Afirmacje to słowa o niezwykłej mocy. Wybierz właściwą sentencję dla siebie. Zobacz, jak działa pozytywne myślenie i sprawdź jak afirmować

Marta Siesicka-Osiak
Afirmacje powtarzane regularnie mają pozytywny wpływ na stan naszej psychiki. Na kolejnych slajdach przeczytasz przykładowe, uniwersalne sentencje.
Afirmacje powtarzane regularnie mają pozytywny wpływ na stan naszej psychiki. Na kolejnych slajdach przeczytasz przykładowe, uniwersalne sentencje. Anastasia Shuraeva / Pexels
Afirmacja życia, afirmacja miłości lub zdrowia – to po nie najczęściej sięgamy szukając wsparcia w pozytywnym myśleniu. Czy może ono zdziałać cuda? Naukowcy udowadniają, że celebrowanie dobrych myśli naprawdę wpływa na nasz mózg i może przyczyniać się do zmian na lepsze. Osoby powtarzające regularnie wybrane afirmacje mogą liczyć, że pomoże im to w osiąganiu zamierzonych celów. Sprawdź, czym jest afirmacja i jak rozpocząć pracę z pozytywnymi przesłaniami.

Spis treści

Afirmacja – co to takiego?

Afirmacje to krótkie sentencje mające na celu skierowanie myśli na konkretne tory. Ich zadaniem jest zmiana nastawienia, uczuć i sposobu myślenia, mająca skutkować konkretnymi zmianami w życiu. Często korzystamy z nich podświadomie, np. mówiąc sobie w stresującej sytuacji: „dam radę”, „poradzę sobie”.

Afirmacje pomagają w radzeniu sobie ze stresującymi lub trudnymi sytuacjami, pokonaniem lęku lub w osiąganiu zamierzonego celu. Ich „magia” polega na tym, że często powtarzana sentencja sprawia, iż mózg oswaja się z daną myślą i łatwiej ją przyjmuje.

Świadome korzystanie z pozytywnych sentencji może przynieść bezpośrednie zmiany w ciele i zachowaniu. Jak wykazali amerykańscy naukowcy, mózgi osób stosujących autoafirmację wykazywały zwiększoną aktywność w różnych obszarach, w tym w ośrodku nagrody, czyli przyjemności, odpowiadającym za motywację i kontrolę zachowania.

Na naszą korzyść działa także neuroplastyczność mózgu, czyli jego umiejętność przystosowywania się do zmian, a także to, że umysł nie zawsze odróżnia wydarzenia rzeczywiste od podsuwanych mu wyobrażeń. Dzięki temu może brać nasze pozytywne wizualizacje za fakty.

Ale korzystanie z mocy afirmacji to nie zabawa magiczną kulą życzeń. Praktykowanie pozytywnego myślenia może zwiększyć motywację i szansę na powodzenie, ale nic się nie zmieni, jeśli za afirmacjami nie pójdą też konkretne czyny.

Witamina W, czyli wdzięczność. Jak ją praktykować i dlaczego warto to robić?

Witamina W, czyli wdzięczność. Jak ją praktykować i dlaczego warto to robić?

Marzysz o spokoju wewnętrznym, lepszym samopoczuciu i zdrowiu? Zacznij podobnie, jak ja praktykować wdzięczność! Wystarczy kilka minut każdego dnia, żeby odczuć różnicę w postrzeganiu świata i bliskic...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Jak prawidłowo tworzyć afirmacje? Kiedy należy je wypowiadać?

Afirmacja powinna być dopasowana do nas i naszych potrzeb, a ponad to łatwa do zapamiętania i powtarzania.

– Pozytywna moc afirmacji pomaga nam stworzyć konkretną wizję tego, czego potrzebujemy w danym momencie. Dzięki jej praktykowaniu, ukierunkowujemy swoją intencję, czyli kierujemy swoją energię na osiągniecie wybranego przez nas celu. To pomaga nam świadomie korzystać z Prawa Przyciągania. Co ciekawe, afirmacje nie muszą dotyczyć rzeczy materialnych. W moim odczuciu najważniejsze afirmacje to takie, które dotyczą najważniejszych i podstawowych potrzeb, jak: poczucie samoakceptacji, spokoju, bezpieczeństwa oraz szczęścia – mówi Cecilia z 11cats, pracowni zajmującej się produkcją i sprzedażą plakatów z afirmacjami.

Aby pozytywne hasła działały skutecznie, należy powtarzać je przynajmniej dwa razy dziennie przez kilka minut – można to np. robić po przebudzeniu i zasypiając. Afirmacje najlepiej wypowiadać na głos, słuchając swojego głosu.

– Oczywiście możemy afirmować w dogodnym dla siebie czasie, jednak najlepsze efekty uzyskamy po przebudzeniu lub tuż przed zaśnięciem. Właśnie wtedy nasza podświadomość jest najbardziej otwarta na przyjmowanie pozytywnych sugestii. Dzieje się tak, ponieważ w tym czasie mózg znajduje się w częstotliwości theta. Theta to fale mózgowe związane z szybkim programowaniem, hipnozą, medytacją oraz intensywnymi marzeniami. W tym stanie opór umysłu świadomego jest najmniejszy, a wypowiadane afirmacje mają największą moc – tłumaczy Cecilia.

I dodaje, że tworząc i stosując afirmację, powinniśmy skupiać się na jej pozytywnym efekcie bez używania zaprzeczeń. Jeśli chcemy poczuć więcej spokoju w swoim życiu, powiemy: „Czuję, że przepełnia mnie spokój”. Natomiast nie powinnyśmy mówić: „Nie chcę być zdenerwowana/zdenerwowany”. Afirmacja działa zgodnie z zasadą, że przyciągamy to, na czym skupiamy uwagę.

„Horoskop” chorobowy. Który znak zodiaku musi uważać na swoje zdrowie?

„Horoskop” chorobowy. Który znak zodiaku musi uważać na swoje zdrowie?

Czy miesiąc narodzin wpływa na to, na co chorujemy? Okazuje się, że tak. Dane pokazują, że osoby urodzone w określonym czasie częściej borykają się z podobnymi przypadłościami. To prawdziwy horoskop c...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Jaką afirmację wybrać dla siebie?

Wiele afirmacji jest uniwersalnych, znajdziemy wśród nich afirmacje życia, afirmacje zdrowia czy afirmacje miłości, ale najważniejsze jest to, żeby rezonowały one z osobą, która z nimi pracuje.

– Wchodząc w świat afirmacji, tak naprawdę otwieramy się na siebie i własne potrzeby. Właśnie dlatego odpowiednia afirmacja to taka, która z nami rezonuje, czujemy ją wewnętrznie i zgadzamy się z jej słowami. Kierując się swoimi indywidualnymi odczuciami i potrzebami, możemy wybrać słowa afirmacji, które będą dla nas najlepszym wsparciem w danym momencie naszego życia. Mogą one również dotyczyć sfery, nad którą obecnie chcemy pracować, na przykład pewności siebie, zdrowia lub kreatywności – mówi Cecilia.

Afirmacje formułowane są w czasie teraźniejszym i odnoszą się do osoby, która je wypowiada czy o nich myśli. Mogą być bardzo krótkie lub rozbudowane. Przykładowe sentencje mogą brzmieć następująco:

  • jestem zdrowa i silna/ zdrowy i silny,
  • poradzę sobie w tej sytuacji,
  • mój umysł się wycisza,
  • odpuszczam przeszłość, wybieram przyszłość, jestem tu i teraz.

Wybrane hasła można własnoręcznie zapisać w notatniku lub skorzystać z gotowych plakatów, które wiesza się w widocznym miejscu. Praca z afirmacjami może pomóc m.in. kobietom w ciąży – korzystanie z zapisanych sentencji stanowi dodatkowe wsparcie na sali porodowej. Afirmacje pomagają też osobom walczącym z różnego rodzaju chorobami, w tym osobom z depresją.

Zobacz w naszej galerii przykładowe afirmacje, które możesz odczytywać na głos lub w myślach, zawsze kiedy poczujesz taką potrzebę.

Afirmacje miłości, zdrowia i bezpieczeństwa. Znajdź swoją sentencję na dzisiaj

Postanowienia noworoczne. Ekspert radzi jakich błędów unikać, aby osiągnąć cel

Postanowienia noworoczne. Ekspert radzi jakich błędów unikać, aby osiągnąć cel

Postanowienia noworoczne to jedna z tradycji, którą wielu z nas regularnie praktykuje. Niestety tylko niespełna 10 proc. osób potrafi wytrwać w realizacji postawionych sobie wyzwań. Dlaczego tak się d...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Sprawdź, co Cię czeka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet