Spis treści
Aspiryna to jeden z popularniejszych w Polsce leków. Jest dostępna nie tylko w aptece, ale można dostać ją nawet w wielu stacjach benzynowych czy sklepach spożywczych. Zazwyczaj czeka w naszych domowych apteczkach na sezon przeziębień, ale warto wyjąć ją i wykorzystać nie tylko wtedy, gdy „coś nas bierze”. Jak się okazuje, leki z aspiryną sprawdzą się też stosowane zewnętrznie.
Czytaj też: Glass skin w kilku krokach. Tak uzyskasz efekt cery gładkiej jak tafla szkła. Zobacz, jak robią to Koreanki!
Czym jest aspiryna i kiedy się ją przyjmuje?
Aspiryna to inna, powszechna nazwa kwasu acetylosalicylowego. Jest składnikiem wielu leków, ma działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, a nawet przeciwzakrzepowe. Leki z aspiryną są przyjmowane w gorączce, bólu gardła, zębów, głowy i mięśni. Stosowane są też w schorzeniach układu sercowo-naczyniowego, w tym zawału serca. Popularne stało się również zewnętrzne użycie leków z zawartością aspiryny. Wystarczy kilka tabletek, by zrobić maskę na twarz lub tonik.
Sprawdź: Domowe sposoby na cienie i worki pod oczami. Pomogą... warzywa i owoce. Zobacz, jak je wykorzystać
Aspiryna jako kosmetyk. Zadziała przy trądziku i multum innych problemów
Kwas acetylosalicylowy jest częstym składnikiem leków przeciw trądzikowi. Rozpuszcza się w tłuszczach, dzięki czemu przenika przez warstwę sebum i złuszcza martwy naskórek. Oczyszcza gruczoły łojowe, wspomaga gojenie się wyprysków i zapobiega powstawaniu kolejnych, a także oczyszcza pory, eliminując zaskórniki. Co więcej, aspiryna napnie skórę, dzięki czemu zmniejszy niewielkie zmarszczki, i zadziała na nią wybielająco, a także wspomoże gojenie się podrażnień. Tonik z aspiryny mogą wykorzystać także mężczyźni, sprawdzi się między innymi przy zacięciu podczas golenia twarzy. Wystarczy przemyć ranę nasączonym wacikiem.
Dla kogo są kosmetyki z aspiryną? Istnieją też przeciwwskazania
Aspiryna będzie idealna dla cery tłustej i mieszanej. Sprawdzi się u osób zmagających się z trądzikiem, zanieczyszczonymi porami i zaskórnikami. Powinny jej unikać uczuleni na aspirynę oraz kobiety w ciąży. Przeciwwskazaniami są również skóra wrażliwa i naczynkowa, ponieważ aspiryna ma działanie wysuszające i może podrażniać. Nie należy stosować jej na otwarte rany.
Jak wykonać kosmetyki z aspiryny? Maseczka i tonik
Do wykonania kosmetyków z aspiryny wystarczy zaledwie kilka składników. Maseczkę z aspiryną należy stosować nie częściej niż raz w tygodniu, by zanadto nie wysuszyć skóry. Po dłuższym czasie korzystania, zmniejszyć częstotliwość do jednej maseczki w miesiącu.
Do podstawowej maseczki z aspiryny wymagane są:
- 4 tabletki aspiryny,
- 2 łyżeczki wody zwykłej lub termalnej.
Aspirynę należy rozkruszyć i połączyć z wodą, wymieszać, nałożyć na twarz na około 15 minut i zmyć ciepłą wodą. Jeżeli zmagamy się jedynie z punktowymi problemami, maseczkę można nałożyć na niedoskonałości lub tylko wyznaczone fragmenty twarzy.
Mieszankę można urozmaicić łyżką jogurtu naturalnego lub łyżką soku z cytryny. Z kolei dodatek miodu zapewni skórze odżywienie.
Czytaj także: Czy kremy na noc naprawdę działają? Poznaj zdanie fachowców. Zobacz, których substancji należy unikać w ich składzie
By wykonać tonik z aspiryny, potrzebne będą:
- 20 tabletek aspiryny,
- 120 mililitrów wody przegotowanej albo termalnej.
Tabletki należy rozkruszyć, dodać do wody i wymieszać. Twarz należy przemywać wacikami nasączonymi tonikiem.