Bielizna menstruacyjna dla osób niepełnosprawnych. Ekologiczne majtki, które zrewolucjonizowały rynek

Julia Karasiewicz
Opracowanie:
zdjęcie ilustracyjne, Getty Images / master1305
Przeciętnie kobieta miesiączkuje przez 40 lat, wydając w swoim życiu ponad 6 tysięcy złotych na przybory higieniczne. Ekologiczną i zarazem ekonomiczną alternatywą jest bielizna menstruacyjna, obecnie dostosowana również do osób niepełnosprawnych. Jak wyglądają rewolucyjne majtki? Sprawdź w galerii.

Ekologiczna alternatywa dla podpasek i tamponów

Kobieta, która używa tradycyjnych, menstruacyjnych artykułów higienicznych, w ciągu swojego życia zużywa ponad 7300 tamponów i ponad 4100 podpasek lub wkładek. Szacunkowe dane znacznie bardziej precyzyjnie wylicza Kalkulator Kosztów Miesiączki. Na stronie Omni Calculator czytamy:

Przeciętnie, kobiety miesiączkują przez około 40 lat! W ciągu życia miesiączkująca osoba doświadcza krwawienia między 350 a 450 razy, podczas których na produkty higieniczne wydaje około sześciu tysięcy złotych.

Niestety, jedna podpaska w zakresie szkodliwości dla środowiska odpowiada czterem plastikowym torbom na zakupy. Z tamponami nie jest lepiej. Ze względu na otoczkę z polipropylenu oraz występujący powszechnie plastikowy aplikator, tamponów nie da się poddać recyklingowi. Nawet sznureczek, wydający się najbardziej neutralny, jest wykonany z poliestru - materiału, który nie ulega biodegradacji.

Bilans jest zatem nie tylko nieekologiczny, ale również nieekonomiczny. Dlatego coraz więcej kobiet decyduje się na przyjazną środowisku alternatywę dla tradycyjnych przyborów higienicznych. Należą do niej:

  • Biodegradowalne podpaski lub tampony
  • Podpaski wielorazowe
  • Aplikatory do tamponów wielokrotnego użytku
  • Kubeczki menstruacyjne
  • Wielorazowa bielizna menstruacyjna

Dobór odpowiedniego artykułu jest kwestią indywidualną. Coraz więcej kobiet decyduje się jednak na ostatnią opcję. Czym jest bielizna menstruacyjna, czy warto ją mieć i dla kogo jest przeznaczona?

Bielizna menstruacyjna zdrową alternatywą

Bielizna menstruacyjna jest przyjazna środowisku, w pełni wodoszczelna i oddychająca zarazem. O ile zwykłe podpaski uniemożliwiają prawidłową wentylację, o tyle nie stanowi to problemu w przypadku majtek menstruacyjnych. Co ważne, tego typu bielizna jest 4 razy chłonniejsza niż np. tampony. To idealne rozwiązanie dla osób podatnych na podrażnienia. Trzeba jednak pamiętać, że używając bielizny menstruacyjnej należy szczególnie zadbać o higienę intymną. Majtki menstruacyjne wymagają częstego prania, najlepiej ręcznego.

juxtapose


Bielizna menstruacyjna dla osób niepełnosprawnych

W zakresie bielizny menstruacyjnej jednym z pionierów jest firma ModiBodi, która po raz kolejny zrewolucjonizowała rynek. Nowy model majtek Adaptive Boyleg został zaprojektowany tak, aby ułatwić jego użytkowanie osobom z niepełnosprawnością ruchową.

Oprócz zwykłej wodoszczelnej podszewki, majtki Adaptive Boyleg zostały wyposażone w boczne zapięcia na rzepy oraz elastyczne pętelki, dzięki którym można łatwo przytrzymać i zapiąć bieliznę. Zakładanie i zdejmowanie majtek jest niezwykle proste, niezależnie od tego, czy jest się w stojącej, siedzącej czy też leżącej pozycji. Bielizna menstruacyjna dla niepełnosprawnych to rozwiązanie, które natychmiast zostało docenione.

Bieliznę firmy ModiBodi oceniła Emily J. Prior, aktorka, modelka i działaczka na rzecz osób niepełnosprawnych, pisząc:

Zapięcia na rzepy i pętelki ściągane po obu stronach ułatwiają zakładanie lub zdejmowanie bielizny niezależnie od tego, czy ktoś stoi, siedzi (na wózku inwalidzkim) czy leży. Bycie niezależną oraz utrzymywanie prywatności i godności na wysokim poziomie jest dla mnie naprawdę ważne.

juxtapose


Jak wygląda rewolucyjna bielizna? Sprawdź w galerii:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet