Zmiana czasu 2018 na letni [25.03.2018] Przestawiliśmy zegarki na czas letni. Zmiana czasu w Polsce potrzebna? Trwa dyskusja.

TK
Zmiana czasu na letni 2018. Czas zimowy pożegnaliśmy 25 marca. Zmiana czasu z zimowego na letni miała miejsce w ten weekend
Zmiana czasu na letni 2018. Czas zimowy pożegnaliśmy 25 marca. Zmiana czasu z zimowego na letni miała miejsce w ten weekend Zmiana czasu na letni 2018
ZMIANA CZASU NA LETNI 2018 - przestawiliśmy zegarki z czasu zimowego na letni 25 marca 2018 roku. To była już ostatnia zmiana? 25 marca przywitaliśmy czas letni 2018, a pożegnaliśmy się z czasem zimowym. Zegarki przestawiliśmy o godzinę do przodu, a co za tym idzie, spaliśmy dziś krócej. Jest jednak szansa, że będzie to ostatnia zmiana czasu, gdyż do propozycji PSL z zeszłego roku, pozytywnie ustosunkowali się posłowie z innych klubów parlamentarnych, natomiast projekt trafił do sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych. Projekt ustawy miałby wejść w życie z dniem 1 października 2018, dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że ta zmiana czasu na letni, była ostatnią w ogóle.

ZMIANA CZASU NA LETNI 2018 W POLSCE 25 marca. Spaliśmy godzinę krócej! Ale może to już ostatni raz!

Zmiana czasu na letni przypadła na niedzielę, 25 marca. A dokładnie na godzinę 2:00 w nocy. Oznacza to przestawienie wskazówek z godziny 2:00 na 3:00.

Wszystko po to, aby lepiej wykorzystywać światło słoneczne i dopasować aktywność człowieka do godzin, w których jest najwięcej naturalnego światła.

Zmiana czasu na letni w Polsce. Ostatni raz?

Projekt zniesienia zmian dot. czasu trafił do sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych. Zniesienie zmian czasu to pomysł PSL, do którego pozytywnie ustosunkowali się posłowie z innych klubów parlamentarnych.

Czy jest szansa na to, że to była już ostatnia zmiana czasu?

WARTO PRZECZYTAĆ NA PORTALU NASZEMIASTO. PL

Janusze Projektowania. Zobacz najgorsze mieszkania!

Jak przyozdobić wnętrza na Wielkanoc? [zdjęcia]

10 najlepszych restauracji w Gdańsku [menu, zdjęcia]

Czas letni to jednak godzina do przodu, czyli godzina mniej snu. Dla ludzi o ustabilizowanym rytmie życia może być to uciążliwe, aby dostosować swój zegar biologiczny do nowych warunków.

Zanim to jednak nastąpi możemy odczuwać takie niedogodności jak podczas zmian pór roku, czy strefy klimatycznej:

  • senność i znużenie
  • bóle głowy
  • rozdrażnienie
  • brak koncentracji
  • osłabienie fizyczne

Sprawdź długoterminową prognozę pogody na marzec 2018. Wraca zima! Wiosna już pukała do drzwi, ale znów mrozy [MAPA POGODY]

Zmiana czasu na letni 2018. Data, godzina - kiedy przestawiamy zegarki
Zmiana czasu na letni 2018 w Polsce. Kiedy przestawiamy zegarki? Czas zimowy pożegnamy 25 marca

ZMIANA CZASU Z ZIMOWEGO NA LETNI 2018

Mechanizm zmiany czasu nieprzerwanie funkcjonuje w Polsce od 1977 roku. Czas letni nie jest jednak podstawowym czasem, a jedynie przejściowym. Czas letni w Polsce to UTC+2, czyli CEST.

Czas letni wprowadzany jest również w około 70 państwach, w tym europejskich, nie wliczając Islandii, a od 2011 także Rosji i Białorusi.

Przykładem państw wysoko rozwiniętych, które odeszły od tego rozwiązania jest Japonia.

OSTATNIA ZMIANA CZASU 25.03.2018? CZAS LETNI ZOSTANIE NA STAŁE?
Zgodnie propozycją posłów PSL z 2017 roku, która spotkała się z aprobatą wszystkich klubów parlamentarnych, Polska miałaby zrezygnować ze zmiany czasu i pozostać przy czasie letnim.

Problemem okazało się jednak prawo unijne, a dokładnie dyrektywa 2000/84/WE, określająca zasady wprowadzania czasu letniego. Aby zmiany zaproponowane przez PSL mogły wejść w życie 1 października 2018, musi nastąpić nowelizacja unijnych przepisów.

Wiele na to wskazuje, że tak się stanie. 8 lutego 2018 roku przegłosowana została rezolucja Europarlamentu, wzywająca Komisję Europejską do nowelizacji przepisów w tej sprawie.

Zmiana czasu 2018 - śpimy godzinę krócej. Po co zmieniamy czas na letni?

Zmiana czasu na letni ma pozwolić efektywniej wykorzystać dzienne światło, oszczędzić więcej energii (wieczorem krócej korzystać będziemy z oświetlenia).

To jednak może także negatywnie odbić się na naszym zegarze... biologicznym. Eksperci są w tej kwestii podzieleni. Czy przestawianie zegarków jest potrzebne?

Zmiana czasu na letni w Polsce. Wiosna się rozkręca! [sentencje o wiośnie]

Lecz nie rozczulaj się nad sercem,
na cóż mi kwiaty, pomarańcze,
ja jeszcze z wiosną się rozkręcę,
ja jeszcze z wiosną się roztańczę!
Agnieszka Osiecka, W żółtych płomieniach liści

Naplotkowała sosna,
że już zbliża się wiosna
Kret skrzywił się ponuro:
przyjedzie pewno furą…
jeż się najeżył srodze
Raczej na hulajnodze.
Wąż syknął
– ja nie wierzę,
przyjedzie na rowerze.
Kos gwizdnął:
Wiem coś o tym,
przyleci samolotem.

Jan Brzechwa, Przyjście wiosny

O wiosno! kto cię widział wtenczas w naszym kraju,
Pamiętna wiosno wojny, wiosno urodzaju!

Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz, Księga XI, w. 117–118

Pierwszy dzień wiosny 2018. 20 czy 21 marca? Wiosna kalendarzowa a wiosna astronomiczna. Kiedy przyjdzie wiosna?Prognoza pogody na 20.03.2018 i 21.03.2018

Pierwszy dzień wiosny 2018. 21 marca zaczęła się kalendarzow...

Wideo

Komentarze 23

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bogdan
Najbardziej odpowiednia byłaby składanka czasów. W okresie zimowym powinniśmy korzystać z czasu letniego, z kolei latem z czasu letniego plus jedna godzina, ale wówczas musielibyśmy nadal zmieniać czas, co raczej nie wchodzi w grę.

Zima - od 8:50 do 16:35 (czas letni)

Lato - od 5:25 do 22:05 (czas letni +1 godzina)
g
giereś
masz świadomość foliarzu że w lipcu byłoby jasno już o 3 w nocy?
J
Jan
Przesunięcie zegara o godzinę nie powoduje tego, że śpimy krócej. Śpimy dokładnie tyle samo. Na przykład : jeśli ktoś śpi w niedzielę np. do godz. 9-tej tak samo będzie spał jutro, tylko że na zegarkach będzie już 10-ta.
Prawdziwym czasem w Polsce jest aktualny tzn. tak zwany czas zimowy, czyli czas uniwersalny Greenwich + 1 godz. To nasza strefa czasowa. Tak dokładnie to + 1 godz. względem Greenwich jest na południku 15 st.
z
ze
Wobec dzisiejszych warunkow pracy ,wiec praca od 10 rano do 6 wieczorem lub od 9 rano do 5 wieczorem czasem naturalnym jest czas letni.Dawniej kiedy pracowano od 7 rano do 3 po południu czasem naturalnym byłby zimowy.Wiec teraz powinien obowiazywac czas letni przez cały rok.
s
sz
Czasem naturalnym jest czas letni.Oczywiscie wobec dzisiejszych warunkow pracy,od 10 rano do 6 wieczorem.
o
obiektywny
W tym przypadku PSL miał rację! Prawda jest taka, że czas letni jest dla Polski naturalny, bo bardzo zbliżony do słonecznego, jakim posługiwano się przed rozbiorami. Natomiast zimowy- to NIEMIECKI CZAS OKUPACYJNY, wprowadzony przez XIX wiecznych zaborców (Prusy i Austrię) wg. południka przebiegającego przez ich tereny. Powinieneś to wiedzieć.
Dopiero w 1916r (podczas pierwszej wojny światowej) Niemcy zauważyli korzyść (możliwość oszczędzania paliw kopalnych) z wiosennego przywrócenia czasu naturalnego dla naszej części Europy (tzw. czas letni).
75 latek
Półgłówki z pslpisssssss chcą się czymś popisać.
l
lucek
mam wrażenie graniczące z pewonścią że się pan myli, czas zimowy jest tradycyjnie czasem naturalnym "niepotrzebna wiedza ścisla ani okulary"
M
Marynarz
Jak już odpowiedziałem Panu od Geografii (biedni ci jego uczniowie), nieprawda. Nasz czas to GMT+1 aż po Lublin i Siedlce - dopiero "odtamtąd" zaczyna się strefa +2. A komentarze typu "niemiecki czas okupacyjny" mogą się rodzić tylko w głowie okupowanej przez zaściankowe kołtuństwo.
M
Marynarz
Drogi Panie, środek strefy GMT+2 to południk 30 stopni dług. wschodniej, czyli gdzieś w okolicach Newskiego Prospektu w Sankt Petersburgu. Polska prawie w całości mieści się w strefie GMT=1 ; w "dwójce" jest tylko to, co na wschód od Lublina.
a
astronom
Masz rację! Pytanie źle zadane. Pewnie ułożył je jakiś zwolennik NIEMIECKIEGO CZASU OKUPACYJNEGO , czyli tzw. zimowego.
N
Nauczyciel z geografii
Na razie zgodnie z prawem nasz czas naturalny CEST jest jeszcze przejściowy, ale mam nadzieję, że po jego przywróceniu (25.03.2018) prawo w tym zakresie zostanie zmienione i to już będzie czas stały.
N
Nauczyciel z geografii
Pytanie źle zadane. Najpierw trzeba przywrócić NORMALNY CZAS (niedziela 25.03.2018) i dopiero potem podjąć decyzję o likwidacji kolejnych zmian.
M
Moim zdaniem
Takie zestawienie pytań jest niewłaściwe:
"Czy przestawianie zegarków jest potrzebne?
Sonda:
Czy zmiana czasu na letni jest potrzebna?"
Głosowałem z rozpędu na NIE
ale nie jestem za "czasem zimowym" na stałe na co praktycznie zagłosowałem.
Sonda uniemożliwia głosowania za czasem letnim na stałe.
Moim zdaniem wyniki sondy mogą być niezgodne z intencją głosujących.
N
Naturalny
Wystarczy uzmysłowić sobie że teraz kiedy rano słońca jest więcej budzimy się chętniej ,ponieważ ludzie jako należący do świata zwięrzecego potrzebują określonej porcji światła aby hormony odpowiedzialne za aktywność i sen mogły osiągnąć stan równowagi. Czas tzw letni jako niefizjologiczny tę równowagę zaburza . Zresztą o jakiej oszczędności można mówić w dobie takiej maszyny jak Internet, która jest po przemyśle największym konsumentem energii, a zużycie energii w gospodarstwach domowych mieści się w granicach błędu obliczeniowego , około 1 procenta . Ja np przez cały okres trwania tej bzdury jestem permanentnie niewyspany . Na dodatek pragnę poinformować Wszystkich czytających ten komentarz że czas zimowy jest najbardziej zbliżonym do czasu astronomicznego , który i tak jest różny dla każdego miejsca, np różnica między czasem słonecznym Białegostoku i Poznania wynosi około 24 minut, jednak pewna unifikacji jest potrzebna że względu na wymogi komunikacyjne, ruch pociągów i autobusów dalekobieżnych zmieniających położenie względem składników. POZDRAWIAM SERDECZNIE WSZYSTKICH CZYTAJĄCYCH TEN TEKST.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet