Balsam po opalaniu to kosmetyk uważany przez wiele osób za niezbędnik wakacyjnej kosmetyczki. Latem nasza skóra jest wystawiona na intensywne działanie promieni słonecznych, a w konsekwencji bardzo narażona na zaczerwienienia i podrażnienia. Podstawą są kosmetyki z ochronnym filtrem, zapobiegające poparzeniom. Równie ważna jest pielęgnacja po ekspozycji słonecznej, dzięki której uniknąć można dyskomfortu. Kremy i balsamy po opalaniu w zależności od składu działają regenerująco lub nawilżająco. Niektóre dodatkowo chłodzą, są też balsamy utrwalające opaleniznę.
Balsam po opalaniu nawilżający
Krem po opalaniu lub balsam o właściwościach nawilżających ma za zadanie przywrócić skórze odpowiednie nawodnienie. Jej przesuszenie w znacznym stopniu przyczynia się do utraty elastyczności i postępowania procesów starzenia. Podczas ekspozycji słonecznej nasza skóra traci wodę i lipidy, tworzące swoisty płaszcz ochronny.
Co powinno znajdować się w składzie skutecznego nawilżającego balsamu po opalaniu? Kluczowe są humektanty, czyli nawilżacze. Do najpopularniejszych zalicza się aloes, glicerynę, D-pantenol i alantoinę. Bardzo popularne i efektywne są te dwa ostatnie składniki. Alantoina łagodzi podrażnienia i przynosi ulgę skórze, D-pantenol zaś pobudza odnowę komórkową i wspomaga produkcję uszkodzonych fibroblastów. Balsam po opalaniu powinien zawierać również emolienty, zabezpieczające przed dalszą utratą wody, uzupełniające składniki macierzy lipidowej, a dodatkowo działające przeciwświądowo. Są to między innymi: kwas hialuronowy, oleje roślinne i mineralne.
Warto przeczytać
Balsam po opalaniu łagodzący
Balsam po opalaniu o właściwościach łagodzących ma za zadanie przynieść ulgę w przypadku poparzeń słonecznych, podrażnień i zaczerwienień. Nadmierna słoneczna ekspozycja powoduje często dyskomfort i ból. Najważniejsza jest wówczas szybka reakcja. Niektóre preparaty zastosowane w odpowiednim czasie pozwalają nawet ograniczyć późniejsze złuszczanie poparzonej skóry.
Jakich składników w balsamach powinniśmy poszukiwać, aby zapewnić sobie szybkie ukojenie?
Jedną z takich substancji jest bisabolol, czyli wyciąg z rumianku lekarskiego o działaniu łagodzącym, antybakteryjnym i przeciwzapalnym. Ułatwia on gojenie ran, pobudzając procesy regeneracyjne. W odróżnieniu od olejku rumiankowego bisabolol nie jest czynnikiem alergizującym. Łagodząco działa także wyciąg z aloesu i D-pantenol.
Balsam podtrzymujący opaleniznę
Balsam podtrzymujący opaleniznę to kosmetyk, którego zadaniem jest podkreślenie letniego kolorytu skóry oraz spowolnienie naturalnego procesu utraty opalenizny. W tym przypadku nadal istotne są składniki nawilżające i hamujące procesy łuszczenia się naskórka, jednak powinniśmy także zwracać uwagę na dodatki wpływające bezpośrednio na zabarwienie skóry.
Balsam utrwalający opaleniznę może zawierać między innymi beta-karoten. Składnik ten odkłada się w warstwach naskórka i w pewnym stopniu pobudza komórki barwnikowe do wytwarzania melaniny - naturalnego barwnika skóry. Co ciekawe, beta-karoten to także naturalny filtr ochronny. Jego niski faktor nie zwalnia jednak, niestety, z konieczności stosowania preparatów ochronnych. Często stosowanymi składnikami przedłużającymi trwałość i intensyfikującymi opaleniznę są także orzech włoski oraz karmel.
Warto przeczytać
Balsam po opalaniu chłodzący
Kremy po opalaniu przynoszące ulgę mogą mieć także działanie chłodzące. Efekt zimna sprawdza się w przypadku skóry mocno przesuszonej, poparzonej i podrażnionej. Dzięki ich stosowaniu następuje charakterystycznie wrażenie odświeżenia oraz ulgi. Im większa warstwa kosmetyku, tym większy chłód, najlepiej więc zaczynać od niewielkich ilości.
Składniki odpowiedzialne za efekt chłodzenia to aloes, wyciąg z alg, mięta lub zielona herbata. Lepiej unikać dodatku mentolu, gdyż jego działanie może okazać się zbyt silne w przypadku większych podrażnień.
Czy warto stosować balsam po opalaniu?
Balsam po opalaniu to kosmetyk, w który warto zaopatrzyć się przed nadejściem lata. Nie tylko poprawi on nawilżenie, ale także zmniejszy dyskomfort związany z ewentualnymi poparzeniami słonecznymi.
Pamiętajmy, aby nakładać kosmetyk na skórę dokładnie oczyszczoną, także z nadmorskiego piasku czy resztek innych kosmetyków, by ułatwić wchłanianie preparatu.
Balsam należy nakładać delikatnie, unikając nadmiernego wcierania, aby nie podrażnić skóry i nie sprawić sobie dodatkowego bólu. Bezpośrednio po ekspozycji słonecznej warto pozostawić na ciele, zwłaszcza w miejscach poparzonych, grubszą warstwę i umożliwić jej samoistne wchłonięcie. Nadmiar można później ostrożnie zetrzeć lub wsmarować w inne części ciała.
Wakacyjny poradnik. Jak bezpiecznie się opalać?
Nie żyje Stanisław Tym
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Mamy zdjęcia z imprezy gwiazd Polsatu. Romanowska i Wachowicz przyćmiły Cichopek!
- Tajemniczy mężczyzna na koncertach Steczkowskiej. Podąża za nią i robi jej zdjęcia
- Rozenek pożałuje najnowszego pomysłu na siebie? Ekspertka mówi o "przaśności"
- Gdzie mieszkają Iwona i Gerard z "Sanatorium miłości"? Prawda jest zaskakująca