Dzieci uwielbiają przekąski, niestety często sięgają po ich niezdrowe odpowiedniki. Słodkie bułki, żelki, czy batoniki mają w sobie mnóstwo cukru, są kaloryczne i pozbawione wartości odżywczych. Zapewniają krótki zastrzyk energii, w wyniku czego dziecko nie ma już ochoty na pełnowartościowy posiłek. Na dłuższą metę jedzenie takich niezdrowych przekąsek prowadzi do zmęczenia, braku koncentracji, senności i otyłości. Dlatego warto przygotowywać pożywne posiłki do śniadaniówki.
Dlaczego warto przygotowywać zdrowe przekąski dla dzieci?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta, bo kochamy nasze dzieci i chcemy, aby były zdrowe. Warto przygotować takie przekąski, które zaspokoją głód, ale nie nasycą w pełni małych brzuchów, aby dziecko miało chęć zjeść obiad w szkole. Posiłki przygotowywane w domu przez rodzica powinny być dopasowane do wieku i preferencji żywieniowych. Uczniowi, który lubi słodkości, można zaserwować domowe ciasto z owocami, albo włożyć mu do śniadaniówki garść bakalii. Dobrym pomysłem są także surowe i gotowane warzywa lub wafle ryżowe. Dzieci, które są w szkole cały dzień, powinny być zaopatrzone w pożywniejsze posiłki, np., kanapkę z ciemnego pieczywa, serem i wędliną.
Ważne jest to, aby przekąska nie przekraczała 100 kcal — to dotyczy, tych uczniów, którzy wracają do domu zaraz po obiedzie. Natomiast ci, którzy przebywają w szkole znacznie dłużej, warto przygotować posiłki, które mają 200-250 kcal.
Dlaczego drugie śniadanie jest ważne?
- drugie śniadanie przygotowane ze zdrowych składników dostarcza dodatkowej energii,
- głodne dzieci są zmęczone, apatyczne, rozdrażnione i nie są w stanie skoncentrować się na nauce,
- regularne posiłki zapobiegają otyłości.
Pomysły na zdrowe przekąski do szkoły
Kanapki to bardzo popularna i lubiana przez dzieci przekąska do szkoły. Nie ma w nich nic złego pod warunkiem, że codziennie zawierają niezbędną porcję warzyw. Warto zamiast pszennego pieczywa, przekonać dziecko do pełnoziarnistego chleba lub bułki. Unikaj chleba tostowego, który zawiera różnego rodzaju ulepszacze. Zdrowa kanapka do szkoły oprócz wędliny czy sera powinna zawierać warzywa – sałatę, ogórka, rzodkiewkę, pomidora. Można je włożyć pomiędzy kromki chleba lub dać oddzielnie. Wszystko zależy oczywiście od dziecka i jego preferencji.
Kanapka w nowej odsłonie, czyli wrap wypełniony warzywami. Najważniejszą zaletą tej przekąski jest to, że jest smaczna i wypełniona po brzegi witaminami. Tortillę można wybrać pszenną lub z mąki żytniej. Placek można posmarować serkiem, położyć sałatę lub mix sałat, dorzucić ulubioną wędlinę i warzywa. Po czym zawinąć tortillę w rulonik i pokroić na niewielkie i wygodne do jedzenia kawałki.
Placki warzywne lub owocowe i naleśniki. Takiej przekąsce nie oprze się nikt. Robi się je łatwo i szybko – można je przygotować dzień wcześniej i dodawać do nich różne składniki. Jednego dnia mogą być z jabłkami, drugiego dnia z brzoskwiniami, a trzeciego dnia z marchewką, czy cukinią. Niewiele dzieci oprze się także naleśnikom, które można podawać w wersji na słodko lub wytrwanie.
Przepis na zdrowe placuszki z cukinii:
- 3 łyżki (30 g) mąki pszennej,
- 1 jajko,
- 2 łyżki mleka,
- 300 g cukinii (1 mała),
- 1/4 niedużej cebuli,
- 1 łyżka koperku lub świeżych ziół,
- olej roślinny lub oliwa.
Mąkę, sól, pieprz i jajko wrzucamy do miski. Dolewamy mleko i mieszamy do momentu uzyskania jednolitego ciasta. Cukinię i cebulę obrać ze skórki i zetrzeć na tarce, po czym delikatnie odcisnąć wodę. Starte warzywa dodać do ciasta, wymieszać łyżką. Smażyć na rozgrzanej patelni z dodatkiem oleju lub oliwy.
Owoce i warzywa w czystej postaci to doskonały pomysł na przekąskę do szkoły. Drogi rodzicu nie zapominaj o nich. Można je dodawać do pochrupania w formie pokrojonej na paseczki papryki, czy marchewki i podawać z hummusem. Jak zrobić zdrowy hummus? Przygotuj szklankę ugotowanej ciecierzycy, 1/3 szklanki tahini, 3-4 łyżki oliwy z oliwek, sok z ćwiartki cytryny, ząbek czosnku i zimną wodę. Wszystkie składniki wrzucić do blendera i zmiksować. Gotową pastę włożyć do lodówki, aby zgęstniała.
Małe pizze, wykonane w domu to świetna alternatywa do szkolnych zapiekanek. Niestety na ich wykonanie potrzeba czasu, więc warto przygotować je dzień wcześniej, ale możecie być pewni, że zostaną zjedzone. A jak wykonać taką przekąskę?
Oto przepis na mini pizzę bez drożdży. Przygotuj odpowiednie składniki:
- 150 g mąki pełnoziarnistej,
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
- 1/4 szklanki mleka,
- 1/2 szklanki wody,
- 5 łyżek oliwy,
- szczypta soli,
- 4 łyżki sosu pomidorowego,
- 1 kulka mozzarelli,
- 8 plasterków chudej szynki,
- 10 pieczarek,
- 1 szalotka,
- garść oliwek,
- zioła prowansalskie,
- pieprz i sól do smaku.
Przygotuj dodatki (obierz i pokrój), a resztę składników wymieszaj mikserem. Wyrabiaj chwilę, a następnie odstaw. Blaszkę od piekarnika wyłóż papierem do pieczenia i podziel ciasto na 8 kawałków. Rozwałkuj lub uformuj ręką. Każdy placek posmaruj sosem pomidorowym i połóż dodatki. Pizzerinki piecz w piekarniku nagrzanym do 200°C przez około 10 minut.
Sałatki – to świetny pomysł na drugie śniadanie. Mogą być warzywne, owocowe, z makaronem lub ryżem. Ważne, aby zawierały lubiane przez dziecko składniki.
Kobieta
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!
- Lidia Popiel wyjawia sekret o Bogusławie Lindzie. Tak naprawdę wygląda ich związek