Po co jeść drugie śniadanie?
Jak przekonuje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej w artykule „Drugie śniadanie w przedszkolu i szkole”, domowe drugie śniadanie sprawi, że dziecko nie sięgnie po przetworzone przekąski takie jak cukierki, batoniki i żelki. NCEŻ przypomina także, że rolą drugiego śniadania jest:
- dostarczanie organizmowi potrzebnej energii i składników pokarmowych;
- poprawa koncentracji i rozwoju intelektualnego,
- zwiększenie wydolności oraz sprawności fizycznej i psychicznej (lepsze samopoczucie),
- kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych.
W galerii zobaczysz propozycje do lunchboxa
Lunchbox – pomysł na drugie śniadanie
Rodzice i nastolatkowie mogą wcześniej pomyśleć, co zapakować sobie do szkoły lub pracy. Kanapki są zawsze pierwszą myślą. Warto robić kanapki na żytnim chlebie na zakwasie i wybierać ulubione dodatki. Świetnie smakuje chleb z hummusem i pieczonymi warzywami. Plastry buraka, dyni lub cukinii będą ciekawym urozmaiceniem domowych sandwiczy. Mile widziane są też świeże warzywa, np.: plastry pomidora, ogórka, rzodkiewki lub papryki.
Zdrowe drugie śniadanie powinno też zawierać źródło białka. Można sięgnąć po pastę z twarogu, plastry żółtego sera albo smażone tofu. Wegetarianie mogą wybrać pastę z fasoli albo tanią pastę ze słonecznika. Jedzenie do szkoły niech będzie kolorowe i pełnowartościowe.
Lunchbox – przepis na coś słodkiego
Dzieciom można zapakować również słodkie przekąski. Domowe ciastka owsiane z cynamonem, racuchy z jabłkami, chlebek bananowy lub muffinki bananowe dostarczą węglowodanów i będą lepszym wyborem niż kupne cukierki, lub wysokosłodzone czekolady.
Lunchbox dla dzieci
Pojemniki na drugie śniadanie określa się nazwą lunchbox. W sklepach dostępne są pojemniki na lunch w różnych kształtach, wzorach i kolorach. Szczególnie warto zwrócić uwagę na pojemniki dla dzieci, które mają 2-3 przegródki, schowek na składane sztućce i wykonane są z silikonu. Coraz częściej pojemniki wykonane są tworzywa, które można złożyć po zjedzeniu posiłku, dzięki czemu zajmują mało miejsca w torebce lub plecaku. Lunchboxy dla dzieci często ozdobione są ulubionymi postaciami z bajek lub programów dla dzieci.
Lunch box – przepisy do szkoły i pracy
Lunchbox do szkoły od przekąsek do pracy różni się tym, że będzie jedzony na zimno. W przeciwieństwie do pokojów socjalnych w biurach nie ma tam dostępu np.: do mikrofalówki, aby szybko podgrzać sobie jedzenie. Dlatego dzieciom do lunchboxa warto wkładać sałatki, ugotowane kasze lub ryż, coś słodkiego. Dorośli na obiad do lunchboxu, a właściwie termosu, mogą wziąć zupę krem z cukinii z grzankami.
Drugie śniadanie – napój dla dzieci
Najzdrowsze napoje dla dzieci to woda, napary ziołowe, kompot, herbaty owocowe oraz soki owocowe i warzywne (wyciskane, czyli nie z koncentratu). Takie napoje są pyszną alternatywą dla słodzonych oranżad ze sztucznymi barwnikami.
A wy lubicie drugie śniadanie na słodko czy wytrawne?
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kuchni codziennie. Obserwuj StronaKuchni.pl!
Źródło:
- Drugie śniadanie w przedszkolu i szkole - Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej,
- Najczęstsze błędy w żywieniu dzieci i jak ich uniknąć… czyli wyzwanie dla współczesnego rodzica - Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej.
Akcesoria, które ułatwią Ci pracę w kuchni
Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:
Obłędne ciasto czekoladowe z zaskakującym dodatkiem. Rozpływa się w ustach
Szukasz najlepszego przepisu na ciasto z cukinii? Polecam przepis na pyszne, idealnie wilgotne i słodkie ciasto czekoladowe z cukinią. To warzywo nadaje mu cudownej wilgotności. Jego wyśmienity smak p...