Zostało już niewiele czasu, by przygotować się na komplikacje związane ze zmianą czasu letniego na zimowy
Oczywiście dłuższa de facto o godzinę doba ma swoje rozliczne konsekwencje, zwłaszcza dla osób, które tej nocy nie mogą spać w łóżkach, bo np. wypada im nocna zmiana w pracy albo ruszyły w podróż. jeśli własnym samochodem czy autobusem - pół biedy; gorzej gdy pociągiem. By nie burzyć porządku na torach i w rozkładach jazdy zazwyczaj pociągi są zatrzymywane na godzinny przymusowy postój pod semaforem.
Te pociągi kursujące w nocy 24/25 października 2020 r. zatrzymają się na godzinę:
· IC 16170 Karkonosze rel. Białystok – Jelenia Góra; postój na stacji Kalisz od 03:13 czasu letniego, odjazd o 03:14 czasu zimowego;
· IC 61170 Karkonosze rel. Jelenia Góra – Białystok; postój na stacji Łódź Chojny od 03:09 czasu letniego, odjazd o 03:11 czasu zimowego;
· TLK 38170 Ustronie rel. Kraków Główny – Kołobrzeg; postój na stacji Ciechanów od 03:18 czasu letniego, odjazd o 03:20 czasu zimowego;
... i inne, pełna lista - kliknij w tekst niżej
Te pociągi kursujące w nocy 24/25 października 2020 r. zatrzymają się na godzinę
Natomiast pracujący tej nocy z konieczności godzinę dłużej przez prawo pracy traktowani są tak jakby wypracowali godzinę nadliczbową. Należy im się więc dodatkowe wynagrodzenie - wyliczane na zasadach godzin nadliczbowych oraz dodatków za pracę w nocy. jeśli wolą "odebrać" tę godzinę, pracodawca powinien skrócić im czas pracy nocnej podczas innej doby.
Zamieszanie ze zmianami czasu na zimowy i na letni trwa w Polsce już bez mała pół wieku – a nieprzerwanie od 1983 r. Jest jednak duże prawdopodobieństwo, że rok 2021 albo kolejny. przejdzie do historii, podobnie jak 1983 – tym razem jako rok, od którego Polska definitywnie zrezygnuje ze zmiany czasu.
Teraz w Polsce wciąż czas zmieniamy dwa razy w roku, bo mamy czas letni i czas zimowy. W ostatnią niedzielę marca, po pięciu miesiącach czasu zimowego, przestawiamy zegarki o godzinę do przodu, z 2:00 na 3:00. W związku z czym śpimy o godzinę krócej, ale wieczorem dłużej jest jasno. W ten sposób przechodzimy z czasu zimowego na letni. Siedem miesięcy później (bo tyle obowiązuje czas letni), w ostatnią niedzielę października cofamy zegarki z 3:00 na 2:00, przechodząc tym samym z powrotem na czas zimowy.
Tzw. czas zimowy obowiązuje od ostatniej niedzieli października, do ostatniej niedzieli marca. Warto dodać, że kiedyś - do połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku - zegarki z czasu letniego na zimowy przestawialiśmy w ostatnią niedzielę września.
Dokładnie w nocy z 24 na 25 października 2020 roku, czyli z soboty na niedzielę, będziemy przestawiać wskazówki zegarka z godziny 3 na 2. Oznacza to, że pośpimy godzinę dłużej i rano, gdy się zbudzimy będzie jaśniej, ale dzień stanie się o wiele krótszy.
Przepisy dotyczące zmiany czasu w Polsce reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów. Kiedy przestawiamy czas z letniego na zimowy, wskazówki zegarków przesuwamy do tyłu - o godzinę (z 3.00 na 2.00). Śpimy wówczas o godzinę dłużej. Niestety osoby pracujące w tę noc również muszą się liczyć z wydłużonym dyżurem.
Zmiana czasu z letniego na zimowy. Jak w tym roku?
Na razie jednak przepisy regulujące zmianę czasu obowiązują - kiedy zatem jest zmiana czasu z letniego na zimowy w 2020 roku?
Zmiana czasu 2020. Kiedy zmieniamy czas z letniego na zimowy
Czas przestawiamy dwa razy w roku. Przez pół roku obowiązuje czas zimowy, przez pół roku czas letni.
[*]Fachowo powinniśmy powiedzieć, że:
[*]•Czas zimowy, to po po prostu czas środkowoeuropejski.
[*]•Czas letni, to czas środkowoeuropejski letni.
[/lista]
Pierwotnie wierzono, że zmiana czasu z letniego na zimowy – i odwrotnie, przyniesie gospodarce korzyści ekonomiczne. I w skali makro: budżetowi państwa oraz przedsiębiorstwo. I w skali mikro – gospodarstwo domowy.
Jednak nigdy tak naprawdę nie dokonano bilansu zysków i strat. Bo poza iluzorycznymi korzyściami z przesuwania czasu wiążą się z tym ogromne koszty. W tym niepoliczalne, związane z zamieszkaniem organizacyjnym oraz np. zdrowiem (przystosowanie organizmu ludzkiego do zmian czasowych).
Zmiana czasu z letniego na zimowy 2020. Nie chcemy już ciągłych zmian
My, Polacy jesteśmy na tle innych krajów UE wyjątkowo zdecydowani i zgodni. W przeprowadzonej przez Komisję Europejską ankiecie aż 95 proc. Polaków opowiedziało się za likwidacją zmian czasu (najwięcej w Europie). U nas więc sprawa jest przesądzona i pewnie zmienimy czas jeszcze tylko na pewno dwa razy albo trzy. Na pewno teraz w w październiku z letniego na zimowy. Zapowiadało się, że zrezygnujemy na stałe ze zmian czasu, a ostatnią operację przeprowadzimy w marcu 2021 roku. Jednak koronawirus namieszał i plany te zostały zawieszone.
Zmiany przez koronawirusa. Kliknij i przeczytaj!
- Ponad 8,5 tys. zakażonych w ciągu ostatniej doby. 49 osób zmarło
- Obostrzenia od 17 października: Co się zmienia w pociągach PKP Intercity? Sprawdź
- UWAGA, zmiana: Baseny, siłownie i kluby fitness mogą działać. W jakich przypadkach?
- Zakupy w strefie czerwonej. Jak będą wyglądały? Jakie limity obowiązują?
Zmiana czasu z letniego na zimowy 2020. Zalety i wady
Większość Polaków do zmiany czasu podchodzi dosyć niechętnie. Z konsultacji przeprowadzonych wśród Polaków wynika, że prawie 80 proc. z nich wolałaby nie przestawiać zegarków.
- Choć zmiana czasu może mieć pewne zalety, to jednak wady są częściej zauważane. Do głównych należą m.in.:
- •wzmożona szansa popadnięcia w depresję
- •rozregulowanie zegara biologicznego
- •rozdrażnienie
- •problemy z koncentracją
- •wpływ na nasze zdrowie – w dzień po przestawieniu zegarków istnieje wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca zmniejszenie produktywności pracowników, przyzwyczajonych do trybu pracy o innych godzinach.
Przeczytaj koniecznie! Po prostu kliknij
Biznes
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!