Polscy celebryci decydują się na edukację domową
Niedawno rozpoczął się rok szkolny 2022/2023. Nie wszystkie dzieci poszły do szkół. Część z nich uczy się w domu, realizując obowiązek szkolny poza placówką oświatową. Rodzice coraz częściej zauważają, że to jest dobre rozwiązanie dla ich dzieci. Liczba uczniów, będących na edukacji domowej wzrosła także w okresie pandemii*.
„Niektóre dzieci w edukacji zdalnej rozkwitały”. Rozmowa z Karoliną Cieślik
Nauka zdalna dla większości uczniów i nauczycieli nie była przyjemnym doświadczeniem. Przyniosła jednak trochę plusów jak choćby wzrost zainteresowania nowymi technologiami na lekcjach. Poza tym w dob...
Niektórzy jednak już wcześniej zdecydowali się, by przejść na nauczanie domowe. Tym bardziej, że współcześnie dzieci często wspomagane są przez platformy, które wspierają je w nauce. Znajdują się tam m.in. tematy lekcji, podstawę programową, przedstawioną w ciekawy sposób, webinary oraz konsultacje z nauczycielami.
Z takiego trybu nauki korzystają także polskie i zagraniczne gwiazdy. Jesteście ciekawi, kto ma dzieci na edukacji domowej? Sprawdźcie naszą listę:
Wady i zalety edukacji domowej
Edukacja domowa ma wiele zalet. Rodzice wspominają, że ich dzieci czują się dużo bardziej swobodnie, jeżeli chodzi o przyswajanie wiedzy, mogą sami kierować swoim procesem uczenia się, spędzać czas nie tylko ze swoją grupą rówieśniczą, ale także z osobami w innym wieku. Ponadto uczniowie nie muszą ciągle siedzieć w ławkach, mogą uczyć się przez doświadczenie.
Przeciwnicy nauczania domowego podkreślają z kolei, że rodzice są bardziej odpowiedzialni za wyniki dziecka w nauce, a poza tym rodzina może czuć się samotna, gdy jest jedyną, która zdecydowała się na taki sposób nauczania. Zanim podejmie się decyzję o przejściu na ED, warto przeczytać opinie innych rodziców na ten temat, a także dowiedzieć się, jak edukacja domowa wygląda w praktyce.
*2021.09.30 Nauczanie Domowe, Dane Ministerstwa Edukacji i Nauki dla Fundacji Edukacji Domowej (FED).