po przecedzeniu.
- Kurację należy powtarzać dwa razy dziennie.
Kore dębu można kupić w specjalistycznym sklepie, bądź zebrać samodzielnie wczesną wiosną z młodych pni i pędów, przed pojawieniem się na drzewie liści. Koszyczki rumianku także można zbierać samodzielnie wiosną – najlepiej takie, które nie są do końca rozwinięte lub wykorzystać ziele, które jest w powszechnej sprzedaży.
Źródła:
- Atlas Ziół Krajowych, Arkadiusz Iwaniuk, Wydawnictwo Bellona
- Moc ziół, Zielarki i ich sekretne przepisy, Sylwia Kawalerowicz, Wydawnictwo Buchmann
- Wielka Księga Ziół, Lesley Bremness, Encyklopedia „Wiedzy i Życia”
- Medycyna dawna i współczesna Dr Henryk Różański; nauki medyczne i biologiczne; fitoterapia, fitochemia…