Balsam po opalaniu: dlaczego trzeba go stosować? Jaki kosmetyk wybrać: krem po opalaniu, balsam utrwalający opaleniznę, a może chłodzący?

Elżbieta Kozłowska
Balsam po opalaniu powinien znaleźć się w każdej wakacyjnej kosmetyczce. Przyniesie ulgę i nawilży skórę, która była poddana promieniom słonecznym.
Balsam po opalaniu powinien znaleźć się w każdej wakacyjnej kosmetyczce. Przyniesie ulgę i nawilży skórę, która była poddana promieniom słonecznym. Ben_Kerckx Pixabay.com
Balsam po opalaniu to produkt, który powinien być używany zawsze po ekspozycji ciała na słońce. Taki kosmetyk zadba o skórę, przyniesie jej ulgę i ją nawilży. Krem po opalaniu należy stosować zawsze wtedy, kiedy długo przebywaliśmy na słońcu. Warto także pomyśleć o balsamie utrwalającym opaleniznę, który da nam gwarancję pięknego koloru skóry nawet po zakończonym urlopie. Podpowiadamy, w jakich sytuacjach poszczególne rodzaje będą najlepsze.

Balsam po opalaniu to kosmetyk uważany przez wiele osób za niezbędnik wakacyjnej kosmetyczki. Latem nasza skóra jest wystawiona na intensywne działanie promieni słonecznych, a w konsekwencji bardzo narażona na zaczerwienienia i podrażnienia. Podstawą są kosmetyki z ochronnym filtrem, zapobiegające poparzeniom. Równie ważna jest pielęgnacja po ekspozycji słonecznej, dzięki której uniknąć można dyskomfortu. Kremy i balsamy po opalaniu w zależności od składu działają regenerująco lub nawilżająco. Niektóre dodatkowo chłodzą, są też balsamy utrwalające opaleniznę.

Mimo, że słońce to źródło witaminy D, to jednak nadmiar jego promieni jest szkodliwy, ponieważ powoduje uszkodzenia komórek skóry. Zapobiegniesz temu stosując naturalne filtry przeciwsłoneczne, które uzupełnią działanie chemicznych filtrów UV i wspomogą pielęgnację skóry. Wypróbuj 8 naturalnych produktów! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Chroń skórę przed słońcem! 8 naturalnych filtrów UV zabezpie...

Balsam po opalaniu nawilżający

Krem po opalaniu lub balsam o właściwościach nawilżających ma za zadanie przywrócić skórze odpowiednie nawodnienie. Jej przesuszenie w znacznym stopniu przyczynia się do utraty elastyczności i postępowania procesów starzenia. Podczas ekspozycji słonecznej nasza skóra traci wodę i lipidy, tworzące swoisty płaszcz ochronny.

Co powinno znajdować się w składzie skutecznego nawilżającego balsamu po opalaniu? Kluczowe są humektanty, czyli nawilżacze. Do najpopularniejszych zalicza się aloes, glicerynę, D-pantenol i alantoinę. Bardzo popularne i efektywne są te dwa ostatnie składniki. Alantoina łagodzi podrażnienia i przynosi ulgę skórze, D-pantenol zaś pobudza odnowę komórkową i wspomaga produkcję uszkodzonych fibroblastów. Balsam po opalaniu powinien zawierać również emolienty, zabezpieczające przed dalszą utratą wody, uzupełniające składniki macierzy lipidowej, a dodatkowo działające przeciwświądowo. Są to między innymi: kwas hialuronowy, oleje roślinne i mineralne.

Warto przeczytać

Balsam po opalaniu łagodzący

Balsam po opalaniu o właściwościach łagodzących ma za zadanie przynieść ulgę w przypadku poparzeń słonecznych, podrażnień i zaczerwienień. Nadmierna słoneczna ekspozycja powoduje często dyskomfort i ból. Najważniejsza jest wówczas szybka reakcja. Niektóre preparaty zastosowane w odpowiednim czasie pozwalają nawet ograniczyć późniejsze złuszczanie poparzonej skóry.

Jakich składników w balsamach powinniśmy poszukiwać, aby zapewnić sobie szybkie ukojenie?
Jedną z takich substancji jest bisabolol, czyli wyciąg z rumianku lekarskiego o działaniu łagodzącym, antybakteryjnym i przeciwzapalnym. Ułatwia on gojenie ran, pobudzając procesy regeneracyjne. W odróżnieniu od olejku rumiankowego bisabolol nie jest czynnikiem alergizującym. Łagodząco działa także wyciąg z aloesu i D-pantenol.

Balsam podtrzymujący opaleniznę

Balsam podtrzymujący opaleniznę to kosmetyk, którego zadaniem jest podkreślenie letniego kolorytu skóry oraz spowolnienie naturalnego procesu utraty opalenizny. W tym przypadku nadal istotne są składniki nawilżające i hamujące procesy łuszczenia się naskórka, jednak powinniśmy także zwracać uwagę na dodatki wpływające bezpośrednio na zabarwienie skóry.

Balsam utrwalający opaleniznę może zawierać między innymi beta-karoten. Składnik ten odkłada się w warstwach naskórka i w pewnym stopniu pobudza komórki barwnikowe do wytwarzania melaniny - naturalnego barwnika skóry. Co ciekawe, beta-karoten to także naturalny filtr ochronny. Jego niski faktor nie zwalnia jednak, niestety, z konieczności stosowania preparatów ochronnych. Często stosowanymi składnikami przedłużającymi trwałość i intensyfikującymi opaleniznę są także orzech włoski oraz karmel.

Warto przeczytać

Balsam po opalaniu chłodzący

Kremy po opalaniu przynoszące ulgę mogą mieć także działanie chłodzące. Efekt zimna sprawdza się w przypadku skóry mocno przesuszonej, poparzonej i podrażnionej. Dzięki ich stosowaniu następuje charakterystycznie wrażenie odświeżenia oraz ulgi. Im większa warstwa kosmetyku, tym większy chłód, najlepiej więc zaczynać od niewielkich ilości.

Składniki odpowiedzialne za efekt chłodzenia to aloes, wyciąg z alg, mięta lub zielona herbata. Lepiej unikać dodatku mentolu, gdyż jego działanie może okazać się zbyt silne w przypadku większych podrażnień.

Czy warto stosować balsam po opalaniu?

Balsam po opalaniu to kosmetyk, w który warto zaopatrzyć się przed nadejściem lata. Nie tylko poprawi on nawilżenie, ale także zmniejszy dyskomfort związany z ewentualnymi poparzeniami słonecznymi.

Pamiętajmy, aby nakładać kosmetyk na skórę dokładnie oczyszczoną, także z nadmorskiego piasku czy resztek innych kosmetyków, by ułatwić wchłanianie preparatu.

Balsam należy nakładać delikatnie, unikając nadmiernego wcierania, aby nie podrażnić skóry i nie sprawić sobie dodatkowego bólu. Bezpośrednio po ekspozycji słonecznej warto pozostawić na ciele, zwłaszcza w miejscach poparzonych, grubszą warstwę i umożliwić jej samoistne wchłonięcie. Nadmiar można później ostrożnie zetrzeć lub wsmarować w inne części ciała.

Wakacyjny poradnik. Jak bezpiecznie się opalać?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet