Choroba, która zakończyła karierę znanego komentatora sportowego. Na co choruje Włodzimierz Szaranowicz?

Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Włodzimierz Szaranowicz to jeden z najpopularniejszych, najbardziej lubianych i cenionych komentatorów sportowych. Jego „leć, Adam, leć!” i entuzjazm, z jakim mówił o sporcie, przywołują piękne wspomnienia i uśmiech na twarzy. Dziś nie słyszymy już jego komentarzy. Dziennikarz zakończył karierę z powodu poważnej choroby.

Spis treści

Włodzimierz Szaranowicz – legendarny komentator sportowy rodem z Bałkanów

Włodzimierz Szaranowicz to dziennikarz i komentator sportowy. Karierę dziennikarską rozpoczął w Polskim Radiu w 1976 r., a od 1977 r. był związany z Telewizją Polską. Jego głos towarzyszył najważniejszym wydarzeniom sportowym, aż do zakończenia kariery Szaranowicza w 2019 r.

Włodzimierz Szaranowicz urodził się 21 marca 1949 r. w Warszawie jako Vladimir Šaranović. Ta nietypowa dla języka polskiego pisownia wiąże się z jego czarnogórskim pochodzeniem. Jest synem imigrantów z Jugosławii, którzy po II wojnie światowej trafili do Polski.

Włodzimierz Szaranowicz
Pierwsze objawy zwiastujące chorobę pojawiły się u Włodzimierza Szaranowicza ok. 2014 r. PAP/Bartłomiej Zborowski

Szaranowicz przez wiele lat wstydził się swojej etnicznej odmienności. Nie chciał mówić po serbsku, używał spolszczonej wersji swojego imienia, a Jugosławię odwiedził po raz pierwszy w wieku 21 lat. Podczas pierwszej wizyty w kraju przodków wziął udział w pogrzebie stryja. Wtedy też poznał swojego kuzyna Slobodana. Przez głęboką więź, jaka ich połączyła, na spolszczenie swojego nazwiska zdecydował się dopiero po jego śmierci w 2010 r.

Kariera przerwana przez chorobę. Na co choruje Włodzimierz Szaranowicz?

Włodzimierz Szaranowicz zakończył swoją dziennikarską karierę w 2019 r., po 43 latach pracy w zawodzie. Komentator poinformował o swojej decyzji w dniu swoich 70. urodzin. Przejście na emeryturę zostało podyktowane stanem zdrowia, choć już w czasie igrzysk olimpijskich w Pjongczangu powiedział, że to jego ostatnia – 19. – olimpiada.

– To były moje 10. zimowe igrzyska olimpijskie i po nich przyszedł czas pożegnania – powiedział na antenie TVP Włodzimierz Szaranowicz.

Choroba, która uniemożliwiła dziennikarzowi dalszą pracę, to choroba Parkinsona. Pierwsze objawy pojawiły się ok. 2014 r.

– Nagle zacząłem wolniej kojarzyć, nie znosiłem stresu, uciekałem przed nim. To się nie łączyło z życiem dziennikarskim, które mnie regenerowało, tylko z tym życiem dyrektorskim. Nie mogę powiedzieć, że to były złe lata dla mnie, ale inne, wymagające innych predyspozycji – powiedział w 2019 r. w rozmowie z Jerzym Chromikiem.

Ostatnie informacje o stanie zdrowia Włodzimierza Szaranowicz można było usłyszeć od Marka Szkolnikowskiego, który był gościem „Hejt Parku” na Kanale Sportowym.

– Wiem, że z wielką pasją ogląda sport, obserwuje sport, często ogląda różne sportowe formaty i cały czas ta krew buzuje w jego żyłach, kiedy dzieje się coś sportowego – powiedział zapytany o swojego kolegę.

Jednak jak podkreślił, nie jest upoważniony do mówienia o szczegółach.

Jakie są pierwsze objawy choroby Parkinsona? Tak choroba zaczęła się u Włodzimierza Szaranowicza

Choroba Parkinsona to zaburzenie ruchu wpływające na układ nerwowy. Jej objawy wynikają z niskiego poziomu dopaminy w mózgu. Wczesne objawy obejmują m.in. drżenie, utratę węchu i problemy z koordynacją.

Włodzimierz Szaranowicz pierwsze objawy choroby Parkinsona zauważył w 2014 r. Było to podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata – wolniej kojarzył fakty i zaczął uciekać od stresu.

O chorobie ojca wypowiedziała się też córka Szaranowicza:

– Na początku tata nie wiedział, co się dzieje. My też nie. Diagnoza przyszła stosunkowo późno. Zwykle choroba Parkinsona jest wykrywana nieco wcześniej – wyznała Marta Szaranowicz-Kusz.

Niektóre z wczesnych objawów choroby Parkinsona mogą pojawić się na kilka lat przed wystąpieniem problemów ruchowych.

Najwcześniejsze objawy choroby Parkinsona to:

  • zaparcia,
  • zmniejszona zdolność odczuwania zapachów (anosmia),
  • małe, ciasne pismo odręczne,
  • zmiany głosu,
  • pochylona postawa ciała.

U chorych na Parkinsona mogą pojawić się problemy motoryczne – drżenie (tzw. drżenie spoczynkowe), powolne ruchy, sztywność rąk, nóg i tułowia oraz problemy z równowagą i skłonność do upadków.

Inne objawy choroby Parkinsona to:

  • pusty wyraz twarzy (tzw. twarz pokerzysty),
  • tendencja do przewracania się do tyłu,
  • specyficzny chód (szurający, drobnymi kroczkami),
  • zmniejszone kołysanie ramionami podczas chodzenia,
  • bezsenność,
  • depresja,
  • stany lękowe,
  • zaburzenia mowy,
  • częste oddawanie moczu,
  • zaburzenia pamięci i koncentracji.

Źródła:

Bądź zawsze w formie

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
kasia
Wiele znanych osób zmaga się z chorobą parkinsona i niestety to choroba nieuleczalna ale można łagodzić jej przebieg zabiegami mrgfus jakie są dostępne w szpitalu medicover
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet