W dzisiejszych multimedialnych czasach spędzanie czasu wolnego przez dzieci i młodzież wygląda zupełnie inaczej, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Kiedyś – wielu z nas to pamięta – gdy miało się kilka, kilkanaście lat – praktycznie całe dnie spędzało się na świeżym powietrzu. Nie było komputerów, telefonów, nie byliśmy niewolnikami mediów. Chłopcy zwykle całymi dniami gonili za piłką, dziewczynki skakały przez gumę, grały w klasy, lub swoje, kreatywnie wymyślone gry. Bawiło się w chowanego, bawiło w inne zabawy na świeżym powietrzu. Łączyło je głównie to, że wymagały ruchu, wymagały od uczestników aktywności fizycznej.
A ta przecież jest bardzo ważna w prawidłowym rozwoju dzieci. Eksperci od dawna podkreślają, że ruch jest bardzo ważnym, by nie powiedzieć – kluczowym elementem, który warunkuje zdrowy rozwój, prawidłowość procesów życiowych. Ważne, by już od wczesnych lat przyzwyczajać dzieci do aktywnego spędzania wolnego czasu.
Ćwiczenia dla dzieci – od czego zacząć?
Warto, by dzieci już od wczesnych lat były zachęcane do aktywności. Gdy opanują już sztukę chodzenia, sztukę koordynacji ruchowej, powinny być przez rodziców motywowane do akywnośc fizycznej. Już same zabawy w przydomowych ogrodach, nie tylko będą sprawiać radość, ale i dawać wymierne efekty jeśli chodzi o fizyczną aktywność dziecka.
Pora na zabawę w ogrodzie!
Ważnym punktem każdego podwórka jest oczywiście piaskownica. To tam swoje pierwsze zabawowe kroki stawiają nawet najmłodsze dzieci. Podstawowe procesy ruchowe wpływają na prawidłowy rozwój naszych pociech, zaczynają wyrabiać im pewne nawyki. Piaskownica, a przede wszystkim możliwość tworzenia z piasku różnych form – co dodatkowo zaczyna rozwijać u najmłodszych kreatywność.
Gdy piaskownica zaczyn się nudzić, warto pomyśleć o kolejnych atrakcjach. Chłopcy zazwyczaj zaczynają pierwsze zabawy z piłką. Mała bramka na pewno nie zabierze dużo miejsca, a przy okazji zmotywuje do celu – strzelenia gola. Dziewczynki bardziej niż piłkę, będą wolały domek dla lalek, czy też nieco większy z możliwością wchodzenia do niego.
Zwierzę w życiu dziecka. Jakie zwierzątko domowe wybrać dla dziecka?
Zwierzę dla dziecka może okazać się prawdziwym przyjacielem. Poza tym uczy odpowiedzialności, regularności, a także wyrabia w najmłodszych dobre nawyki. Zwierzęta domowe mogą mieć niezwykły wpływ na ż...
Ruch wprowadzany od najmłodszych lat jest tu bardzo ważny. Powyższym zabawom towarzyszom przecież skłony, przysiady, ruchu rąk, ruchy nóg – wyrabia to pewne nawyki. W ramach ćwiczeń dla dzieci można zacząć też zachęcać je do tańca, wprowadzając na przykład elementy zumby.
Zresztą ta forma aktywności, jest przez coraz większą liczbę szkół dedykowana również najmłodszym.
Aktywność fizyczna dziecka – jak zachęcić do ćwiczeń poprzez zabawę?
Dzieci rosną, a wraz z rozwojem fizycznym, poprawiają się funkcje motoryczne, a co za tym idzie, pociechy rozwijają się, chcą próbować nowych form spędzania wolnego czasu na powietrzu. Gdy piaskownica, zabawa w dom, czy proste zabawy z piłką nie wystarczą, czas pomyśleć o kolejnych elementach, które wpłyną na rozwój aktywności fizycznej dziecka.
Hulajnogi dla dzieci!
Dla młodszych dzieci na pewno sprawdzą się rowery biegowe, czyli takie gdzie, aby jechać, trzeba odpychać się nogami. Z czasem można też pomyśleć o klasycznych – mniejszych wspomaganych dodatkowymi kółkami.
Alternatywą dla rowerów są również hulajnogi. Nie tylko te elektryczne, nowoczesne, ale też takie klasyczne, wymagające od nas większego fizycznego zaangażowania.
W większych ogrodach lub podwórkach sprawdzają się również trampoliny – ich wielkość uzależniona jest oczywiście od naszych możliwości. Wszystkie mają jednak podobną funkcję, bo przez atrakcyjną zabawę, wspomagają procesy ruchowe i koordynację dzieci.
Zajęcia pozalekcyjne – jak zorganizować kreatywny czas dziecka po szkole?
Na rozwój dziecka wpływa nie tylko czas spędzony w szkole, ale i aktywności, jak i zajęcia pozalekcyjne, które podejmuje po wyjściu ze szkolnych murów. Jak zaplanować czas wolny dziecka, by dać mu sza...
Również domki ogrodowe np. wyposażone w zjeżdżalnie zaczną spełniać swoje role. Mają one dodatkową funkcję – bywają też dla dzieci swoistym azylem, ich miejscem, gdzie mogą spędzać czas z rówieśnikami, czy rodzeństwem. W takich domkach powstają często ciekawe pomysły na spędzanie czasu wolnego na świeżym powietrzu.
Aktywność fizyczna – co jeszcze można robić?
Rodzice, czy opiekunowie mogą też pomyśleć o rakietkach do badmintona, czy rzutkach – to kolejne propozycje dla aktywnych pociech. Zresztą może to być wstęp do coraz bardziej zaawansowanych aktywności sportowych lub początek do obudzenia w dziecku pasji do sportu.
Aktywność na świeżym powietrzu
Jedną z nich może być na przykład nauka pływania, czy rozpoczęcie nauki gry w tenisa. Dziś możemy chwalić się pierwszą rakietą w światowym tenisie, czyli Igą Świątek. Zawodniczka swoje pierwsze kroki na korcie stawiała od najmłodszych lat, by dziś dojść na sam szczyt. Zresztą wielu sportowców zaczynało swoją przygodę w najmłodszych lat.
Tenis, to sport rozwijający wiele partii mięśni, jest wymagający, jednak jego opanowanie może tylko pulsować, bo to też bardzo dobra forma spędzania czasu wolnego. Pochodne tenisa, jak wspomniany badminton, czy tenis stołowy, to kolejne możliwości – także dla starszych dzieci.
Wszelkie formy sportowe z wykorzystaniem piłki – nie tylko zespołowe, ale też indywidualne – pozytywnie wpływają na rozwój i kształtują postawy. Mogą też powodować wyrabianie nowych nawyków, ale i odkrywanie wewnętrznych talentów – na przykład do biegania, czy jazdy rowerem – także pod kątem wyścigów terenowych, czy szosowych. Wszystko – jak to się mówi – procentuje w przyszłości.
Aktywność fizyczna dziecka jest bardzo ważna. Warto kształtować ją od najmłodszych lat, ale i motywować nasze pociechy podczas ich dorastania. Warto zachęcać, ale i wręcz wskazywać dodatkowe zajęcia, które tylko pomogą utrzymać odpowiednią kondycję, poprawić motorykę i koordynację. Nie pozwólmy naszym dzieciom chować się za szklanymi ekranami telefonów, komputerów, czy konsol. Nawet najpiękniejszy gol w grze piłkarskiej, którego można zapisać w pamięci konsoli nie zastąpi tych emocji, jakie powstają po wygraniu pojedynku na osiedlowym boisku. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna i procentuje. Pamiętajmy o tym!
Gry edukacyjne dla dzieci. Jak poprzez zabawę rozwijać umiejętności dziecka?
Gry edukacyjne to świetna forma rozrywki, która jednocześnie uczy i bawi. Na rozwój młodego umysłu wpływa to, w jaki sposób spędza swój wolny czas oraz czym się bawi. Dlatego tak ważne jest, by umieję...