Z okazji święta pierwszego słowa zgromadziliśmy 10 ciekawostek o mowie niemowlaków. Niektóre cię zaskoczą

Katarzyna Mazur
Znaczenie słowa „agugaga” znają tylko osoby poniżej 12. miesiąca życia
Znaczenie słowa „agugaga” znają tylko osoby poniżej 12. miesiąca życia Colin Maynard/Unsplash
Dzień Agugaga to wyjątkowe święto poświęcone pierwszym dźwiękom wydawanym przez niemowlęta. To okazja, aby wsłuchać się w gaworzenie niemowląt i zwrócić uwagę na ten ważny etap w rozwoju mowy dziecka. Te urocze, nieporadne i często zabawne dźwięki stanowią fundament przyszłej komunikacji. Czym różni się głużenie od gaworzenia, jak gaworzy się w różnych kulturach i czy zwierzęta też mogą gaworzyć? Dołącz z nami do tej radosnej celebracji i poznaj 10 ciekawostek o mowie niemowlaków.

Gaworzenie to jeden z najwcześniejszych i najważniejszych etapów w rozwoju mowy u dzieci. To moment, kiedy maluchy zaczynają wydawać pierwsze dźwięki, które z czasem przekształcają się w słowa i zdania. Gaworzenie nie tylko przygotowuje dzieci do komunikacji, ale również jest oznaką zdrowego rozwoju neurologicznego. Poniżej znajdziesz dziesięć fascynujących ciekawostek o tym, jak i dlaczego dzieci gaworzą.

Wesprzyj rozwój swojego dziecka - tak muzyka działa na maluchy

Wesprzyj rozwój swojego dziecka - tak muzyka działa na maluchy

Muzyka ma niezwykły wpływ na rozwój psychofizyczny dzieci, kształtuje osobowość, uspokaja i przynosi ukojenie. Uważa się, że już słuchanie muzyki klasycznej w ciąży pozytywnie oddziałuje na malucha. M...

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk

1. Pierwsze dźwięki

Czy wiesz, że głużenie i gaworzenie to dwa odrębne etapy w rozwoju mowy dziecka? Głużenie pojawia się jako pierwsze i charakteryzuje się wydawaniem przypadkowych, melodyjnych dźwięków, takich jak „aaa” czy „ooo”. Dźwięki te są spontaniczne i niekontrolowane. Gaworzenie zaczyna się około 4-6 miesiąca życia. Dziecko zaczyna wydawać bardziej złożone dźwięki przypominające sylaby, takie jak „ba-ba” czy „da-da”.

2. Gaworzenie w różnych kulturach

Czy wiesz, że niemowlęta na całym świecie gaworzą w podobny sposób, niezależnie od języka, w którym będą mówić. Dźwięki te są uniwersalne i stanowią podstawę do nauki bardziej skomplikowanych słów.

3. Pierwsze słowa

Słowa „mama” i „tata” są jednymi z pierwszych, które dzieci uczą się wymawiać. Mają one podobne brzmienie w wielu językach na całym świecie. Wynika to z naturalnych zdolności artykulacyjnych niemowląt oraz ich interakcji z rodzicami, którzy reagują na te dźwięki, wzmacniając ich używanie.

4. Wpływ rodziców

Niemowlęta, które mają częsty kontakt z dorosłymi, szybciej rozwijają swoje umiejętności gaworzenia. Reakcje rodziców na gaworzenie zachęcają dzieci do dalszej eksploracji dźwięków.

5. Logopedzi zalecają niemowlętom kąpiele słowne

Często mówienie do dziecka i otaczanie go „kąpielą słowną” sprzyja rozwoju gaworzenia, a w efekcie mowy. Logopedzi zalecają mówienie do dzieci od samego początku, nawet jeśli odnosi się wrażenie, że i tak nic z tego nie rozumieją.

Angielski od kołyski. Czy dwujęzyczne dzieci uczą się lepiej?

Angielski od kołyski. Czy dwujęzyczne dzieci uczą się lepiej?

Dwujęzyczne dziecko. Jak sprawić, żeby przedszkolak biegle mówił w obcym języku? Czy to możliwe w domu, gdzie mówi się tylko w jednym, ojczystym języku? – „Powszechna dwujęzyczność jest możliwa” – prz...

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk

6. Gaworzenie jest przyjemne

Niemowlęta często gaworzą w ramach zabawy, co wskazuje, że jest to dla nich przyjemna aktywność. To także sposób na eksplorację i poznawanie świata, nie tylko trening strun głosowych i aparatu mowy.

7. Interakcje Społeczne

Gaworzenie pełni również funkcję społeczną. Dzieci używają go, aby nawiązać kontakt z otoczeniem i komunikować swoje potrzeby oraz wyrażać emocje.

8. Gaworzenie a dwujęzyczność

Dzieci wychowywane w dwujęzycznych domach często gaworzą dłużej, próbując przyswoić dźwięki obu języków. Choć może to opóźnić pierwsze słowa, w dłuższej perspektywie przynosi korzyści w nauce języków.

9. Nie tylko ludzie

Niektóre zwierzęta, takie jak papugi czy delfiny, również przechodzą fazy „gaworzenia”, podczas których uczą się wydawać dźwięki typowe dla swojego gatunku.

10. Dzikie dzieci nie gaworzą

Gaworzenie jest wynikiem interakcji społecznych i stymulacji językowej. Dzieci wychowywane przez zwierzęta, znane jako „dzikie dzieci” lub „wilcze dzieci”, które nie miały kontaktu z mową ludzką, nie wykazywały wzorców gaworzenia i miały bardzo ograniczone możliwości rozwinięcia normalnych umiejętności mowy.

Rodzice i opiekunowie mogą wspomagać proces gaworzenia poprzez częste mówienie do dziecka i reagowanie na jego dźwięki, powtarzanie prostych słów i sylab, śpiewanie piosenek, czytanie książeczek oraz angażowanie się w zabawy dźwiękowe, takie jak naśladowanie dźwięków zwierząt, rytmiczne powtarzanie sylab, grę na instrumentach. Warto pamiętać, że to, co się wydaje błahą dziecinną igraszką, jest w istocie ważnym ćwiczeniem, stymulującym rozwój mowy.

Nauka języków obcych może być wspierana przez rodziców. Jak uczyć dzieci języków?

Nauka języków obcych może być wspierana przez rodziców. Jak uczyć dzieci języków?

Nauka języka angielskiego oraz innych języków obcych może rozpocząć się już na bardzo wczesnym etapie życia, a wspieranie dzieci w opanowywaniu kompetencji lingwistycznych nie musi być trudne i nie wy...

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal

Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet