Chiński Nowy Rok – kiedy przypada i jakie są jego tradycje? Co to jest chiński zodiak?

Elżbieta Kozłowska
Nowy Rok w Chinach jest najważniejszym festiwalem. Nazywany bywa również Świętem Wiosny, a jego obchody trwają tradycyjnie piętnaście dni.
Nowy Rok w Chinach jest najważniejszym festiwalem. Nazywany bywa również Świętem Wiosny, a jego obchody trwają tradycyjnie piętnaście dni. Vladislav Vasnetsov Pexels.com
Chiński Nowy Rok, to święto, które obchodzi jeden na sześciu mieszkańców naszego globu. Nowy Rok w Chinach przypada między końcem stycznia a początkiem lutego. Tradycyjnie trwa ono piętnaście dni. To, co odgrywa dużą rolę w tym święcie to chińskie znaki zodiaku. 2020 był rokiem Szczura, natomiast 2021 to rok Bawoła.

Datę Chińskiego Nowego Roku wyznacza się na podstawie faz księżyca. Zgodnie ze zwyczajem Chińczycy prezentują wówczas światu swoją najbardziej kolorową twarz poprzez uczestnictwo w barwnych ulicznych korowodach, ale także skupiają się na spotkaniach z rodziną i przyjaciółmi. Bardzo ważną rolę w Chińskim Nowym Roku odgrywa horoskop, odwołujący się do zwierzęcych znaków zodiaku.

Nowy Rok w Chinach nazywany jest także Świętem Wiosny ze względu na skojarzenia ze zmianami i nową nadzieją. To ważne wydarzenie kulturowe, któremu towarzyszą liczne koncerty, spektakle i pokazy.

Przeczytaj:

Kiedy rozpoczyna się Chiński Nowy Rok?

Rok chiński to jedno z najważniejszych świąt dla mieszkańców Kraju Środka. Jego data jest ruchoma, a oblicza się ją na podstawie kalendarza lunarnego. Przypada w styczniu lub lutym. Chiński 2020 rok rozpoczął się 25 stycznia, a zakończy się 11 lutego 2021 roku.

Chiński kalendarz księżycowy - według podań - jest dziełem Żółtego Cesarza – Huangdiego, który uznał rok 2637 p.n.e. za datę początkową nowej epoki. Chińczycy do dziś korzystają z kalendarza słoneczno-księżycowego, w którym długość roku określa się w nawiązaniu do Słońca, a miesiące dzieli zgodnie z cyklem księżycowym.

Przygotowania do świętowania Nowego Roku w Chinach rozpoczynają się na miesiąc przed wyznaczoną datą.

Jakie są najważniejsze wierzenia i przesądy związane Chińskim Nowym Rokiem?

Chińczycy wierzą, że - dla zapewnienia szczęścia - należy posprzątać dom, a starą miotłę wyrzucić, usuwając tym samym negatywną energię. Nie można jednak wymiatać kurzu i brudu za próg, by nie stracić członka rodziny. Wszystkie śmieci powinny być wynoszone tylnymi drzwiami. W sam Nowy Rok prace porządkowe nie są wskazane, aby nie pozbyć się nadchodzącego dobra.
Ważna jest barwa czerwona, przynosząca pozytywne wibracje. Chińczycy noszą czerwone stroje, a domy przystrajają w kaligrafie w tego koloru.

Okres przedświąteczny to doskonały moment na zjednywanie bóstw, składających doroczny raport Nefrytowemu Cesarzowi. Na ołtarzach domowych ustawia się więc kadzidła, pieniądze i smakołyki.

W Nowy Rok nie można wejść z długami. Aby zapewnić sobie szczęście i bogactwo, Chińczycy obdarowują się niewielkimi kwotami w czerwonych kopertach.

Pierwszego dnia Święta Wiosny należy unikać pecha: powstrzymać się od kłótni, nie używać negatywnych słów, nie rozmawiać o śmierci i nieszczęśliwych wypadkach. Niektórzy uważają, że nie należy również tego dnia myć włosów, aby nie spłukać szczęścia.

Trzeciego dnia świętowania należy zrezygnować z odwiedzin bliskich na rzecz odpoczynku. Składane w tym czasie wizyty mogą nawet przynieść pecha.

Symboliczne są również chińskie potrawy, a w okresie świątecznym jadłospis opierać się powinien na przysmakach niosących dobrą wróżbę. Zabraknąć nie może nasion lotosu, owoców liczi, mandarynek i pomarańczy. To symbole dobrobytu i bogactwa. Ryby serwowane są z głową i ogonem jako wróżba dobrego początku. Za długie życie z kolei odpowiada makaron, którego nie można ciąć ani przerywać. Często serwuje się chun juan, znane w Polsce jako sajgonki.

Piętnasty, ostatni dzień festiwalu to Święto Latarni, pokrywające się z pierwszą w nowym roku pełnią księżyca. Tradycja obchodów tej uroczystości liczy dwa tysiące lat. Chińczycy przygotowują wówczas lub kupują lampiony o najróżniejszych kształtach, wykonane z rozmaitych materiałów: drewna, papieru, jedwabiu. Na ulicach odbywają się parady, widowiska artystyczne oraz tańce papierowych lwów i smoków.

Według niektórych wierzeń stwory te symbolizują mitycznego potwora Nian, napadającego na chińskie wioski. Odstraszał go zgiełk, gongi, race i petardy. Latarnie i lampiony mają dodatkowo wskazywać drogę dobrym bóstwom: im ich więcej, tym lepiej. Chiński Nowy Rok to czas odpoczynku i spotkań z bliskimi. Urzędy, instytucje i sklepy są wówczas zamknięte.

Polecamy:

Co to jest Chiński Zodiak?

Chiński rok oparty jest na liczbie dwanaście. Cykl dzieli się na dwanaście lat oraz dwanaście podwójnych godzin doby. Pojawia się również dwanaście zwierzęcych zodiaków, z których każdy jest patronem jednego z okresów. Co ciekawe, lata są również odnotowywane w cyklu dwunastostopniowym opartym o ruch Jowisza.

Chiński zodiak to 12 zwierząt:

  • owca,
  • małpa,
  • kogut,
  • pies,
  • świnia,
  • szczur,
  • bawół,
  • tygrys,
  • królik,
  • smok,
  • wąż,
  • koń.

Według podań, przed wiekami Budda, w oczekiwaniu na Święto Wiosny, zaprosił do siebie wszystkie żywe stworzenia. Na spotkanie dotarło jednak jedynie 12 zwierząt. W podziękowaniu Budda podarował każdemu z nich po jednym roku kalendarzowym. Patronują one także znakom zodiaku chińskiego, a ich cechy charakterystyczne dominują u ludzi urodzonych w danym okresie. Na Zachodzie ten chiński horoskop ograniczany jest do roku urodzeniowego, jednak chińscy astrologowie pod uwagę biorą również dzień i miesiąc narodzin.

Za 2019 rok odpowiadała Świnia - zwiastun spokoju i dostatku. Patronem 2020 roku jest Szczur, żywiołem - Metal, a kolorem - biały. Oznacza to, że szczęście sprzyjać będzie osobom pracowitym, sprytnym i przedsiębiorczym. Rok 2020 zakończy się w Chinach 11 lutego 2021.

Rok Szczura 2020

Chiński Nowy Rok 2020 to rok Szczura. Ten patron jest bardzo wymagający, co sprawiło, że ten rok był bardzo wymagający. Szczur sprzyja osobom konsekwentnym, skoncentrowanym na celu i realistycznie podchodzącym do życia.

Rok Szczura 2020 to czas zmian, często nieoczekiwanych i stresujących. Przyda się cierpliwość i skrupulatność w wypełnianiu obowiązków. Ważne jest również obserwowanie i analizowanie bieżących wydarzeń oraz szybkie reagowanie. Rok Szczura rozpoczyna nowy, dwunastoletni cykl, dlatego każda podjęta decyzja będzie miała znaczenie w późniejszych latach.

Zgodnie z tym, co mówi horoskop, Szczur sprzyja rodzinie i przyjaźni, jednak tylko pod warunkiem, że intencje są szczere. Metal związany z rokiem 2020 sprawia, że szczur będzie bezwzględny i stanowczy, dlatego trudno liczyć na jego pobłażliwość. To także rok możliwej zazdrości. Wiele osób będzie pożądało sukcesów innych, lepiej więc unikać kontaktu z takimi osobami.

Rok Bawoła 2021

2021 to rok Bawoła, jego żywiołem jest metal. Bawół to siła, ciężka praca i pracowitość oraz lojalność, determinacja, pewność siebie i dyscyplina. Właśnie te cechy będą przynosiły najwięcej korzyści. Cokolwiek więc planujesz na przyszłość, pamiętaj, że osoby leniwe, szczwane i egoistyczne niewiele w 2021 roku mają szansę osiągnąć.

Czy z kart tarota można wyczytać przyszłość?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet