Botoks to mało inwazyjny zabieg, który działa przeciwstarzeniowo poprzez niwelowanie zmarszczek na twarzy. Stosowany jest od 20 lat i mimo swojej skuteczności ma wiele przeciwników. Może być to spowodowane opiniami, które krążą w internecie. Co warto wiedzieć o botoksie. W galerii prezentujemy prawdziwe i fałszywe tezy na ten temat.
Dowiedz się więcej:
Co to jest botoks?
Botoks to toksyna stosowana w medycynie od dłuższego czasu. Używana jest nie tylko jako eliksir młodości, ale także pozwala walczyć z napięciami mięśniowymi, nadmierną potliwością i bólami głowy. Wstrzyknięty za pomocą cieniutkiej igły w odpowiednie miejsce na twarzy, sprawia, że skóra jest wygładzona, a zmarszczki mniej widoczne. Zabieg trwa krótko i jest bezbolesny.
Jakie są efekty botoksu?
Pierwsze efekty pacjent może zauważyć już po dwóch dniach. Po tygodniu można się już cieszyć z mniej widocznych zmarszczek. Skóra wygładza się stopniowo, a działanie toksyny utrzymuje się po pierwszym zabiegu 2-4 miesiące, natomiast po drugim 7 miesięcy. Wszystko jest uzależnione od kondycji i właściwości skóry.
Kto nie może poddać się zabiegowi botoksu?
Wstrzyknięcie botoksu to zabieg, który poprawia wygląd skóry twarzy. Jednak nie wszyscy mogą go stosować. Komu nie zaleca się stosowania toksyny botulinowej? Oto lista przeciwwskazań:
- ciąża i karmienie piersią,
- zaburzenia krzepliwości krwi,
- stosowanie antybiotyków,
- grypa, przeziębienie, osłabienie organizmu,
- niewydolność serca,
- niewydolność nerek,
- stan po zawale mięśnia sercowego,
- choroby skóry nad miejscem, w którym toksyna botulinowa ma być zastosowana,
- choroby złącza płytki nerwowo-mięśniowej,
- uszkodzenia skóry.
Sprawdź również: Powikłania po botoksie. Co najmniej 67 osób ofiarami zabiegu na otyłość. Zatrucie możliwe też po zastrzykach na zmarszczki – zobacz objawy